راه‌اندازی گشت حفاظت هوایی از منابع طبیعی ایلام

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام از راه‌اندازی ایلام یگان حفاظت و گشت هوایی کنترل و پایش جنگل‌های استان با هدف پیشگیری از حریق در جنگل‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی استان، دکتر رضا احمدی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در این طرح با همکاری بخش خصوصی و با استفاده از دو فروند هواپیمای سبک c42 به صورت روزانه و برای اولین بار در سطح کشور این گشت‌ها راه اندازی شده و هفته‌ای ۱۸ ساعت بر فراز جنگل‌های استان پرواز صورت می‌گیرد.

وی گفت: یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده جنگل‌های زاگرس، آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی است که در چند سال اخیر منجر به تخریب بخش وسیعی از این جنگل‌ها شده است از این رو مطالعه و ارائه تدابیر مدیریتی می‌تواند نقش مهمی را برای مقابله با این بحران ایفا کند.

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام تصریح کرد: در این راستا بازسازی و بهبود روحیه‌جوامع محلی نسبت به محیط پیرامون خود، فرهنگ‌سازی در بین روستاییان، زمینه‌سازی ایجاد عزم ملی در حفاظت از منابع ملی و دوری از مدیریت فقط دولتی در مدیریت و کنترل بهتر و علمی‌تر آتش‌سوزی در جنگل در این مناطق پیشنهاد می‌شود.

احمدی، استفاده از گشت هوایی به دلیل تشخیص سریع و به موقع حریق به خصوص در مناطق کوهستانی و صعبالعبور و انتقال سریع نیروهای اطفا حریق نقش مهمی در مهار به موقع آتش سوزی‌ها خواهد داشت.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز