برپایی نخستین کنگره سراسری شعر کُردی جنوبی «هانا»در ایلام

مدیر حوزه هنری استان ایلام از برگزاری نخستین کنگره سراسری شعر کُردی «هانا» در مرکز این استان خبر دادو گفت: این گردهمایی سراسری با حضور شاعران کردی سرا تیرماه امسال برگزار می‌شود.

محمدعلی قاسمی، روز جمعه در گفت‌وگویی خبری اظهار داشت: این کنگره سراسری با حضور شاعران برجسته‌ی کشوربا تکیه بر کردی جنوبی روزهای دوشنبه ۱۷ و سه‌شنبه ۱۸ تیرماه سال جاری در محل مجتمع فرهنگی هنری ارشاد اسلامی ایلام برگزار می‌شود.

وی افزود: در این کنگره شاعران برجسته‌ای از استان‌های کردستان، کرمانشاه به خصوص شهرستان‌های اسلام‌آباد، بیجار و قروه و شاعران برجسته شعر کردی ایلام حضور دارند.

مدیر حوزه هنری ایلام توضیح داد: محتوای شعرهای ارائه‌شده در این کنگره با مضامین متنوع است و درصدد هستیم که قابلیت شعر کردی جنوبی (فیلی) شناسانده شود.

وی، با اشاره به اینکه در این کنگره شعر سراسری حدود ۳۶ نفر از شاعران برجسته کشور اشعار خود را به این زبان قرائت خواهند کرد، گفت: تقویت زبان کردی جنوبی و معرفی قابلیت‌های این نوع شعر کردی که تاکنون مغفول واقع‌شده از اهداف برگزاری این کنگره است.

وی توضیح داد: کردی جنوبی شاخص‌ها و قابلیت‌های مهمی در شعر به‌ویژه در حوزه توسعه زبان کردی جنوبی دارد و اشعار برگزیده این کنگره به‌صورت مکتوب و فایل صوتی منتشر می‌شود.

قاسمی گفت: هر ویژگی که شعر فارسی در زمینه معنایی و مفهومی دارد شعر کردی جنوبی نیز دارد و امروزه قالب هایمتنوعی وارد این جریان شعری شده است در قبل از انقلاب اسلامی، شعر کردی جنوبی بیشتر در قالب مثنوی شناخته‌شده بود اما امروز قالب‌های دوبیتی، رباعی، چهار پاره شعر آزاد و نیمایی نیز به قالب‌های شعر این زبان اضافه‌شده است.

مدیر حوزه هنری ایلام گفت: پرداختن به این شاخص‌های این جریان شعری، بعد از انقلاب اسلامی، ابتدا به همت شاعران استان ایلام و سپس شاعران استان کرمانشاه نشان داد که شعر کردی جنوبی دارای ظرفیت بزرگ، تحرک و پویایی در قالب‌های مختلف شعری است.

قاسمی یادآور شد: حوزه هنری ایلام از حدود ۱۰ سال پیش با تشکیل انجمن شعر کردی «هانا» درصدد شناساندن قابلیت‌های شعری به زبان کردی جنوبی بوده است به نحوی که این قابلیت‌ها برای پژوهشگران و محققان و مردم بیان شود.

وی گفت: قابلیت‌ها و شاخصه‌های این نوع زبانی شعری- کردی جنوبی - با توجه به گسترده لغات و دامنه معنایی عباراتی که دارد می‌تواند به‌عنوان یکی از زبانی‌های معیار شعری در خلق آثار فولکلوریک مؤثر و خالق آثار نابی در این حوزه باشد و همچنین در توسعه بار معنایی و توسعه لغات چندمعنایی گستره بزرگی دارد.

گویشوران کردی جنوبی با لهجه های مختلف در گستره غرب و جنوب کشور از کردستان تا همدان و کرمانشاه و ایلام سکونت دارند.

کردی حنوبی در عراق نیز به خصوص بغداد، دیالی وواسط رواج دارد.

نظرات ارسال نظر
  • آیت محمدیدر تاریخ ۱۷ تير ۱۳۹۸

    با سلام و خسته نباشی برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی با هر عنوانی برای ماندگاری و اشعه فرهنگ بسیار مفید و بجا می‌باشد. از این بابت باید دستمریزاد به دست‌اندرکاران این برنامه گفت. اما موضوعی که خیلی شگفت آور است این که چرا برخی سعی دارند اسم بی مفهوم و بی معنای کُردی جنوبی را برای ما بکار ببرند. مگر ما برای کُردهای ترکیه و یا کُردهای خراسان اسم کُردی شمالی بکار می‌بریم و یا برای کُردها استان کردستان و مهاباد و اطراف و نیز شهرهای چون سلیمانیه کُردی میانی به کار می‌بریم. !!!!!! مردمان منطقه دارای اصالت تاریخیتاریخ فرهنگی، اجتماعی و... بوده و هستند و حوزه قلمرو زبانی آنها را کلهری / و برای مناطق دیگر همسایه هورامی و... به کار برده شده و می‌شود... این لفظ کُردی جنوبی که از سوی آن شاخاصی بکار برده شده که شناختی به منطقه نداشته و صرفاً اسم منطقه ایلام / کرمانشاه/ را شنیده که کُرده هستند چون خودم با این اشخاص برخورد داشتم این مطلب را نوشتم......حال برخی روشفکران فرهنگی ما دانسته یا نداسته این اسم را بکار می‌برند که در این مورد باید گفت به احتمال هنوز این افراد در فضای ایلیاتی و طایفه‌گی متعصبانه برخورد کرده و حاضر نیستند که اسم کلهری را به زبان بیاورند ....در اینخصوص باید به این عزیزان یادآور شد که واژه کلهر علاوه براینکه اسم ایل بزرگ کلهر با حوزه قلمرو گسترده بوده بلکه خود یک گویش در زبان کردی محسوب می‌شود بطوریکه گویش کلهری غلبه دارد بر اسم ایلیاتی آن ....... یا اینکه این عزیزان چشم بسته پیرو آن هستند که هر آنچه از طرف دیگران بخصوص قلم بدستان تازه به دوران رسیده‌ای که هیچ شناختی روی منطقه ما ندارند هستند و فکر می‌کنند هرچه آنها بگویند باید پذیرفت....که این خود اشتباه فاحشی است ....مردمان ما نیازی به دیگران ندارند که برایشان اسم جعلی درست کنند همانند دامن زدن به کُرد فیلی برای مردمان ایلام ...این در حالی است که مردمان ایلام به غیر از خانواده ابوقداره هیچ کس و هیچ تیره و طایفه‌ای ارتباط خویشاوندی با واژه جعلی فیلی ندارند. دوستان عزیز که در برپایی اینگونه جشنواره‌های فرهنگی برای منطقه فعالیت دارند و زحمت می‌کشند متوجه باشند که مسیر را اشتباه نروند و اصالت فرهنگی مردمان منطقه را زیر سؤال نبرند درود بر همه شما عزیزان که در راستای اعتلای فرهنگی گام می‌دارید

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز