رشد فزاینده مبتلایان و بستری‌های کرونا در گرمای تابستان

تابستانی که همه منتظر آمدنش بودند تا شاید گرمایش کرونا را از بین ببرد از راه رسید، اما نه‌تنها کرونا از بین نرفت، بلکه در ۷ روز نخست این فصل، استان ایلام با رشد فزاینده آمار مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌های کرونا مواجه شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ابتلا به کرونا در استان ایلام طی هفته نخست تیرماه با شیب فزاینده و با اختلاف بسیار زیاد به بالاترین حد از زمان شیوع بیماری رسید، به طوری که بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایلام تعداد مبتلایان روزانه ۳رقمی شده و آمار ابتلا به کرونا در این هفته ۴.۵ برابر مجموع مبتلایان اسفند سال ۹۸ است.

در طول یک هفته گذشته، آمار بستری‌های کرونا در این استان که حدودا یک ماه گذشته به کمترین میزان رسیده و بر این اساس تصمیم گرفته شده بود که بیمارستان کرونای ایلام به حالت عادی بازگردد، به ۲ برابر افزایش یافت. ضمن اینکه آمار بیماران بستری بدحال و نیازمند بخش ویژه آی. سی. یو نیز ۲ برابر شد.

افزایش تعداد فوتی‌ها و کاهش سن آنها نیز از جمله تحولات مربوط به شیوع کرونا در هفته گذشته است که به عنوان هشدار مطرح می‌شود، خصوصا اینکه این استان در محاصره استان‌های قرمز کرونا از جمله کرمانشاه، لرستان و خوزستان قرار دارد.

مسئولان بهداشتی استان ایلام می‌گویند این استان نیز دست‌کمی از استان‌های قرمز کرونا ندارد و بی‌توجهی مردم در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خطر گرفتاری این استان در وضعیت استان‌های قرمز را ایجاد کرده است.

این هفته زنگ خطر در مناطق جنوبی استان ایلام که همجوار استان خوزستان هستند و مراودات دیرینه با این استان دارند به صدا درآمد و شهرستان مرزی دهلران در کنار شهرستان‌های آبدانان و دهلران که پیش از این در وضعیت قرمز قرار گرفته بودند، با رشد آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا مواجه شد و در وضعیت قرمز قرار گرفت.

مسئولان پیش از این هشدار داده بودند که احتمال شیوع موج دوم کرونا در ایلام وجود دارد و با توجه به وضعیت قرمز ۳ استان همجوار ایلام شامل کرمانشاه، لرستان و خوزستان، بازگشایی صنوف و باشگاه‌های ورزشی و همچنین آغاز فعالیت مرز تجاری مهران و تردد کامیون‌های ترانزیتی در کنار عدم رعایت مردم امکان افزایش ابتلا به کرونا در استان دور از انتظار نیست.

به گفته آنان، هرچند ایلام به همراه چند استان دیگر کشور کمترین موارد ابتلا به کرونا را دارد، اما بر اساس اعلام وزارت بهداشت، این استان‌ها نباید دلخوش باشند و باید خود را برای افزایش موارد ابتلا آماده کنند. بنابراین ایلام نیز باید خود را برای پیک ابتلا به کرونا آماده کند.

در کنار همه این مسائل، کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به زیر ۲۰ درصد و برپایی مراسم شادی و عزا بدون توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی، روند گسترش کرونا در این استان را نگران‌کننده کرده است و مسئولان در مورد پیامدهای آن در روزهای آینده هشدار می‌دهند.

نکته جالب این است که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اعلام کرد در یک ماه گذشته، هیچ کدام از پرسنل بیمارستان کرونای ایلام به بیماری مبتلا نشده‌اند که اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نشان می‌دهد؛ موضوعی که کمتر کسی از مردم و اصناف در این استان به آن توجه می‌کند.

آمار بستری‌های کرونا در ایلام ۲ برابر شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تعداد بیماران بستری کرونا و همچنین بیماران بخش آی. ‌سی. ‌یو با توجه به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و حضور در اجتماعات غیرضروری به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است.

دکتر محمد کریمیان در نشست فوق‌العاده ستاد استانی مبارزه با کرونای ایلام اظهار کرد: افزایش تعداد مبتلایان را دیگر نمی‌توان تنها به افزایش بیماریابی و نمونه‌گیری‌ها نسبت داد، بلکه این افزایش به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عدم رعایت فاصله‌گذاری و تمام انگاشته شدن بیماری است.

افزایش تعداد و کاهش سن فوتی‌های کرونا 

وی بیان کرد: تعداد مبتلایان روند افزایشی شدید داشته است،  تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا نیز افزایش و سن فوتی‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.

دکتر کریمیان یادآور شد: شهرستان ایوان همچنان در صدر آمار مبتلایان قرار دارد و شهرستان‌های بدره، دهلران و مهران نیز روند افزایشی دارند.

به صدا درآمدن زنگ خطر در مناطق جنوبی ایلام

وی تاکید کرد: زنگ خطر جدی در جنوب استان به صدا درآمده و آمار ابتلا به دلیل تجمعات و عدم رعایت فاصله‌گذاری به‌شدت در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار کرد: ۴۶ درصد مبتلایان کرونا در این استان را زنان و ۵۴ درصد را مردان تشکیل داده‌اند و ۲۲ درصد مجموع مبتلایان بیماری زمینه‌ای دارند.

وی یادآور شد: زنان خانه‌دار بیشترین آمار ابتلا به کرونا را دارند و پس از آن افراد با شغل‌های آزاد و کارمندان در رده‌های بعدی قرار دارند.

کاهش سن فوتی‌های کرونا به ۶۱ سال

دکتر کریمیان اضافه‌کرد:سن فوتی‌های کرونا به ۶۱ سال کاهش یافته است، ۲۸ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا به گروه سالمندان، ۲۴ درصد به زنان خانه‌دار و ۱۶ درصد به افراد بیکار تعلق دارد.

وی چالش‌های اصلی در زمینه این بیماری را کم‌رنگ شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و اصناف، نارسایی دامنه اختیارات اعمال محدودیت ستادهای شهرستانی کرونا، ضعف در پیگیری و اجرای مصوبات ستاد استانی کرونا و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ادارات عنوان کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: ناوگان حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری، سالن‌های ورزشی، مراسم مذهبی، مراکز تعویض پلاک، گیم‌نت و شهربازی، دفاتر پیشخوان و مراکز تعویض پلاک خودرو از جمله اماکن پرخطر هستند.

مبتلایان به کرونا در ایلام با شیب فزاینده‌ای به بالاترین تعداد رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: پنجم تیر آمار مبتلایان کرونا در این استان با اختلاف زیاد و شیب بسیار فزاینده‌ای به بالاترین میزان طی ماه‌های گذشته رسید.

دکتر جمیل صادقی‌فر افزود: آمار مبتلایان شهرستان دهلران در حال پیشی گرفتن از ایوان است که پیش‌تر در وضعیت قرمز قرار داشت.

وی با ذکر اینکه در اعلام آمار مبتلایان کرونا محدودیت وجود دارد اظهار کرد: آمار ابتلا در شهرستان‌های مهران، دره‌شهر و چرداول نیز به‌سرعت در حال افزایش است.

صادقی‌فر گفت: با توجه به رشد بیش از حد انتظار مبتلایان به‌ویژه در ۵ روز اول، بدون شک بیش از ۷۰ درصد دلیل افزایش آمار مربوط به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عدم استفاده از ماسک، شرکت در تجمعات و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.

وی ادامه داد: مقایسه آمارها طی ۲ هفته متوالی اخیر نشان می‌دهد که در حالی که نمونه‌گیری تنها ۲ برابر شده است آمار مبتلایان ۳-۴ برابر افزایش داشته است.

