ایلام الگوی مناسبی برای طرح پرورش ماهی در قفس است / احیا ۲ هزار هکتار از اراضی شیبدار

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، گفت: اجرای طرح پرورش ماهی در قفس از موفقیت‌های ایلام در زمین پرورش آبزیان است که اگر در این زمینه سرمایه گذاری تا ۵۰ درصد هزینه ایجاد استخرهای کوچک را تامین خواهیم کرد.

ایلام الگوی مناسبی برای طرح پرورش ماهی در قفس است/ احیا ۲ هزار هکتار از اراضی شیبدار
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری امروز در نشست اعضای شورای برنامه ریزی استان ایلام، اظهار داشت: سهم روستاییان در سبد اشتغال کشور طی سال‌های 94 تا 96 تنها 4 تا 5 درصد بود که در سال 97 به 25 درصد و سال گذشته به 30 درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای کمک به مناطق محروم و روستایی، افزود: ۱۳۵ هزار میلیارد ریال از این محل تاکنون به مناطق محروم کشور تخصیص و هزینه شده است که نقش به سزایی در اشتغال آفرینی و ایجاد کسب و کارهای کوچک و زود بازده داشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، یادآور شد: یکی از مشکلات کنونی کشور مهاجرت روستاییان به شهرها است، به طوریکه در اوایل انقلاب ۶۴ درصد جمعیت ایران در مناطق روستایی زندگی می‌کردند ولی در حال حاضر برعکس شده به طوری که حدود ۷۴ درصد جمعیت کشورمان در مناطق شهری سکونت داشته و تنها ۲۶ درصد ساکن روستاها هستند.

کمبود فرصت شغلی در مناطق روستایی

امید ادامه داد: یک سوم این وضعیت ناشی از تبدیل روستاها به شهر است؛ ولی در عین حال دو سوم آن در اثر تخلیه روستاها ایجاد شده است که اصلی‌ترین دلیل آن کمبود فرصت شغلی در مناطق روستایی است.

وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به مناطق محروم و روستایی داشته و در نتیجه برنامه ریزی صورت گرفته هم اکنون مهاجرت معکوس در برخی استان‌ها آغاز و بر اساس آخرین ارزیابی‌ها در ۱۲ استان شاهد مهاجرت معکوس به نقاط روستایی هستیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، گفت: دولت‌های مختلف پس از انقلاب در توسعه روستاها به سهم خود نقش آفرینی کرده‌اند که نمود آن را در گازرسانی به ۳۰ هزار روستا معادل ۸۶ درصد جمعیت روستایی شاهدیم، ضمن اینکه مجتمع‌های گردشگری روستایی از ۲۰۰ مجتمع در ابتدای دولت یازدهم به بیش از ۲ هزار رسیده است و  ۹۵ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند.

توسعه مراکز بهداشتی و درمانی

امید اظهار داشت: توسعه مراکز بهداشتی و درمانی و ارتقا سطح بهداشت در روستاها از اولویت‌های دولت است و در این راستا تا پایان سال جاری جشن راه اندازی شبکه بهداشت و درمان در تمامی روستاهای کشور برگزار خواهد شد.

وی ایلام را از استان‌های برتر کشور در جذب اعتبارات مناطق روستایی ذکر کرد و افزود: تاکنون سه هزار میلیارد ریال از این محل به استان ایلام تخصیص یافته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری اجرای طرح پرورش ماهی در قفس را از موفقیت‌های ایلام در زمین پرورش آبزیان توصیف کرد و یادآور شد: آمادگی داریم برای توسعه این موضوع در ایلام و سایر استان‌های کشور با توجه به ارزش افزوده و اشتغال ایجاده شده سرمایه گذاری کنیم و تا ۵۰ درصد هزینه ایجاد استخرهای کوچک را تامین خواهیم کرد.

وی همچنین طرح توسعه کشت در اراضی شیبدار استان را از برنامه‌هایی دانست که می‌تواند در نگهداری اراضی، جلوگیری از هدر رفت آب و اشتغال تاثیرگذار باشد و گفت: امسال این طرح در سطح ۲ هزار هکتار از این اراضی استان ایلام اجرا و آمادگی داریم در گستره بیشتری آن را انجام دهیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 11روز