در آیین معارفه فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام:

ارتباط مرزبانی ایران با پاکستان و ترکیه ارتقا یافته است

سردار قاسم رضایی روز دوشنبه در آیین معارفه فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام اظهار داشت: ایران پس از روسیه و چین از نظر تعداد همسایگان رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و با وجود هشت هزار و 755 کیلومتر مرز مشترک با همسایگان که از این مقدار 2 هزار و 700 کیلومتر مرز دریایی است، از نظر شاخص های امنیتی در شرایط به نسبت مطلوبی قرار داریم.
وی افزود: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران با توجه به ویژگی های استکبار ستیزی نظام با تهدیدات پیرامونی روبرو نیست ولی در سایه هوشیاری نیروی امنیتی و نظامی و انتظامی و بویژه مرزبانان غیور به کمترین مشکل روبرو هستیم.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی تاکید کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات ایران در حوزه مرزها طی سالیان گذشته در مرزهای کشورمان با پاکستان بود، چرا که اشراف امنیتی این کشور در منطقه بلوچستان این کشور ناچیز بود که همین عامل باعث نفوذ اشرار و افراد تروریست و تبهکار به این منطقه شده بود.
سردار رضایی با اشاره به سفر اخیر نخست ویر پاکستان به ایران ادامه داد: نشست ها و هماهنگی های بسیار خوبی در ماه های گذشته برای ارتقا شرایط امنیت مرزهای 2 کشور برگزار و در سایه هماهنگی های صورت گرفته هم اکنون ارتش این کشور در این منطقه حضور یافته است.

** امنیت مرزهای ایران با پاکستان ارتقا می یابد
وی همچنین از اقداماتی در زمینه فنس کشی و انسداد مرزی بویژه در جنوب سیستان و بلوچستان به منظور جلوگیری از تحرکات اشرار و تروریست های در این منطقه خبر داد و ابراز امیدواری کرد شاهد بهبود شرایط امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان باشیم.
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مرز یک هزار کیلومتری ایران با افغانستان نیز اشاره کرد و یادآور شد: ارتباط میان مرزبانان 2 کشور بسیار خوب است ولی فتنه هایی توسط دنیای استکبار با گسیل گروه های تروریستی و تکفیری در جریان است تا این مرز خدشه دار شود که بدون شک این توطئه آنان نیز در سایه رشادت نیروهای مرزبانی خنثی خواهد شد.
سردار رضایی اضافه کرد: در حوزه مرزهای ایران با ترکیه نیز بویژه از ابتدای سال 97 مناسبات 2 طرف بسیار بهبود یافته و در سایه همین ارتباطات میزان قاچاق مشروبات الکلی و سلاح در این محدوده به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
وی در ادامه به مرز یک هزار و 600 کیلومتری ایران با عراق پرداخت و گفت: در محدوده استان های کرمانشاه ، ایلام و خوزستان و با توجه به تردد میلیونی زائران اربعین کمترین مشکلی وجود دارد و هماهنگی ها بسیار مطلوب است.
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تلاش ها برای بازگشایی مرز خسروی با توجه به امکانات مناسب زیرساختی در 2 سوی مرز اظهار داشت: مقامات عراقی وجود مشکلات امنیتی در محدوده خانقین به بغداد را دلیل مسدود بودن این منطقه مرزی عنوان می کنند که امیدواریم با ارتقا و بهبود شرایط امنیتی امسال شاهد گشایش این مرز در ایام اربعین باشیم.

** تمرکز مدیریتی در اقلیم کردستان عراق برای مقابله با قاچاقچیان ناچیز است
سردار رضایی افزود: در محدوده مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان عراق به توجه به اشراف کم و نبود تمرکز مدیریتی همچنان شاهد قاچاق کالا و مشروبات الکلی و سلاح در این منطقه هستیم که امیدواریم با برگزاری نشست های مشترک و استقرار نیروهای بیشتر از سوی اقلیم در این منطقه این وضعیت بهبود یابد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کشفیات مواد مخدر در کشور طی سال گذشته پرداخت و یادآور شد: پارسال نیروهای مرزبانی با کشف ۵۸ تن مواد مخدر که بیشتر با شرارت همراه بود از ورود آن به کشور جلوگیری کردند.

** تولید مواد مخدر در افغانستان به 9 هزار تن افزایش یافته است
سردار رضایی گفت: فتنه موادمخدر در منطقه شرق و کشور افغانستان هر روز افزایش می یابد به طوری که 20 سال قبل طبق گزارش سازمان ملل متحد تولید مواد مخدر افغانستان 200 تن بود و امروز به 9 هزار تن رسیده و این یک فتنه شوم است که وقتی پای کشورهای غربی به این منطقه مسلمان رسید به این شکل فتنه را شروع کردند و جمهوری اسلامی به عنوان خط مقدم مقابله با این فتنه است.
سردار رضایی اصلی ترین مشکل در محدوده مرزهای جنوبی کشور را قاچاق کالا عنوان کرد که بیشتر آسیب را به اقتصاد ملی وارد می کند که مبارزه قاطع با این پدیده شوم نیازمند تامین اعتبار و تجهیزات بویژه از نظر بکارگیری شناورهای به روز به منظور رصد عمق دریاست.

** بهبود شرایط مرزها نیازمند 100 هزار میلیارد ریال اعتبار است
وی اضافه کرد: اقدامات زیرساختی برای تقویت مرزبانی به منابع لازم و کافی نیاز دارد تا بتوان امنیت مرزها را ارتقا داد و بر اساس برآوردها بین 80 تا 100 هزار میلیارد ریال برای تقویت مرزهای کشور اعتبار نیاز است.
سردار رضایی با توجه به مشکلات اعتباری مرزبانی برای بهبود وضعیت معیشتی مرزبانان گفت: 20 درصد خانواده های مرزبانان توانسته اند در منازل سازمانی اسکان یابند که امیدواریم با حمایت دولت و مجلس و اختصاص اعتبارات مورد نیاز بتوانیم شرایط و رفاه مرزبانان و خانواده های آنان را فراهم کنیم.

** متهم کردن مرزبانان به قتل کولبران جفای بزرگی است
وی با انتقاد از برخی افراد که نیروهای مرزبانی را متهم به تیراندازی به کولبران می کنند، تاکید کرد: این سخنان جفایی بزرگ در حق نیروهای مخلص و مظلوم مرزبانی است، کولبرانی که به صورت محدود و از مسیرهای مشخص کالای مجاز وارد می‌کنند، قاچاقچی نیستند، حساب متجاوزان مرزی مسلح که شبانه و از مسیرهای غیر مجاز اقدام به ورود کالاهای ممنوعه ، مشروبات الکلی و سلاح وارد کشور می‌کنند، با کولبران جداست.
وی گفت: کولبرانی که شناسایی شده و از مسیرهای مجاز تردد کنند، از حمایت مرزبانی برخوردار و به فعالیت قانونی خود ادامه می‌دهند.
فرمانده مرزبانی در خصوص آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در مرز پاکستان یادآور شد: موضوع آزادی دو مرزبان که پارسال توسط گروهک‌های تروریستی ربوده و به پاکستان منتقل شدند در دست پیگیری است.
در پایان این مراسم با تقدیر از تلاش های سرهنگ یحیی الهی ، سرهنگ کیاست سپهری به عنوان فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام منصوب شد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال