سه روز آتش سوزی در زیستگاه افعی دم‌عنکبوتی در گنجوان ایلام

آتش سوزی منطقه ایل بولی ایلام بعد از گذشت سه روز هنوز خاموش نشده است و این حریق گسترده باعث نابودی جنگل ها و زیستگاه مار افعی دم عنکبوتی شده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، کوه چال زر واقع در روستای گنجوان بولی که یکی از زیستگاه‌های مهم مار دُم عنکبوتی که از گونه‌های نادر و بسیار ارزشمند جهان است، از دیروز در آتش می سوزد و به صورت کامل در حال سیاهی و تباهی است.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام که در هفته‌های اخیر خبرهایی از او مبنی بر تسلط بر منطقه و استفاده از بالگرد و تیم اطفاء حریق و... منتشر می‌شد، امسال بیش از هر زمان دیگری در آتش سوزی جنگل‌های استان ضعیف عمل کرد و همین مهم باعث ناامیدی فعالان زیست محیطی استان از وی شده است.

سعید کریمیان، مدیرکل مدیریت بحران ایلام در خصوص حریق منطقه بولی گفت: صعب العبور بودن منطقه کار را سخت کرده و نیروها برای دسترسی به منطقه دچار حریق باید ساعت‌ها پیاده روی کنند که این امر بر انرژی این عزیزان نیز تاثیر منفی گذاشته است.

وی اظهار داشت: با وجود این مشکلات، از لحظات ابتدایی شروع حریق در منطقه بولی تمامی نیروهای منابع طبیعی، سپاه، بسیج و مردم محلی در منطقه حاضر شده و تلاش این عزیزان سبب شد حریق امروز خاموش شود، اما شیب تند منطقه و سقوط تنه‌های سوخته شده سبب شعله ور شدن مجدد آتش می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران ایلام تصریح کرد: در خصوص بالگرد نیز باید عنوان شود محدودیت‌های کشور در زمینه بالگردهای با توانایی اطفا حریق سبب شده هیچ بالگردی برای این حریق‌ها در دسترس نباشد و تنها استفاده بالگرد در این شرایط جابه‌جایی اقلام غذایی و وسایل اطفا است که این امر توسط منابع طبیعی بدون نیاز به بالگرد انجام می‌شود.

کریمیان گفت: تا همین لحظه تمامی نیروهای منابع طبیعی، سپاه، بسیج، مردم بومی منطقه و دیگر دستگاه‌ها در منطقه حاضر بوده و در حال اطفای حریق هستند.

به گزارش کردپرس، از ساعت یک بعدازظهر امروز در محل حوزه مقاومت سیدالشهداء (ع) چوار آماده انتقال نیروهای مردمی به محل آتش سوزی هستند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 11ماه و -16روز