ایلام سرفراز از میزبانی زائران عشق

استان کوچک ایلام اکنون به کانون توجه و دروازه عتبات عالیات مبدل شده و حجم زیادی از زائران از اقصی نقاط کشور خود را به این گذر مرزی رسانده اند تا با شور و عشق راهی زیارت یار شوند و در این بین مردم مهربان این دیار با تمام وجود به میزبانی آنان می پردازند.

به گزارش ایرنا، شور و نشاط و هیجان عاشقی در این آخرین وادی گذر به خاک عراق و رسیدن به دیدار معبود به اوج خود می رسد و پس از طی شدن فرسنگ ها راه تازه اینجا می شود نزدیکترین جا به وادی یار و هر کسی به هر طریقی که در توان دارد در خدمتگزاری به زائران در تکاپو است تا گرد سفر از چهره دوستداران آقا ابا عبدالله بزداید و با تمام وجود میزبان دوستداران حضرت عشق باشد.

زنان و دختران جوان این استان از ابتدای صبح تا پاسی از شب به پخت و پز و تهیه غذا برای زائران مشغول اند تا به این طریق ارادت خویش را به زائران امام حسین(ع) نشان دهند.

خدمتگزاری امام حسین(ع)، افتخار ایلامی

یکی از این بانوان ایلامی گفت: ما چند نفر از همکاران بازنشسته و همسایه ها و فامل هستیم که چند سالی است به صورت دسته جمعی به شهر مرزی مهران می آییم و در موکب ها به تهیه غذا مشغولیم.

لیلا خانم اظهار داشت: با وجود اینکه تهیه روزانه دو هزار و ۵۰۰ غذا در هر وعده برای ما کار پر مشقتی است اما شور و علاقه به خدمتگزاری به زوار این همه خستگی و حجم کار را آسان می کند زیرا پس از پخت و پز باید ظرف ها و قابلمه های بزرگ را بشوییم و برای وعده بعد غذا تهیه کنیم سخت است اما با این حال در این مکان خستگی معنی ندارد و هرکس با هر توانی که دارد به خدمتگزاری مشغول است.

وی ادامه داد: خدمتگزاری به زوار آقا ابا عبدالله افتخاری برای همه ما ایلامی ها است و ما به این خادمی و خدمتگزاری افتخار می کنیم.

وی تاکید کرد: تمام تلاش همه ما این است که بتوانیم به عنوان خادم زوار بهترین خدمت ها را به این افراد که با عشق راهی کربلا می شوند، ارائه دهیم.

وی گفت: همسر و دو پسرم نیز مدت سه روز است که به کمک ما آمده اند و به صورت خانوادگی اکنون به زوار خدمت گزاری می کنیم.

یکی دیگر از این بانوان خدمتگزار نیز گفت: ما با کمک هم از پایان هر اربعین تا شروع اربعین سال بعد هر ماه مبلغی کنار می گذاریم و با تهیه مواد غذایی در موکب ها به خدمتگزاری به زوار می پردازیم.

مریم سادات حسینی اظهار داشت: خدمت به زائران امام حسین(ع) کم از خدمتگزاری به آقا ابا عبدالله نیست.

وی افزود: زنان ایلامی در سالهای دفاع مقدس نیز همچون امروز به خدمتگزاری به رزمندگان مشغول بودند و این استان و مردم مهربانش همواره حامی و میزبان ملت بزرگ ایران بوده اند.

وی شور و حال اربعین امسال را بسیار پرشور و با نشاط خواند و گفت: امسال مردم با شور و عشق خاصی راهی گردهمایی اربعین شده اند و این موج زائران بسیار قابل توجه است که امسال با حجم زیادی و قبل از زمان پیش بینی شده زوار راهی کربلا شده اند.

