یک‌شنبه 24 آذر 1398

دانشگاه ایلام در مسیر توسعه متوازن و همه جانبه است (۲)

رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به گسترش کمی و کیفی این دانشگاه گفت: این گسترش متوازن و همه جانبه منجر به تبدیل شدن این دانشگاه به مرکز اصلی علمی و فرهنگی استان ایلام شده است.

در بخش اول مصاحبه، بیشتر به بررسی سوابق علمی، پژوهشی و اجرایی علی اکبری رئیس دانشگاه پرداختیم. در این بخش روی دانشگاه ایلام تمرکز کرده ایم و مسائلی همانند گسترش کمی و کیفی دانشگاه و چالش های پیش روی دانشگاه ایلام مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین اهدافی که دانشگاه برای خود در برنامه راهبردی قرار داده هم مورد توجه بوده است. 

بخش دوم مصاحبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا به شرح زیر است: 

** ایرنا: آقای دکتر به نظر شما علت پذیرش بدون حساب و کتاب و بی رویه دانشجو چیست ؟ آیا بی‎برنامگی در سطوح مدیریتی آموزشی عالی ایران است؟ 

** علی اکبری: نمی‎توان این مسئله را بی برنامگی نامید، آموزش عالی در هر دوره‌ای مجبور شده به نیازهای اجتماعی جامعه پاسخ بدهد وگرنه همین الان بر طبق آمار در حوزه کشاورزی و در بسیاری از رشته‌ها دیگر نیاز به نیروی جدید نداریم، یعنی این گونه نیست که اطلاعات موجود نباشد، ولی شما دقت کنید به رغم بالا بودن بیکاری فارغ‎التحصیلان دانشگاهی آیا تمایل برای ادامه تحصیل در دوره ارشد کم شده است؟

یادم هست که در استرالیا صاحبخانه‎ای داشتیم که می‎گفت چطور است که هر ایرانی که می‎بینم یا دکتر است یا مهندس؟ متاسفانه مدرک دانشگاهی داشتن در ایران تبدیل به یک ارزش و شانیت اجتماعی شده است که باعث می‎شود همه مردم دنبال مدرک دانشگاهی باشند، حتی اگر به دردشان هم نخورد. 
از طرفی دولتمردان هم می‎خواهند برای همه مردم ایران شرایط تحصیلی را فراهم کنند و این یک اصل قانون اساسی است. عده‎ای هم معتقدند که ما اگر در داخل کشور شرایط را فراهم نکنیم مردم برای ادامه تحصیل به کشور هایی مثل هند، ارمنستان، آذربایجان و.. که از نظر علمی پایین تر از ایران هستند می‎روند، بنابراین گسترش آموزش عالی ایران بیشتر واکنشی و برای پاسخ به فشارهای اجتماعی بوده است، نه بر اساس اقتضائات نهاد علم. 

** ایرنا: باتوجه به اینکه دوران دانشجویی شما در زمان دفاع مقدس بود. دانشگاه‎ها در آن زمان در چه شرایطی به سر می‎بردند؟ 

**علی اکبری: من در دوران تحصیل تربیت معلم افتخار داشتم بعنوان رزمنده در جبهه‎های غرب حضور داشته باشم و در اواخر دفاع مقدس هم زمانی که بحث آتش بس مطرح بود، به عنوان مترجم نیروهای سازمان ملل در مناطق جنوب فعالیت داشتم. 

در دوران جنگ فعالیت‎های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه ها وجود داشت، چون دانشگاه هم بخشی از جامعه است و هیچ وقت از جامعه دور و جدا نبوده است. اما در حوزه فعالیت‎های سیاسی باید عرض کنم که ما در اوایل انقلاب از لحاظ سیاسی حضور حداکثری جریان‎های مختلف چپ و راست متأثر از فضاهای جهانی را داشتیم ولی در دوران جنگ فضای ایثار و شهادت و رزمندگی غالب بود، البته انجمن اسلامی آن زمان هم فعال بود که با فضای امروزش خیلی تفاوت داشت. جدا شدن جریانی‎های سیاسی دانشجویی از همدیگر بعد از جنگ تحمیلی صورت گرفت. اینکه برخی افراد در آن موقع جزو انجمن های اسلامی بودند اما الان گرایش های مختلف سیاسی دارند بیانگر نبود شفافیت سیاسی در دوران دفاع مقدس بود. 

از دوره‎ی آقای خاتمی به بعد این تفکیک‎های سیاسی شفافیت پیدا کرد و من فکر می‎کنم همه ما به آقای خاتمی و آقای ناطق از این لحاظ مدیون هستیم، که کمک کردند آرا، متنوع و احیاناً مخالف ولی در چارچوب نظام در جامعه ایران پذیرفته شود. طبیعی بود که این فضا به تدریج به دانشگاه‎ها هم راه یافت و جریان ها مختلف سیاسی و فرهنگی در دانشگاه ها شکل گرفت. 

** ایرنا: از دورانی که به عنوان مترجم نیروهای سازمان ملل در ایران فعالیت داشتید، اگر خاطره‎ای دارید تعریف کنید؟ 

**علی اکبری: در سال 1367 وقتی که جنگ تمام شد، نیروهای سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس وارد ایران شدند که این امر برای من از سه جنبه کارایی داشتن زبان انگلیسی برای اولین بار (ترجمه برای نیروهای سازمان ملل)، عضویت در بسیج و آشنایی با عملکرد نیروهای سازمان ملل دارای اهمیت بود. 

اما در خصوص خاطره، یادم هست در آن موقع یکی از جاده‎های مرزی ما زیر آب رفته بود و یگان‎های ایرانی از ما خواستند که از نیروهای سازمان ملل برای تعمیر یک ماه این جاده مهلت بگیریم، من پیام را به آنها منتقل کردم، اما آنها مخالفت کرده و گفتند فرصت یک ماهه زیاد است. نیروهای ایرانی اصرار می‎کردند و می‎خواستند با آنها صحبت کرده و توجیه‎شان نمایم. من پیام را منتقل کردم که یکی از فرماندهان نیروهای حافظ صلح رو به من کرد و با یک حالت خاصی گفت: من می‎دانم که اگر شما ایرانی‎ها بخواهید؛ دو روزه این جاده را تعمیر می‎کنید و این واکنش برای من جالب بود و به قول معروف فهمیدم که آنها ما را چگونه شناخته‎اند. 

**ایرنا: آقای دکتر بعد از معاونت آموزشی دانشگاه ایلام در چه حوزه‎هایی فعالیت داشته‎اید؟ 

**علی اکبری: نزدیک به دو سال معاون آموزشی دانشگاه ایلام بودم تا اینکه آقای دکتر طهماسبی رئیس وقت دانشگاه می‎خواست از ایلام برود. تا آن زمان رئیس دانشگاه ایلام از تهران و یا از استان‎های همجوار انتخاب می‎شد و برای انتخاب رئیس دوباره نگاه‎ها به سمت بیرون متوجه شد. دکتر معین در زمان وزارت علوم آیین‌نامه‌ای ابلاغ کرد که روسای دانشگاه‎ها بصورت انتخابی و توسط اعضای هیأت علمی انتخاب شوند و در چند مورد این برنامه تجربه شد. چندی بعد که دکتر توفیقی جایگزین دکتر معین در وزارت علوم شدند، 

در آن زمان به عنوان معاون آموزشی نامه‎ای به آقای دکتر رحیمی معاون وزیر و مسئول هیئت امنای دانشگاه ایلام نوشتم که ما شش نفر را در دانشگاه ایلام داریم که می‎توانند مسئولیت ریاست دانشگاه را بر عهده بگیرند، لذا یا از بین این شش نفر یک نفر را به عنوان رئیس انتخاب کنید یا فردی قوی تر از این شش نفر را برگزینید. این نامه یکی از مکاتبات تاریخی بنده در دفاع از دانشگاه بوده چون بر این عقیده بودم که دانشگاه ایلام به دوره بلوغ رسیده است. خوشبختانه وزارت علوم به درخواست بنده پاسخ مثبت داد و دکتر توفیقی وزیر محترم وقت هیأتی را به دانشگاه ایلام اعزام نمود و با رای شورای دانشگاه اینجانب بعنوان اولین نفر بومی در سِمَت رئیس دانشگاه ایلام برگزیده شدم. 

این دوره متفاوت بود، یادم هست در آن زمان در جلسه‎ای که با آقای دکتر توفیقی داشتم به ایشان عرض کردم تا به امروز هر کسی رئیس دانشگاه ایلام شده، یک حامی در وزارتخانه داشته است، حالا تکلیف من چیست که در ستاد وزارت حامی شناخته شده ندارم دکتر توفیقی در جواب من گفت: کسانی که این طوری بوده‎اند به راحتی هم جابه جا شده‎اند، شما منتخب همکاران خودتان و مورد حمایت آنها هستید و ما حواسمان هست، پس انتظار داریم با وزارت هماهنگ باشید. 

همچنین به یاد داشته باشید به علت ساختار قبیله‎ای ایلام و چند استان مشابه دیگر تاکنون فردی بومی را به عنوان رئیس دانشگاه منصوب نکرده‎ایم، حال که شما با رأی اعضای هیات علمی انتخاب شدید به همین دلیل شما در کانون دید و نقد قرار دارید، اگر موفق شوید این ذهنیت برای همیشه شکسته می‎شود، اما اگر موفق نباشید ممکن است وزارت به ساختار قبلی و اعزام رئیس دانشگاه غیر بومی برگردد و خوشحالم که از آن تاریخ به وزارت علوم پذیرفت به افراد بومی در دانشگاه ایلام اعتماد کند و دیگر هیچ رئیسی از خارج استان بر ما تحمیل نشد و در نهایت اینجانب تا سال 1385 رئیس دانشگاه ایلام بودم که با تغییر دولت، همکاردیگری به عنوان رئیس دانشگاه منصوب شد. 

**ایرنا: ارزیابی شما از دوران وزارت آقای دکتر معین چیست؟ و دوم اینکه ارزیابی شخصی شما از دوره اول ریاست خودتان بر دانشگاه ایلام چیست؟ 

**علی اکبری: آقای دکتر معین در ایجاد دوره‎های تحصیلات تکمیلی خیلی خوب عمل کرد، منتها همیشه آموزش عالی در معرض آسیب‎های بیرونی است و به هر حال عده‌ای نسبت به این وزارتخانه نظری خاص دارند. برای آقای معین حاشیه درست شد و هر وقت آموزش عالی ما وارد حاشیه شده یا برایش حاشیه‎سازی درست شده از توفیقاتش کم شده است. حاشیه‎ها باعث شد پاکدستی، سلامت اقتصادی و سلامت فکری آقای دکتر معین با مسایل دیگر تحت‌الشعاع قرار گیرد تا اینکه در نهایت دکتر توفیقی جایگزین ایشان شد. من فکر می‌کنم دوره متفاوتی از ارزش دادن به دانشگاه‎ها واگذاری امور به دانشگاه بود، کما اینکه قانون هیئت امناء که در آن موقع تصویب شد به علت مخالفت‎هایی که صورت گرفت راکد ماند، ولی آقای دکتر توفیقی با ملاحظاتی آن را به نتیجه رساند. بحث استقلال و ارزش دادن به دانشگاه‎ها در کنار کارهای دیگری که صورت گرفت در کل یک شاهکار بود. 

