بازی‌های بومی ایلامی، اصول حیات فرهنگ کُردی + تصاویر

انواع بازی و سرگرمی‌های استان ایلام علاوه بر ایجاد روحیه شادمانی، تبادل تجربیات و تقویت جسمانی نقش ارزنده‌ای را در احیای بازی‌ها و سنت‌های بومی به وجود آورده است، که به نحوی می‌توان آنان را از اصول حیات فرهنگ کُردی دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، استان ایلام از تنوع قومی و قبیله‌ای مناسبی برخوردار است، انواع بازی و سرگرمی‌ها در این استان علاوه بر ایجاد روحیه شادمانی، تبادل تجربیات و تقویت جسمانی نقش ارزنده‌ای را در احیای بازی‌ها و سنت‌های بومی به وجود آورده است، که به نحوی می‌توان آنان را از اصول حیات فرهنگ کُردی دانست.

بازی هفت سنگ، پلان، وسط وسط، قاچان و قلان از مهمترین بازی‌های رایج و دورهمی، به خصوص در فصل نوروز و بهار است که لذت بیش از پیش یک تفریح را برای خانواده‌ها در دل طبیعت محیا می‌کند.

 

هفت سنگ 

 در بازی هفت سنگ افراد به 2 گروه مساوی 7نفره تقسیم می‌شوند، شروع بازی با قرعه کشی بوده و برنده قرعه حق انتخاب مدافع یا مهاجم بودن را دارد. تیم مهاجم به فاصله 7 متر از سنگ‌ها و در پشت خط شروع قرار می‌گیرد و تیم مدافع در مقابل و تیم مهاجم پشت نیم دایره مستقر می‌شوند.

با سوت داور نفر اول تیم مهاجم از پشت خط، توپ را با دست به سمت سنگ‌ها در مدت کمتر از 3 ثانیه پرتاب می‌کند، در صورت برخورد توپ به سنگ، بازیکنان مدافع توپ را برداشته و سعی می‌کنند با پاس کاری و حرکت بازیکنان تیم مهاجم را که قصد چیدن سنگ‌ها را دارد با توپ بزند. در صورت اصابت توپ به بازیکن از زمین بازی اخراج می‌شود و اگر مدافعین همه بازیکنان مهاجم را با توپ بزنند پیروز میدان خواهند شد.

وسط وسط

از دیگر بازی‌های لذت بخش و پرطرفدار به خصوص در فصل نوروز بازی وسط وسط است. این بازی، در آن بازیکنان سعی دارند دیگر بازیکنان را با توپ بزنند و دیگر بازیکنان نیز مانع از برخورد توپ به خودشان می‌شوند. این بازی به صورت گروهی است که گروه میانی می‌کوشد تا با گرفتن گل(توپ) اگر یار سوخته‌ای داشته باشند را به بازی برگردانند.

 

قاچان

قاچان یکی دیگر از بازی‌های بومی محلی دختران و زنان ایلامی برای گذراندن اوقات فراغت و فرصتی برای شادی و نشاط دور همی بوده است. افراد شرکت کننده حداکثر 4نفر بوده که به ترتیب سنگ‌ها (به اندازه حبه قند) را در مشت گرفته و سپس در یک حرکت سریع آن را به هوا پرتاب می‌کنند و با پشت دست می‌گیرند، تعداد سنگ‌هایی که در پشت دست قرار می‌گیرد باید کمتر از چهار مورد نباشد؛ در صورت موفقیت همینطور عمل جداسازی را به دسته‌های 3 تایی انجام می‌دهد و می‌گوید «کر» (حالت خوابیدن مرغ  روی تخم‌ها). این بازی دارای مراحل متفاوت و جذابی است.

قلان

بازی قلان از جمله بازی‌های دلپذیر است که مردم ایلام هنگام رفتن به دامان طبیعت خصوصا در فصل نوروز آن را انجام می‌دهند و با انتخاب یک نفر مربی در محدوده زمینی که آن را خط کشی می‌کنند صورت می‌گیرد. این بازی به صورت تن به تن بوده و دو نفر از هر دو گروه وارد دایره میدان بازی می شوند. هرکدام که از پای درآید بازنده است وتا آخرین نفر هر گروه ادامه دارد تا آخرین نفر هر گروه این رویه ادامه دارد.

دو بازیگر با شانه‌های خودسرکار دارند دو شانه راست و دو شانه چپ؛ ضربات از مرفق تا انتهای بالایی دست است ودر حین بازی هر ضربه‌ای غیر از شانه به شانه انجام گیرد خطا است و خاطی از بازی خارج می‌شود. تمام بازیگران در حالت اجرای بازی با یک دست، پای دیگر خود را از پشت تنه محکم می‌گیرند ودر حالت بازی یکی رو به پشت یکی رو به جلو مبارزه می‌کنند تا خطرات ضربات پیش نیاید.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -12روز