وی ادامه داد:امسال همه مردم به امام حسین با عشق و ارادت خاصی لبیک گفته اند و این حضور و انبوه جمعیت که مرز مهران را برای تردد خود انتخاب کرده اند، افتخاری برای مردم ایلام است که باز میزبانی این مردم را قبول داشته و برای عبور مجدد استان ایلام و مرز مهران را انتخاب کرده اند.

اینها ذره ای از عشق و ارادت مردم ایلام به آقا ابا عبدالله الحسین است زیرا که اکنون همه در کسوت پلیس، خادم مسجد، پزشک و پرستار، نیروی انتظامی، امدادگر، موکب دار، بانک، نانوایی، فروشگاه، تعمیرگاه ها و ...شبانه روز در تکاپو هستند تا به زوار خدمت رسانی کنند و میزبان لایقی برای زائران حرم یار شوند. 

فعالیت شبانه روز ۶۸ موکب در مهران

رییس کمیته مشارکت های مردمی عتبات عالیات گفت: اکنون در مجموع ۶۸ موکب در مناطق مختلف شهرستان مهران برای خدمات دهی به زائران دایر و در طول شبانه روز به زوار آقا خدمت می کنند.

محمد علوی فر اظهار داشت: تمام تلاش خود را برای سرافرازی استان ایلام در پذیرایی از زوار ابا عبدالله بکار برده ایم و همه مردم این استان هر کس با هر آنچه در توان دارد به زوار خدمت می کند.

وی افزود: با توجه به حجم و انبوه جمعیت زوار نیازمند مشارکت بیشتر خیرین هستیم تا بتوانیم در این موکب ها به زوار خدمات رسانی مطلوب تری به زائران انجام دهیم.

وی تاکید کرد: مردم می توانند کمک های خود را اعم از نقدی و غیر نقدی برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در شهر ایلام به ستاد بازسازی عتبات عالیات، در مهران به موکب ها و در سایر شهرستان ها به دفاتر نماینده ولی فقیه تحویل دهند.

علوی فر گفت: خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی در این موکب ها تا پنجم آبان ماه و بازگشت زوار از پیاده روی اربعین ادامه دارد.

تجهیز مساجد و حسینه ها و اسکان رایگان زوار

مدیرکل اوقاف و امور خیریه ایلام از تجهیز مساجد و اماکن مذهبی این استان از ابتدای ورود به استان ایلام و مسر تردد زوار  برای اسکان زائران حسینی در تمام طول شبانه روز خبر داد: با توجه به اینکه زوار از مسیرهای دور راهی عتبات عالیات می شوند برای حفظ سلامتی خود می توانند در صورت خستگی در این اماکنی که در نظر گرفته شده اسکان یابند و پس از تجدید قوا و استراحت به مسیر خود ادامه دهند.

حجت الاسلام مرتضی عزیزی  افزود: تجهیز این اماکن از امامزاده جعفر (ع) ورودی شهر شباب آغاز و تا شهرستان مهران در محل امامزاده سید حسن(ع) و همچنین امامزاده علی صالح(ع) نیز ادامه و در شهر ایلام نیز مساجد و حسینه ها آماده پذیرایی از زائران حسینی هستند.

وی به مشارکت ۶ استان کشور برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در مرز مهران اشاره کرد و گفت: بر اساس نیت واقفان این استان ها ۲ موکب بزرگ فرهنگی و تغذیه و اسکان در مهران راه اندازی شده است.

به گفته عزیزی، با ایجاد آشپزخانه مرکزی توسط این اداره کل در مهران روزانه ۱۲ هزار وعده غذا در این مکان پخت و بین زائران اربعین حسینی توزیع می شود.

وی یادآور شد: خدمات دهی این موکب ها تا یک هفته پس از برگزاری راهپیمایی اربعین و بازگشت زائران از عتبات عالیات ادامه خواهد داشت.

فعالیت یک هزار و ۲۰۰ نفر در مراکز درمانی به زوار

رییس دانشگاه علوم پزشکی از آمادگی سه بیمارستان و درمانگاه ها و همه مراکز درمانی برای خدمات رسانی به زوار خبر داد و گفت: به همه مصدومان و زواری که دچار سانحه شده یا بیماری هستند، به سرعت رسیدگی می شود.

دکتر محمد کریمیان  اظهار داشت: همچنین هشت پزشک متخصص و یک هزار و ۲۰۰ کادر درمانی در سه بیمارستان سیار در مهران مشغول خدمات رسانی به زوار هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام به زوار پیاده اربعین توصیه کرد مسائل بهداشتی را رعایت و از نوشیدنی های بهداشتی و مواد غذایی سالم استفاده کنند.

کریمیان همچنین از زائران خواست با رعایت مسائل ایمنی و مقررات رانندگی از سرعت بپرهیزند و سلامت خود و دیگر زوار را به خطر نیندازند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه زوار از مسیرهای دور به استان ایلام و پایانه مرزی سفر می کنند بطور موقع خستگی از رانندگی بپرهیزند و استراحت کنند.

 فعالیت شبانه روزی هلال احمر

 رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی از فعالیت ۲۸ پایگاه و خدمات رسانی شبانه روزی پایگاه های هلال احمر در طول همه جاده های کشور به ویژه استان ایلام خبر داد.

علی اصغر پیوندی اظهار داشت: همچنین  ۱۴۴ نجاتگر از شعب جمعیت هلال احمر سراسر کشور از طریق مرز مهران برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی به کشور عراق اعزام شدند.

وی تاکید کرد: نجانگران این پایگاه ها به محض اطلاع از وقوع سوانح به کمک مصدومین می رسند و به آنان خدمت گزاری می کنند.

استقرار ۴۵ تیم گشتی پلیس

فرمانده پلیس راه ایلام گفت: ۴۵ تیم گشتی پلیس راه از سراسر کشور در تمام جاده های منتهی به مرز مهران مستقر شده اند.

سرهنگ رضا همتی زاده اظهار داشت: تا روز گذشته برای کنترل و مدیریت ترافیک فقط از توان نیروی پلیس راه استان ایلام برای کنترل تردد زائران استفاده می شد اما پس از افزایش حجم زوار با استقرار تیم های جدید گشت پلیس راه شاهد نظم ترافیکی بهتری در تمامی مسیرها هستیم.

وی با اشاره به وضعیت جاده های ارتباطی منتهی به مرز مهران افزود: تردد خودروها در تمام جاده های مواصلاتی خروجی این استان به مرز پرتردد و روان گزارش شده است.

همتی زاده از همه رانندگان خواست: با صبر و حوصله و رعایت قوانین رانندگی مسیر خود را طی کنند تا وقوع حوادث جاده‌ای کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، میزبانی زوار ابا عبدالله سند افتخاری برای همه کسانی است که به هر طریقی خود را در این معرکه عشق رسانده و ذره ای از غبار خستگی زوار می زدایند.

اکنون همه مردم استان ایلام از زن و مرد، کوچک و بزرگ پیر و جوان هر کس به هر طریقی که در توان دارد به خدمتگزاری زوار می پردازد، فعالیت شبانه روزی رانندگان، فروشگاه های مسیر، پارکینگ ها، مراکز اسکان، تعمیرگاه ها، نانوایی ها و همه کسانی که به هر طریقی می توانند یاری گر زوار باشند و آنان را برای رسیدن به مقصود و زیارت حضرت عشق کمک کنند، قابل توجه است. 
به گزارش ایرنا، مرز بین المللی مهران در فاصله  ۹۵کیلومتری جنوب غربی ایلام به دلیل برخورداری از مزیت امنیت و کوتاهی مسافت یکی از کانونهای پر تردد کشور به عتبات عالیات است.

پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کنند.

 ۲۹۰ هزار زائر اربعین در شبانه روز گذشته از مرز مهران تردد کردند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز