مشروح سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر با حضور متهمین، وکلای تعیینی و نماینده دادستان به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از نماینده حقوقی سازمان تعاونی روستایی خواست در جایگاه حاضر شده و شکایت خود را قرائت کند.

نماینده حقوقی سازمان تعاونی روستایی کشور پس از حضور در جایگاه به قرائت شکایت این سازمان پرداخت و گفت: شرکت تعاونی ولیعصر شرکتی است که از افراد حقیقی و حقوقی تشکیل شده و اساسنامه آن به تصویب مجمع رسیده، بنابراین اداره امور آن بر عهده هیئت مدیره و مدیرعامل آن است. سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران به عنوان ناظر پس از حسابرسی که انجام داد اعلام کرد که این شرکت بدون هماهنگی اقدام به خارج کردن منابع مالی مردم کرده است و از جمله تخلفاتی که داشته این بوده است که این منابع را صرف خرید املاک در شهر‌هایی همچون مشهد، تهران و آمل کرده است.

وی افزود: نظر به اینکه شرکت ولیعصر دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌باشد از مقررات قانونی عدول کرده و در جمع آوری منابع مالی تخلف داشته است و این شرکت از جایگاه مردمی شرکت تعاونی روستایی که مورد اعتماد مردم بوده سوءاستفاده نموده و منابع مردم را در جا‌هایی غیر از کشاورزی صرف کرده است.

نماینده حقوقی سازمان تعاونی روستایی کشور در پایان شکایت خود از دادگاه صدور رأی مناسب را خواستار شد.

پس از قرائت این شکایت، قاضی با تفهیم اتهام متهم امیر حسین آ‌زاد از او خواست به دفاع از خود بپردازد.

متهم ردیف اول این پرونده امیر حسین آزاد در دفاع از خود مدعی شد: آقای قاضی بنده هیچ تخلفی در کارهایم نداشته و هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم. من هیچ مالی را برای خود برنداشته‌ام و تمام تلاشم برای حفظ حقوق مردم بوده است.

متهم آزاد گفت: در همه جای کیفرخواست ذکر شده است متهمین این پرونده فلان کرده‌اند، اما اصلا مشخص نیست که اقدامات من متهم چیست و من شخصا چه کرده‌ام و چقدر برده‌ام و چه جرمی داشته‌ام. اصلا به چه استنادی گفته می‌شود که جرم من چیست دلیل و مدرک آن کجاست؟

وی در انتقاد به عملکرد بانک مرکزی مدعی شد: بانک مرکزی اصلا بنا و قصدی برای حل مشکلات نداشته است و این قصد را از همان از ابتدا هم نشان نداده بود که بخواهد موسسات مالی را ساماندهی کند.

متهم آزاد گفت: البته خوشحالم که دادگاهی برگزار شده است و من می‌توانم از خود دفاع کنم به عدالت دادگاه ایمان دارم و می‌توانم اینجا مسائل را بازگو کنم.

وی بیان کرد: تمامی عرایضی که من اینجا بیان می‌کنم قابل استعلام است، اعلام کردم که بانک مرکزی هر کاری بگوید انجام می‌دهم، اما متاسفانه آنجا همه چیز شفاهی است و هیچ چیزی را دست افراد نمی‌دهند تا بتوانند بعدا زیر حرفشان بزنند.

متهم آزاد افزود: بنده به آن‌ها گفتم نه سهام می‌خواهم نه سود می‌خواهم و نه چیز دیگر فقط بیایید پول مردم را تحویل بگیرید تا ما برویم سراغ زندگی مان. من همه اسناد و مدارک را تحویل دادم و رسیدش را هم گرفته‌ام.

وی گفت: من اگر تخلفی کرده بودم که سیستم آنلاین راه اندازی نمی‌کردم با کاغذ کارهایم را پیش می‌بردم و نهایتا آن‌ها را آتش می‌زدم.

متهم بیان کرد: من حتی دو روز قبل از بازداشت شدنم در حال مکاتبه با بانک مرکزی بودم، آقای قاضی من از آن زمان تاکنون ۲۸ ماه است که بازداشت هستم و رویه غلط بانک مرکزی باعث این مشکلات شده است.

متهم آزاد گفت: من حدود ۴۸ زونکن را تحویل بانک مرکزی دادم و تمامی کیفرخواست از روی اطلاعات و پرونده‌های تحویلی من تهیه شده است.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: مگر پرونده من مالی نیست پس چرا اصلا یک بار هم حسابرسی نشده است من اموالم را فروختم تا کارم مردم را رفع و رجوع کنم شاید کم کاری وجود داشته است، اما تمام تلاشم را کرده ام تا کار مردم حل شود.

متهم گفت: بازپرس پرونده به من گفته است که ۶ هزار نفر شکایت کرده اند من که این را نمی‌دانم؛ اما از طریق بانک تجارت با همه تسویه شده است.

وی افزود: کل پولی که ما از مردم دریافت کرده بودیم ۱۶۲ میلیارد تومان بوده است یعنی کل پولی که در اختیار ما بوده همین عدد بوده است. شما باید بروید و ببینید که از این ۱۶۲ میلیارد چه میزان ملک خریداری شده چه میزان تسهیلات داده شده و کجا‌ها مصرف شده است.

متهم امیر حسین آزاد در ادامه لایحه دفاعیه خود را قرائت کرد و مدعی شد: اساس تشکیل پرونده قبل از استجازه بوده و در صلاحیت دادگاه‌های ویژه نمی‌باشد.

وی عدم کارشناسی و حسابرسی مالی در پرونده را ایراد دیگر کیفرخواست دانست و افزود: صدور دستور کارشناسی دقیق اموال را از محضر دادگاه استدعا دارم چرا که در کیفرخواست به موضوع حیف و میل اموال اشاره شده است.

متهم آزاد با اشاره به تامین لاین اعتباری با بانک تجارت گفت: قرارداد با بانک تجارت به درخواست اینجانب بوده و بنده به صورت دادوطلبانه آن را امضا کردم.

متهم آزاد در خصوص اتهام کلاهبرداری گفت: بنده هیچ گونه سوء نیتی نداشتم و هیچ مالی از سپرده‌های مردمی توسط این جانب برده نشده و مانور متقلبانه برای بردن مال مردم انجام ندادم.

وی در ارتباط با اتهام جعل امضای روح الله رحمانی زاده و استفاده از سند مجعول گفت: هیچگاه امضای ایشان را جعل نکردم و نامه توسط قریانی آماده شد و قرار بود برای امضا به علی ابراهیم بای سلامی داده شود و بنده سپس نامه را به بانک مرکزی تحویل دهم که طی تماسی گفتند ایشان در دفتر نیستند و بنده از طرف خودم امضا کردم و امضای ایشان را شبیه سازی نکردم، اما فراموش کردم کلمه (از طرف) را بنویسم که طی تماسی گفتند که ایشان در دفتر نیستند.

متهم آزاد در ارتباط با جعل مهر البرز ایرانیان گفت: این مهر به دستور اینجانب ساخته نشده است و همزمان با قرار صدور البرز ایرانیان توسط ابراهیم بای سلامی تحویل قریانی گردید و اساساً در زمان سرپرستی بنده از مهر استفاده نشده است.

وی در ارتباط با اتهام جعل مهر موسسه فردوسی و آرمان تصریح کرد: استفاده از این مهر در زمان فعالیت بنده نبوده است و تصدی اینجانب از سال ۹۴ به بعد بوده است در حالی که این موسسات سال ۹۲ تاسیس شد.

وی در خصوص نصب تابلو‌های البرز ایرانیان، فردوسی و آرمان بیان کرد: اولاً نصب هیچ کدام از تابلو‌ها در حوزه مدیریت این جانب نبوده است و از طرفی طی نامه بانک مرکزی به موسسه فردوسی اعلام شده است که سریعاً تابلو‌ها را تغییر دهند که نامه آن در پرونده‌ها موجود است.

متهم آزاد در ارتباط با انجام مانور متقلبانه به قصد فریب سپرده گذاران و صدور اوراق خارج از میزان سپرده گفت: هیچ مالی از سپرده گذاران توسط این جانب برده نشده است و هیچ اوراق بدون پشتوانه و هیچ ضمانت نامه‌ای در دوره مدیریت بنده صادر نشده است.

متهم آزاد گفت: خرید خودرو لوکس جهت سرمایه گذاری بوده است و سفر‌های خارجی تفریحی که در کیفرخواست به آن اشاره شده از محل‌های سپرده گذاران نبوده است.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما یک جانبه به دادگاه می‌روید به بازپرس، دادسرا و بانک مرکزی هر چه دلت خواستی گفتی شما به واسطه پدر همسرت که استاندار بندرعباس بوده با رابطه وارد دفتر آقای پورمحمدی می‌شوی و مجوز را می‌گیری، اقاریر شما در پرونده و صورتجلسه قید شده است.

متهم آزاد در پاسخ گفت: تکذیب می‌کنم این اقاریر، اقاریر آقای قریانی است.

قاضی صلواتی گفت: در دفاعیات خود بیان کردید که بانک مرکزی بحران سازی کرده است، بانک مرکزی کجا بحران سازی کرده است، به شما اجازه توهین داده نمی‌شود.

وی افزود: اینکه گفته شده است که پول‌ها از موسسه البرز خارج و به حساب دیگر واریز می‌شده است را بنده اطلاعی ندارم و خروج پول و منابع از موسسه البرز و واریز آن به حساب موسسه ولیعصر را باید از آقای قریانی سوال کنید. چون بنده اصلا در این جابجایی‌ها نقشی نداشتم.

متهم آزاد در رابطه با ترهین غیر قانونی اموال هم گفت: در دوره مدیریتی اینجانب هیچ گونه ترهین غیر قانونی صورت نگرفته است و اصلا از صدور ضمانت نامه بانکی غیر قانونی هم اطلاع ندارم و اگر سندی در این رابطه موجود است ارائه گردد.

وی به اتهام دیگر خود یعنی دادن تسهیلات کلان بدون پشتوانه معتبر افزود: این اتهام را هم بنده قبول ندارم، چون ما به افرادی تسهیلات می‌دادیم که خودشان در آنجا حساب داشتند.

متهم آزاد بیان کرد: البته بخش قابل توجهی از تسهیلات اعطا شده در زمان مدیریت من نبوده است همچنین اعطای تسهیلات در واحد تسهیلات صورت می‌گیرد و مدیریت در اعطای آن‌ها نقشی ندارد و اگر در جایی بنده نامه زده ام که بدون ضمانتی به کسی وامی پرداخت شود لطفا اسناد آن را نشان دهید.

وی درباره حساب سازی و برداشت غیر قانونی وجوه هم افزود: بنده در دوران مدیریتی خود هیچ گونه برداشت غیر قانونی نداشته ام و اگر دراین خصوص سند و مدرکی وجود دارد به دادگاه ارائه گردد تا من به آن پاسخ دهم.

متهم در ادامه مدعی شد: متاسفانه پرونده پر از ابهامات است و اصلا حسابرسی نشده است.

قاضی صلواتی در واکنش به این دفاع گفت: شما نمی‌توانید توهین کنید لطفا مواظب اظهارات خود باش، شما خودت را عقل کل می‌دانی و بقیه را خیر.

متهم آزاد بیان کرد: از شما و دیگر همکارانتان عذرخواهی می‌کنم.

متهم در ادامه دفاعیات خود در رابطه با خرید و فروش املاک بدون رعایت تشریفات گفت: آقای قاضی مجموعه ما یک مجموعه دولتی نبوده است که بخواهد تشریفات خاصی را رعایت کند لذا برای خرید و فروش و انجام معاملات یک رویه خاصی در نظر گرفته بودیم و مانند شرکت‌های خصوصی عمل می‌کردیم.

متهم آزاد در ادامه در رابطه با خرید و فروش املاک بدون تشریفات افزود: تمامی معاملات با انجام ارزیابی‌های کارشناسی انجام شده است و در تعدادی از موارد با جلب نظر مشاوران املاک منطقه بوده است و، چون موسسه ما موسسه خصوصی بود نیازی به جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری نبوده است لذا بنده این اتهام را قبول ندارم و تمامی اظهارات بازپرس محترم را رد می‌کنم.

وی در خصوص خرید ملک از فریدون چراغی گفت: دو ملک یکی درخیابان مطهری و یکی در خیابان مفتح خریداری شده است، اما با بروز مشکل نقدینگی تسویه حساب با این فرد با مشکل مواجه شد که این فرد شکایت کرد، اما نهایتا یکی از این ملک‌ها فروخته شد و ملک دیگر به صورت کامل مبلغش پرداخت شد.

متهم درخصوص شکایت فردی به اسم سید مجتبی میر حسینی هم گفت: این فرد از سرمایه گذاران میلیاردی موسسه ما بودند که در خصوص تعدیل سود پرداختی شکایت کرده اند که پس از انجام صحبت‌ها و اقدامات دیگر نهایتا رضایت این فرد هم جلب شده است.

متهم آزاد درباره خرید مبلمان گران قیمت هم اظهار کرد: کلیه مبلمان موجود که بازپرس به آن اشاره کرده اند در اختیار هیئت تسویه است.

وی درباره انجام سفر‌های خارجی هم افزود: بله بنده سفر‌های خارجی تفریحی داشته ام که موضوع خاصی نیست.

متهم آزاد ادامه داد: کلیه مبالغی که در اختیار مدیران موسسه بوده است ۱۶۲ میلیارد تومان است که طبق توافق انجام با بانک تجارت قرار بر این بوده است که طلب کلیه مشتریان توسط این بانک پرداخت شود.

متهم آزاد افزود: پرداخت سپرده‌های مشتریان موسسه توسط بانک تجارت به درخواست اینجانب از بانک مرکزی و با امضای داوطلبانه بنده با بانک تجارت و اعطای داوطلبانه وکالت بلاعزل به هیئت تسویه صورت گرفته است که تقاضای استعلام آن را از محضر دادگاه دارم.

وی ادامه داد: روند تسویه حساب با سپرده گذاران توسط هیئت تسویه و با تلاش بانک تجارت با نهایت سرعت و دقت در حال انجام است.

متهم آزاد در خصوص شکایت بانک مرکزی گفت: بسیاری از موارد در این شکایت کذب و خلاف واقع است چرا که با اعلام ساماندهی تعاونی‌های اعتباری از سوی بانک مرکزی تعاونی البرز ایرانیان اقدام به تعامل نموده است و این امر نشانگر حسن نیت است که این تعاونی تحت عنوان تعاونی فردوسی اقدام به ساماندهی نموده است.

وی ضمن تشکر از بازپرس شعبه ۶ دادسرای پولی و بانکی گفت: از محضر دادگاه تقاضای کارشناسی اموالی را دارم که هنوز کارشناسی نشده است همچنین اقدامات مهمی توسط هیئت تسویه انجام شده و در حال انجام است.

پس از پایان دفاعیات متهم امیرحسین آزاد، قاضی صلواتی گفت: با توجه به این که وقت اذان شرعی ظهر فرارسیده است ختم این جلسه اعلام می‌شود و نماینده دادستان و بانک مرکزی مطالب خود را در جلسه بعدی که صبح فردا برگزار می‌شود بیان خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری میزان، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر، روز ۲۲ اسفندماه سال گذشته برگزار شد، در این جلسه نماینده دادستان ضمن قرائت کیفرخواست به تشریح اتهامات متهمان این پرونده پرداخت.


دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر روز ۲۵ اسفندماه سال گذشته برگزار شد. در این جلسه نماینده دادستان به قرائت ادامه کیفرخواست پرداخت و در ادامه نماینده بانک مرکزی، بانک تجارت و بانک کشاورزی اظهارات خود را در محضر دادگاه ارائه کردند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 17ماه و 6روز