شهرستان‌های قرمز کرونا در ایلام به ۳ مورد افزایش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا در این استان با قرار گرفتن شهرستان دهلران در وضعیت قرمز به ۳ شهرستان افزایش یافت.

صادقی‌فر اظهار کرد: پیش از این، شهرستان‌های آبدانان و بدره در وضعیت قرمز قرار داشتند و ایلام نیز هم‌اکنون در وضعیت هشدار قرار دارد.

وی یادآور شد: رشد بیماری کرونا در دهلران بسیار فزاینده بوده، به طوری که هم تعداد موارد ابتلا و هم فوتی‌ها در این شهرستان بسیار نگران‌کننده است.

صادقی‌فر با بیان اینکه دهلران پس از ایلام دومین تعداد مبتلایان و پس از ایلام و ایوان، سومین تعداد فوتی‌ها را دارد افزود: فوتی‌های کرونا امروز دارای بیماری زمینه‌ای و مربوط به شهرستان دهلران بودند.

برای مهار کرونا نیازمند همراهی مردم هستیم
وی تاکید کرد: میزان حساسیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط عموم کاهش پیدا کرده و این مساله یکی از مهم‌ترین علل شیوع ویروس کرونا است.

مبتلایان هفته اول تیر ماه ایلام؛ ۴.۵ برابر مجموع مبتلایان اسفند ۹۸

صادقی‌فر در خصوص وضعیت مبتلایان کرونا در استان در هفته اول تیر ماه گفت: مبتلایان در این هفته ۴.۵ برابر کل مبتلایان در اسفند پارسال، بیش از ۲ برابر کل مبتلایان در فروردین، بیش از ۱.۵ برابر کل مبتلایان در اردیبهشت و نزدیک به کل تعداد مبتلایان در خرداد ماه است.

به گفته وی، وضعیت کرونا در ایلام در هفته اول تیر ماه نسبت به ماه‌های قبل فزاینده است، به طوری که در هفته اخیر آمارهای روزانه مبتلایان کرونا ۳رقمی بوده است.

هیچ‌یک از پرسنل بیمارستان کرونای ایلام به بیماری مبتلا نشده‌اند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در یک ماه گذشته، هیچ‌یک از پرسنل بیمارستان مصطفی خمینی که در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی هستند، به دلیل خودحفاظتی و سیستم مراقبت دانشگاه علوم پزشکی ایلام به کرونا مبتلا نشده‌اند.

دکتر صادقی‌فر اظهار کرد: بنابراین، محیطی مانند بیمارستان که مملو از بیماران کرونایی است، کم‌خطرتر از محیط‌های دیگر است که بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها تردد داریم.

وی افزود: عمده رعایت پروتکل‌ها در فروردین ماه بیشتر ناشی از ترس مردم بود، اما هرچه پیش‌تر می‌رویم با وجود خطر بیشتر با عدم رعایت بیشتری مواجه می‌شویم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایلام هیچ کمبودی در زمینه امکانات بهداشتی ندارد. نگرانی ما بی‌توجهی مردم به هشدارها است.

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در ایلام به زیر ۲۰ درصد رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در این استان بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در پایان اردیبهشت ماه امسال ۷۷ درصد بود، اما در اواخر خرداد به زیر ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

صادقی‌فر اظهار کرد: بیشتر افرادی که در ابتدای شیوع بیماری ماسک و دستکش استفاده می‌کردند اکنون بی‌خیال شده‌اند و وقتی از آنها علت را جویا می‌شویم، می‌گویند خسته شده‌ایم.

وی تاکید کرد: این در حالی است که اصلا وضعیت خوب نیست، زیرا اکنون بیشترین آمار افراد مبتلا و بیشترین شمار افراد بستری را داریم و باید بپذیریم جدا از همه تلاش‌های ستاد کرونا آنچه می‌تواند کمک کار ما باشد به همت تک‌تک مردم و رعایت آنها مربوط می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از مردم خواست در تجمعات حضور پیدا نکنند و اگر مجبور شدند، حتما از ماسک استفاده کنند.

