ایلام شهری بتونی است/ دیوارهای سبز توسعه می‌یابد

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری ایلام گفت: از ابتدای امسال حدود 20 هزارمتر مربع چمن‌کاری در بوستان مالیات و پارک خطی پژوهش در فاز دوم و پارک‌های همسایگی در محلات شهر انجام و در اختیار شهروندان عزیز قرار گرفت.

مهندس «نظام کارزانی» با حضور در ایسنا، اظهار کرد: توسعه و گسترش شهر نشینی و افزایش جمعیت موجب کمبود فضا در شهرها شده و متعاقب آن آپارتمان‌نشینی هم افزایش یافته و تراکم ساختمانی شهرها و بافت پیوسته، بتونی خشن و نفوذ ناپذیر آن شدت گرفته و این مسئله ضمن کاهش فضاهای سبز، اثرات فرساینده‌ای بر  شهروندان خواهد گذاشت.

وی گفت: شهر ایلام از این قاعده مستثنی نبوده و با روند رو به رشد ساختمان‌سازی عرصه بر شهروندان تنگ شده و مردم بیش از پیش به فضاهای سبز ‌و محیط آرام بخش و نشاط آور نیاز دارند بنابراین توسعه فضای سبز امری ضروری است.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری با بیان اینکه سرانه فضای سبز شهر ایلام حدود 4-3 متر مربع و سرانه فضای سبز در کشور ۱۲_۷ متر مربع است، گفت: برای افزایش سرانه فضای سبز با روسای بعضی سازمان‌ها رایزنی شده  و امیدواریم محوطه‌های بزرگ اداری بلا استفاده در اختیار شهرداری قرار گیرد تا نسبت به ایجاد فضای سبز  اقدام شود. همچنین اگر از اراضی ملی حاشیه شهر توسط اداره منابع طبیعی به شهرداری واگذار شود قطعا در جهت احداث گلخانه و فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارزانی ادامه داد: امسال حدود 20 هزارمتر مربع چمن‌کاری در بوستان مالیات و پارک خطی پژوهش فاز دوم و پارک‌های همسایگی در محلات شهر انجام گرفته و در اختیار شهروندان عزیز قرار گرفت.

وی با بیان اینکه سازمان برای ایجاد زیبایی بصری هر سال حدود ۴۰ هزار جعبه انواع گل و گیاه فصلی  در سطح شهر کاشت می‌کند، توسعه فضای سبز عمودی را از برنامه‌های شهرداری عنوان کرد و گفت: اخیرا دیوار سبز خیابان  آیت‌اله طالقانی انجام گرفته و هم اکنون نیز در حال اجرای دیوار سبز خیابان ولایت ضلع شمالی میدان ۲۲بهمن  هستیم.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری ادامه داد: سالیانه حدود ۱۰ میلیارد تومان صرف توسعه و نگهداری فضاهای سبز می‌شود بنابراین از شهروندان عزیز انتظار داریم که در حفظ و نگهداری فضای سبز که متعلق به خودشان است ما را یاری کنند چون متاسفانه در مواردی شاهد قطع درختان، روشن کردن آتش در داخل چمن‌ها و تخریب تاسیسات و سرقت آنها هستیم.

کارزانی با بیان اینکه آب مورد نیاز فضای سبز توسط ۱۴ حلقه چاه در سطح شهر تامین می‌شود،  تصریح کرد: علاوه بر توزیع آب از طریق شبکه آبرسانی، ۱۵ دستگاه تانکر در دو شیفت روز و شب عملیات آبرسانی به سطوح سبز را انجام می‌دهند و همچنین پیگیر برگشت پساب شهر هستیم و قسمتی از پروژه انجام گرفته و با تخصیص اعتبار لازم باقی آن نیزتکمیل خواهد شد.

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری با اشاره به برگزاری نمایشگاه گل و گیاهان زینتی در شهر ایلام، گفت: استقبال همشهریان عزیز کم‌نظیر بوده و برای تکرار چنین نمایشگاهی برای افزایش نشاط اجتماعی برنامه داریم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 18ماه و -14روز