دوشنبه 12 خرداد 1399

قبرستانی با ۳ مالک در ایلام / در شهر «شباب» استان ایلام، مردگان هم بلاتکلیف‌اند !

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، چند ماهی است که خبری مبنی بر ادعای مالکیت آرامستان شهر شباب توسط بنیاد علوی و حج و اوقاف مطرح شده که باعث ناراحتی مردم برای سرنوشت این آرامستان شده است. این آرامستان دیار سردارهایی چون ولی الله عباسی و چندین شهید گرانقدر دیگر است، اما طبق بررسی‌ها بنا است این مکان توسط بنیاد مستضعفان به مکان تجاری تبدیل شود.

نقش مهم و حائز اهمیت این مکان به عنوان ورودی عتبات عالیات در بین شهروندان و همچنین برگزاری مراسمات روز عاشورا و اجرای تعزیه خوانی تاکنون مورد توجه زوار و شهروندان بوده است.

برای پیگیری این موضوع به سراغ شهروندان شهر شباب و نهادهای ذیربط رفتیم تا موضوع حق تصرف آرامستان را به منزله تجاری سازی جویا شویم.

قبرستان شهر شباب باید برای مردم باشد

عباسی یکی از شهروندان شهر شباب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: این آرامستان مربوط به مردم است نه می‌خواهیم به زائرسرا تبدیل شود و نه مجتمع تجاری در اینجا بنا شود.

وی افزود: این آرامستان محل تدفین صدها و ده‌ها شهید است که به احترام آن شهدا و اموات بایستی در اختیار مردم باشد.

علاوه بر قبرستان، زمینه اشتغال جوانان شباب نیز اهمیت دارد

در این راستا یوسف فریادی مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان ایلام نیز  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: شهرداری در سال 94 با دیوار کشی قسمت مورد اختلاف با حج و اوقاف اقدام به ایجاد شهربازی و فضای سبز کرد که حج و اوقاف با شکایت از شهرداری حکم جمع آوری و تخریب دیوار را از دادگستری شهرستان دریافت کرد.

وی افزود: حج و اوقاف با شکایت از سازمان اموال و املاک بنیاد خواستار ابطال سند بنیاد شد که در این مورد رای به نفع بنیاد صادر شد و پرونده در دادگاه در حال بررسی و تجدید نظر است، این در حالی است که 24هزار متر از قبرستان شباب به نام بنیاد مستضعفان است.

مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان اذعان کرد: بنیاد طی دو سال گذشته تاکنون سه هزار واحد مسکونی به صورت رایگان در نواحی شهری و روستایی به ارزش 300 میلیارد ریال به مردم چرداول واگذار کرده است اما عده‌ای بدون داشتن اطلاع قصد دارند بنیاد را زیر سوال ببرند.

فریادی تصریح کرد: مساحت قبرستان بیش از 50 هزار متر است و می‌تواند تا صد سال آینده جوابگوی تدفین اموات کل شهرستان باشد اما مسئله مهم اشتغال جوانان در شباب است که با ایجاد مغازه زمینه اشتغال یک خانواده فراهم می‌شود. 

سند آرامستان به نام حج و اوقاف استان ایلام است

 در همین راستا حجت الاسلام والمسلمین مرتضی عزیزی مدیرکل حج و اوقاف استان ایلام در این خصوص و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: سند این آرامستان به نام بنیاد علوی است و حج و اوقاف هیچ دخل و تصرفی در این امر ندارد.

وی افزود: این قبرستان متعلق به مردم منطقه است چرا که ساخت آن توسط خود این مردم صورت گرفته و ما پیگیر این موضوع هستیم.

مدیرکل حج و اوقاف استان ایلام تصریح کرد: آرامستان شهر شباب به عنوان  محل اسکان برای زائرین و دروازه عتبات عالیات نقش مهمی را در اربعین امسال ایفا کرد.

وی خاطر نشان کرد: پرونده مالکیت این آرامستان در دادگاه در حال بررسی و تحلیل است و فعلا نتیجه‌ای مشخص نشده و در صورت مشخص شدن موضوع نتیجه اعلام می‌شود. 

عزیزی گفت: این نهاد مظلوم است چون مدافع مال مردم هست و عده‌ای بر علیه ما می‌گویند چون نمی‌توانند مقاصد شخصی‌شان را کنار بگذارند.

نظرات ارسال نظر