صادقی‌فر با بیان اینکه افراد حتی می‌توانند برای حفاظت از خود از ماسک‌های پارچه‌ای ۳لایه استفاده کنند، اضافه کرد: اکنون مشکلی در زمینه ماسک وجود ندارد و همه می‌توانند آن را به‌راحتی تهیه کنند، اما بسیاری از افراد با وجود داشتن ماسک از آن استفاده نمی‌کنند.

ماسک؛ راه ساده نجات از ویروسی مرگبار
کاهش خطر ابتلا به کرونا به زیر ۲ درصد با استفاده از ماسک

وی یادآور شد: استفاده از ماسک خطر ابتلا به کرونا را به زیر ۲ درصد کاهش می‌دهد، در حالی که در صورت استفاده نکردن از ماسک ۹۰ درصد احتمال ابتلا وجود دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: افراد دارای بیماری زمینه‌ای نظیر مادران باردار، دیابتی، سرطان، بیماران ریوی، افراد دارای کهولت سن، پیوندی و بیماران قلبی و کلیوی بسیار آسیب‌پذیر هستند و در صورت ابتلا خطر مرگ آنها را تهدید می‌کند، در صورتی که افراد سالم ممکن است زیاد دچار مشکل نشوند.

دکتر صادقی‌فر اظهار کرد: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، اجتناب از تردد غیرضروری، شستن دست‌ها و استفاده مرتب از ماسک در بیرون از منزل می‌تواند به حفظ سلامت افراد در پیشگیری از کرونا کمک کند.

ذخیره‌سازی اقلام حفاظتی برای پاییز ۹۹

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص وضعیت تجهیزات و امکانات درمانی و بیمارستانی ایلام گفت: در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد و تلاش می‌شود اقلام حفاظتی، نمونه‌گیری و بیمارستانی برای فصل پاییز ذخیره‌سازی شود.  

وی با بیان اینکه کنترل کردن این بیماری نیازمند همراهی مردم است افزود: وضعیت امروز استان را ۲-۳ هفته پیش تذکر داده بودیم و الان هم برای روزهای آینده با این شرایط موجود هشدار می‌دهیم.

صادقی‌فر تاکید کرد: مردم نباید به بیماری کرونا و خطر تهدید آن برای سلامت خود و خانواده‌شان بی‌توجه شوند و باید هشدارها و پروتکل‌ها را برای حفظ سلامت خود جدی بگیرند.

وی یادآور شد: در اولین روز از شروع فصل تابستان با بیشترین شمار افراد مبتلا به کرونا و همچنین افزایش شمار افراد بستری در بیمارستان‌های استان بدترین وضعیت را از لحاظ تعداد مبتلایان و بستری‌ها در استان داشتیم.

صادقی‌فر با اشاره به اینکه این وضعیت بسیار نگران‌کننده است گفت: وضعیت ایلام از پیک بیماری فروردین بدتر است و دیگر نمی‌توان گفت افزایش نمونه‌گیری موجب افزایش مبتلایان شده است و با قطعیت می‌توان عنوان کرد یکی از دلایل اصلی این آمار کاهش رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و اصناف است.

استان ایلام از نظر ابتلا به کرونا در شرایط خطرناکی قرار دارد و با سرعت بالایی در حال حرکت به سمت وضعیت قرمز است. اکنون با توجه به اینکه مسئولان بهداشتی علت این وضعیت را بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی عنوان می‌کنند، توپ در زمین مردم است تا با عمل به توصیه‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی این حرکت را کُند کنند و به مسیر کنترل بیماری هدایت کنند یا اینکه با تکرار رفتارهای پرخطر به گرفتار شدن این استان همانند استان‌های همجوار سرعت ببخشند.  

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 9ماه و -1روز