«کلم» عروس روستاهای ایلام / قطب گردشگری ایلام آماده حضور مسافران نوروزی است + تصاویر

روستای کلم در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان بدره و ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام قرار گرفته، این روستا که در میان کوه‌ها و ارتفاعات کبیرکوه در یک دره سرسبز واقع شده، اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. وجود باغات، گونه‌های مختلف گیاهی و رودخانه پرآبی که از دامنه کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد، این منطقه را به یکی از زیباترین مناطق استان مبدل ساخته است.

روستاهای کلم به دلیل وجود آثار طبیعی، وجود مبارک دو امامزاده و چند اثر تاریخی تلفیقی از تمدن و تاریخی را تشکیل می‌دهد که بدون شک مناسب گردشگران است،  بقعه جابربن انصاری و بنای سید تاج الدین برزیبایی‌های روستا افزوده است.

این روستاها همه ساله به خصوص در فصل بهار و ایام نوروز میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و حتی خارج از کشور است که هم اکنون برای توسعه گردشگری این روستا با توجه به ظرفیت‌های خوب آن نیازمند زیرساخت‌های مناسب است.

علاوه بر ظرفیت‌های گردشگری این روستا، هم اکنون 15 استخر پرورش ماهی از نوع سردآبی در روستای کلم وجود دارد که سالانه 600 تن ماهی از نوع قزل آلا در این استخرها برداشت می‌شود. عوامل متعددی مثل استخرهای پرورش ماهی، باغات، مزارع برنج و... باعث درآمد بسیار خوبی برای مردم منطقه شده است، اما این روستا به رغم همه داشته‌های خوب از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار نیست.

زیرساخت ارتباطی شهرستان بسیار قدیمی است، راه‌های روستا فرسوده شده و گردشگران مکان‌های مشخصی برای اتراق در این روستا پیدا نمی‌کنند، به نظر می‌رسد ایجاد کمپ‌های گردشگری در روستای کلم ضروری باشد.

ساماندهی خانه‌های بوم گردی در روستای کلم برای اسکان گردشگران و مسافران نیز از دیگر موارد مهم در روستا است که باید مد نظر قرار گیرد، البته این مهم باعث کسب درآمد برای منطقه نیز می‌شود.

توسعه زیرساخت‌های گردشگری کلم

محمد نورالهی رئیس گروه سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: طرح پایلوت گردشگری روستای کلم در راستای توسعه زیرساخت‌های گردشگری روستای هدف کلم اجرایی می‌شود.

وی افزود: در روستای کلم وجود آب و هوای خنک در کنار باغات فراوان، مراکز پرورش ماهی، کشت زارهای برنج و... باعث شده هم اکنون یکی از مهمترین مراکز جذب گردشگری در استان باشد.

رئیس گروه سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام تصریح کرد: برای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری روستاهای هدف یادشده اعتباراتی در نظر گرفته شده و در آینده نیز اختصاص خواهد یافت.

وی بیان داشت: هم اکنون شش روستای هدف گردشگری در استان ایلام شامل حیدرآباد، کلم، سراب کلان، پشت قلعه، زنجیره علیا، سنگ سفید وجود دارد که هریک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که به خصوص با داشتن آثار طبیعی در فصل تابستان مناسب گردشگران است.

رئیس گروه سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام تصریح کرد: بدون شک توسعه روستاهای هدف گردشگری در استان ایلام به خصوص در بخش زیرساخت‌ها باعث رونق گردشگری و اشتغال‌زایی در استان می‌شود ولی این مهم نیازمند توجه مسوولان ارشد استان ایلام و جذب سرمایه گذاری است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 12ماه و -6روز