اما درباره ارزیابی خودم از دوره اول ریاست بر دانشگاه، طبیعی است که دیگران بهتر می‎توانند ارزیابی کنند، اما اگر توفیقی به دست نیامده بود برای بار دوم و بعد 10 سال دوباره با رای 65 درصد همه اعضای هیأت علمی رئیس دانشگاه ایلام نمی‎شدم، هرچند حکم را جناب دکتر فرهادی وزیر محترم وقت صادر کرد اما با اعمال نظرات همکارانم این اتفاق افتاد. استحضار داشته باشید که در پایان سال 97 دوره دوم مدیریت بنده به پایان رسید و هیأت نظارت و ارزیابی وزارت علوم مأموریت یافت که ضمن حضور در دانشگاه با اعضای هیأت ممیزه و شورای دانشگاه به مشورت پرداخته و در خصوص رئیس دانشگاه تصمیم‎گیری نماید که افتخار استمرار خادمی دانشگاه برای بار سوم با رای قاطع همکاران و به تبع آن صدور حکم توسط جناب دکتر غلامی وزیر محترم علوم محقق شد. 

** ایرنا: آقای دکتر در حال حاضر دانشگاه ایلام از نظر علمی، آموزشی و دانشجو در مقایسه با دانشگاه های دیگر کشور در چه سطحی قرار دارد؟ 

**علی‎اکبری: در چند سال اخیر جایگاه دانشگاه ایلام در سطح کشور و منطقه ارتقاء یافته است. طرح‎های عمرانی توسعه مطلوبی داشته‎اند. دو پروژه ساختمان دانشکده کشاورزی واقع در سایت اصلی دانشگاه و آموزشکده کشاورزی دهلران افتتاح شد و پروژه ساختمان دانشکده علوم پایه با پیشرفت 90 درصدی، فاز دوم توسعه دانشکده ادبیات و علوم انسانی با پیشرفت 60 درصدی، مجتمع آموزشی اداری با پیشرفت فیزیکی90 درصدی و پروژه محوطه سازی و احداث راه‎های دسترسی با پیشرفت 90 درصدی در حال انجام هستند که با بهره برداری از این پروژه بیش از 40000 متر مربع بر وسعت دانشگاه افزوده شده یا می‎گردد. 

در سال 1397 علیرغم همه مشکلات و از جمله تنگناهای مالی، فعالیت‎ها و برنامه‎های خوبی انجام شد که می‎توان به برگزاری همایش بین‎المللی گرد و غبار با حضور دانشمندان کشورهای مختلف جهان و صاحب نظران و مقامات کشوری و استانی، حل اختلافات با متعارضین و مالکین مشاعی سنددار ارضی دانشگاه بعد از 40 سال، بازدید مقامات مختلف کشوری اعم از معاون رئیس جمهور، وزاری محترم علوم، معاونین محترم وزیر، مدیران ستادی وزارت علوم و دیگران از دانشگاه سبب شده که این دانشگاه در کانون توجه قرار گیرد. در مجموع می‎توانم عارض باشم که تنوع فعالیت حاکی از توسعه متوازن و همه جانبه دانشگاه ایلام در طی سال‎های اخیر است که بحول و قوه الهی استمرار خواهد داشت. 

امروز دانشگاه ایلام در تمام عرصه‌ها در صحنه ملی و بین‎المللی حرف برای گفتن دارد. پذیرش دانشجوی خارجی دانشگاه، تفاهم‎نامه‎ها و تعاملات متعدد با دانشگاه های خارجی و برگزاری همایش بین‎المللی، بخشی از این توانمندی به عنوان یک دانشگاه بین‎المللی است و راه‎اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‎زبانان به جهت تسهیل در پذیرش دانشجوی خارجی صورت گرفته است. آزمایشگاه مرکزی دانشگاه در قالب 22 آزمایشگاه پیشرفته به بهره‎برداری رسیده و در دومین سال فعالیت به عنوان یکی از آزمایشگاه برتر کشور شناخته شده است. تعداد کارگاه‎های آزمایشگاه 50 درصد رشد داشته است تا بتواند در پژوهش‎های کاربردی به درستی وارد شود. پژوهشکده گیاهان دارویی راه‎اندازی شده و مجوز مجلات علمی پژوهشی اخذ شده است و مرکز رشد دانشگاه باز تعریف شده و اعضای هیأت علمی دانشگاه در قالب شرکت‎های دانش بنیان به حل مسایل جامعه ورود پیدا کرده‎اند و در تلاش هستیم که انشاءاله مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه را برای سال آینده راه‎اندازی کنیم. 

