پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

مارها مهمان خانه‌های مردم ایلام

این روزها با گرم‌تر شدن هوا حضور مارها در شهر ایلام بیشتر شده، طبق آمارهای آتش‌نشانی طی یک ماه گذشته ۳۷ مورد زنده‌گیری مار در شهر انجام گرفته است.

به گزارش مهر، ایلام در غرب ایران به عنوان یک استان کوهستانی داری تنوع زیستی و جانوری بسیار زیادی است، یکی از گونه‌هایی که به وفور در این استان وجود دارد، مارها هستند.

طبق اعلام کارشناسان محیط زیست، ۲۵ گونه مار و پنج گونه افعی در استان ایلام وجود دارد، نکته جالب توجه این که استان ایلام تنها زیستگاه اصلی مار افعی دم عنکبوتی در جهان محسوب می‌شود.

حضور مارها همزمان با فصل گرما در طبیعت و حتی در روستاها و شهرهای استان ایلام زیاد می‌شود، امسال حضور مارها در شهر ایلام بیشتر از سال‌های گذشته شده است.

طبق گفته کارشناسان، بارندگی‌های زیاد که منجر به افزایش سطح گیاه در کوهستان‌های استان شده، از علل اصلی افزایش حضور مارها هستند، با این وجود شهرهای ایلام اکثراً در کنار کوه‌ها قرار دارند و حضور مارها اجتناب‌ناپذیر است.

هرچند حضور مارها در شهر بیشتر شده اما دستگاه‌های متولی مثل محیط زیست به این مسئله اصلاً توجهی ندارند و آتش‌نشانی اقدام به زنده‌گیری و رهاسازی این مارها می‌کند.

۳۷ مورد زنده‌گیری مار در سطح شهر ایلام

رئیس سازمان آتش‌نشانی ایلام گفت: با افزایش دمای هوا مارها در جستجوی هوای خنک به محیط شهری و خانه‌ها پناه می‌آورند که برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است.

حبیب شریفی افزود: عوامل متعددی برای ورود مار و جانوران خرنده به داخل شهر وجود دارد که یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش دما است. با افزایش دما جانوران خزنده داخل شهر ورود پیدا می‌کنند.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از دلایل سیلاب‌ها و روان‌آب‌هایی است که سال گذشته و امسال در استان ایلام وجود داشت و بخشی از این جانوران از طریق سیلاب‌ها به سمت شهر هدایت شدند.

وی بیان داشت: یکی دیگر از دلایل مهم وجود مارها در شهر، کوه‌پایه‌ای بودن و اقلیم سطح شهر ایلام است.

شریفی عنوان کرد: مردم هنگام بازگشت از طبیعت مراقب باشند چون اغلب مارها خود را در قطعات داخلی خودرو پنهان و در شهر رها می‌شوند.

وی افزود: تاکنون طی یک ماه گذشته ۳۷ مورد زنده‌گیری مار در سطح شهر داشتیم که عموماً در حاشیه شهر بوده است.

وی گفت: به شهروندان توصیه می‌کنیم عوامل آتش‌نشانی را امین خود بدانند، در صورت مشاهده هرگونه مار یا دیگر جانوران بدون این که با این گونه خزندگان مقابله کنند با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرند، در اسرع وقت همکاران ورود و به صورت زنده‌گیری مارها را خارج از شهر رها خواهند کرد.

سرم ضد مار و ضد عقرب به اندازه کافی وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در در زمینه خطر مارگزیدگی و لزوم ارائه خدمات اولیه پزشکی گفت: به اندازه کافی در مراکز شبانه‌روزی و بیمارستان‌های استان سرم ضد مار و نیز سرم ضد عقرب کافی وجود دارد و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

راضی ناصری‌فر افزود: نکته‌ای که وجود دارد این که باید توصیه‌های لازم را برای جلوگیری و پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی در استان داشته باشیم.

وی عنوان کرد: اولین نکته این که این موجودات به دلیل بارندگی و پوشش گیاهی منطقه بیشتر شده، مردم حتماً در مکان‌هایی به خصوص محل‌هایی که نمناک، دارای رطوبت و محل نگه‌داری حیوانات است دقت کنند.

وی ادامه داد: اگر نیش از طرف این موجودات حاصل شد، اولین اقدامی که افراد لازم است انجام دهند آرامش داشته باشند، نکته دوم این که محلی را که آسیب‌دیده حتماً بی‌حرکت کنند و در بالاتر از محل نیش آن را ببندند به نحوی که یک انگشت از آن بتواند رد شود که خون جریان داشته باشد و در اسرع وقت به مراکز مجهز شبانه‌روزی درمانی یا بیمارستان‌ها مراجعه و یا با فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی گفت: اقدامات لازم اگر دیر باشد؛ حتی اگر سرم ضد مار و ضد عقرب بزنیم، احتمال مخاطره و مشکلات دیگر وجود دارد.

شهروندان ایلامی بدانند به محض مشاهده مار با آتش‌نشانی تماس بگیرند و از انجام کارهای خودسرانه که باعث رفتن مار به مکان‌های غیر قابل دسترسی یا عصبانی شدن آن و مارگزیدگی می‌شود، دوری کنند.

طبق گفته کارشناسان اغلب مارها غیرسمی هستند و در مواجهه با انسان، فرار را به مقابله یا حمله ترجیح می‌دهند.

نظرات ارسال نظر