دوشنبه 5 اسفند 1398

استاندار ایلام: رشادت های مردم کرد باید در تاریخ ثبت شود

قاسم سلیمانی دسترس عصر دوشنبه در نخستین کنگره سراسر شعر کردی هانا افزود: مردم کرد دستاوردها و رشادت‌های زیادی داشتند بطوریکه تاریخ‌ساز بوده ولی امروز متأسفانه تاریخ این وقایع، دلاوری‌ها و رشادت در جایی ثبت و ضبط نشده است.

وی با گلایه از اینکه متأسفانه حماسه های مردم غیور کرد وقایع‌نگاری و تاریخ‌نویسی نشده افزود: ابن قشر با وجود حضور در صحنه های مرزداری، دلاوری، شجاعت، مبارزه با ظلم، مبارزه با ستم و غیره ولی در تاریخ کمتر دیده شده اند.

استاندار ایلام اظهار کرد: پرورش شاعران کرد یکی از افتخارهای ابن قشر است و این موضوع، یک تاریخ دیرینه افتخارآمیز برای شاعران، نویسندگان و اقوام زاگرس نشین به‌ویژه قوم کرد بوده که در زمینه شعری بسیار موفق بوده اند.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه آثار هنری می‌تواند پایه، اساس و قوام دهنده ملیت باشد، گفت: فردوسی با خلق شاهنامه تلاش کرد تا زبان پارسی را جاودانه کند و امروز در سازمان ملل متحد شعر و نظر سعدی به‌عنوان شاخص همبستگی اقوام بشری و بنی‌آدم، نصب‌شده که برای ایران اسلامی، شعر و زبان فارسی افتخار است.

وی با تأکید بر اینکه پایه، ریشه، قوام کشور همه اقوام هستند گفت: وجود اقوام مختلف و اتحاد، همبستگی و همدلی انها با حفظ فرهنگشان مجموعه ایران را تشکیل می‌دهد و فرهنگ ایرانی و اسلامی نام می‌گیرد که برای پسوند و قوام ان باید تلاش کرد.

شعرخوانی شاعران کرد، هنرنمایی استاد علیدوست فلاحتی و رونمایی از مجموعه شعر کردی شاعران کرد زبان از جمله برنامه های جنبی این گنگره بود. در ابن کنگره دو روزه ۳۶ نفر ازشاعران کرد زبان به شعرخوانی می پردازند.

نظرات ارسال نظر