در عرصه آموزشی در دو سال متوالی دانشجوی دانشگاه ایلام به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده است، هرم اعضای هیأت علمی با ارتقاء اعضای هیأت علمی به مرتبه‎های دانشیاری و استادی اصلاح شده است با فراهم نمودن شرایط تحصیلی برای مربیان نسبت استادیار و بالاتر هیأت علمی دانشگاه به میانگین ملی رسیده است. در طی چهارسال گذشته 27 رشته تحصیلی جدید متناسب با نیاز استان دایر شده است و علیرغم ملاحظات مالی سالانه 20 ردیف استخدامی هیأت علمی به دانشگاه اختصاص یافته است. 
در حوزه پژوهش با توجه به سیاست‎های اتخاذ شده اعتبار مناسب برای فعالیت‎های پژوهش تأمین شده است بگونه‎ای که سهم پژوهش از 2.5 درصد اعتبارات به 12 درصد رسیده است. متوسط تولید علمی اعضای هیأت علمی دانشگاه در منطقه به جایگاه مناسبی رسیده است، عضو هیأت علمی دانشگاه به عنوان یک درصد دانشمندان پر استناد ISI انتخاب شده است و طرح‎های ارتباط با صنعت دانشگاه بعنوان طرح‎های برگزیده وزارت علوم انتخاب شده است. 

در عرصه اقدامات فرهنگی هم دانشگاه ایلام تلاش نموده که پیشتاز بماند. تشکل‎های دانشجویی از فعالیت ممتاز برخور دارند و فضای آزاداندیشی و تضارب آرا در دانشگاه حاکم شده است، کرسی‎های آزاد اندیشی، مناظرات دانشجویی و تریبون آزاد بدون هیچ مانعی در دانشگاه دایر است. کانون‎های فرهنگی و هنری، کانون‎های مذهبی و نشریات دانشجویی در کنار انجمن‎های علمی بالغ بر 70 نهاد فرهنگی را در دانشگاه شکل داده‎اند. به جرأت می‎توانم ادعا کنم که هدف رسیدن به گرانیگاه علمی و فرهنگی استان محقق شده و این فعالیت‎ها خوشبختانه به دستاوردهای ملی متعدد دست یافته است. مقام دوم جشنواره ملی حرکت و مقام‎هام شایسته تقدیر متعدد یا انتخاب کانون محیط زیست بعنوان کانون برتر کشور و راهیابی کانون تئاتر به مسابقات ملی و بین‎المللی تنها بخشی از توفیقات دانشگاه است. 

در حوزه دانشجویی قهرمانی متعدد تیم‎های ورزشی دانشگاه در سطح منطقه، کسب نایب قهرمانی فوتسال دختران کشور و دعوت دو دانشجوی دانشگاه به تیم ملی حاکی از توسعه ورزش دانشجویی است. ضمن اینکه ایجاد سلف سرویس مکمل جدید دانشگاه و بازسازی سلف سرویس‎های موجود، احداث پردیس خوابگاهی خواهران و ارتقای سطح خوابگاههای دانشجویی سبب شده که سطح خدمات و رضایت‎مندی دانشجویان کاملاً مشهود باشد. 

نظرات ارسال نظر