یک‌شنبه 18 خرداد 1399

۳۷ قطعه سکه ایلخانی در ایلام کشف شد

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از کشف 37 قطعه سکه نقره مربوط به دوران قرون میانه اسلامی (ایلخانی) در شهرستان مهران خبر داد.

عبدالمالک شنبه زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سکه ها که توسط حفاران غیرمجاز کشف شده بودند به میراث فرهنگی تحویل داده شدند.
وی افزود: حفارانی که در مهران اقدام به حفاری و کشف سکه های مربوط قرون میانی اسلامی کرده بودند، توسط عوامل انتظامی دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شدند.
به گفته شنبه زاده حفاران غیرمجاز با همکاری نیروی انتظاهی و یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان مهران دستگیر شدند.
وی یادآور شد: امسال نیز در سیلاب شهرستان بدره 2 خمره جای آذوقه متعلق به دوران اواخر ساسانی و اوایل دوره اسلامی هویدا و کشف شد که به محض اطلاع از این موضوع بلافاصله یگان حفاظت میراث فرهنگی به منطقه اعزام و با همکاری نیروی انتظامی 2 خمره به موزه شهرستان دره شهر منتقل شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از همشهریان و انجمن های میراث خواست در مراقبت از آثار تاریخی همکاری لازم را با مسئولان امر داشته باشند.
به گزارش ایرنا، ایلام دارای یک هزار و 700 اثر تاریخی در مناطق مختلف استان است که حدود 800 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نظرات ارسال نظر