پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

شهر ملی گلیم نقش برجسته ایران کجاست؟

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از فروش انواع صنایع دستی به ارزش بیش از 10 میلیارد ریال در استان در سه ماهه‌ی اول امسال خبر داد.

عبدالمالک شنبه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: عمده‌ترین و پرطرفدارترین محصول، گلیم نقش برجسته است که در مناسبت‌های مختلف مانند ایام نوروز، فروش آن رونق بیشتری می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این آمار از عملکرد فروشگاه‌های صنایع دستی استان احصاء شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون 120 کارگاه صنایع دستی در استان وجود دارد که در 33 رشته فعالیت دارند.

شنبه زاده، تعداد صنعتگران دارای پروانه تولید را 9700 نفر در سطح استان اعلام کرد و گفت: معرق، جاجیم، کارهای سفال، چوب، گیوه‌بافی، سیاه چادر و لباس محلی از عمده صنایع دستی استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام بازارچه‌های ثابت صنایع دستی، برپایی نمایشگاه در نوروزگاه‌ها در روزهای آغازین سال و برپایی نمایشگاه در ورودی جاذبه‌های تاریخی را فرصت‌های خوبی برای رونق بخشیدن به کسب و کار فعالان این عرصه عنوان کرد.

گلیم نقش برجسته مهم ترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است و با توجه به شاخص‌هایی از جمله پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت،  به عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته معرفی شده است.

این هنر صنعت در سال ۶۷ در ردیف فهرست آثار ملی کشور به شماره ۴۲ به نام گلیم نقش برجسته استان ایلام به ثبت رسیده است.

به گزارش گروه دریافت ایسنا، گلیم نقش برجسته تلفیقی از گلیم ساده و گره قالی در متن است. در گذشته که فرشی وجود نداشت مردم از گلیم در خانه‌ها استفاده می کردند که همین عامل موجب رونق بافت گلیم در استان ایلام شده است.

گلیم نقش برجسته ایلام نسبت به دیگر مناطق کشور متفاوت است چراکه بافنده ای به نام «سحر چلانگر» ساکن روستای زنجیره (از توابع شهرستان سرابله استان ایلام ) در قسمتی از گلیم بافته خود موفق به اجرای نقشی برجسته با استفاده از گره قالی می شود که از آن پس زمینه ای برای رشد و ترویج گلیم نقش برجسته فراهم می آید.

حالا گلیم نقش برجسته در جای جای استان ایلام رواج یافته و بیش از چهار هزار نفر را در این صنعت دستی زیبا مشغول به کار کرده است، هرچند صنعتگران این حرفه با مشکلات زیادی مواجه هستند اما باعث شده نام و آوازه گلیم ایلام شهرت ملی و جهانی پیدا کند.

بانوان ایلامی از مادران خود بافت گلیم نقش برجسته را آموخته و این هنر زیبا را به ارث برده‌اند و بسیاری از بانوان ایلامی به راحتی با این هنر آشنا هستند.

عبدالمالک شنبه زاده، مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام پیش از این و در سال 97 گفته، گلیم نقش برجسته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است که سالانه سه هزار متر از این نوع گلیم توسط بافندگان ایلامی تولید می شود.

اظهار داشت: در استان ایلام چهار هزار و 500 نفردر 52 کارگاه مشغول بافت گلیم نقش برجسته هستند. 50 درصد از افرادی که در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند در حوزه تولید گلیم نقش برجسته کار می کنند.

وی ادامه داده، اکنون گلیم نقش برجسته استان ایلام در 20 کشور دنیا به فروش می رسد، البته با ذکر این نکته که ارز آوری صنایع دستی استان طی یک سال گذشته 10 میلیون دلار بوده است. این محصول، هولوگرام ملی دریافت کرده و به عنوان سوغات و برند اختصاصی ایلام به عنوان استان ابداع کننده گلیم نقش برجسته ثبت شده است.

نظرات ارسال نظر