استاندار: ایلام سومین استان کشور در کاهش نرخ بیکاری است

استاندار ایلام گفت: ایلام رتبه سوم استان های کشور در کم کردن نرخ بیکاری را در انتهای سال ۹۸ کسب کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی عصر شنبه در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی استان ایلام از کاهش ۳.۴ درصدی نرخ بیکاری استان در زمستان سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ خبر داد و افزود: بر اساس آخرین برآورد مرکز آمار کشور نرخ بیکاری استان در زمستان سال ‌۹۸ به ۷ درصد رسیده است این در حالی است که این نرخ در زمستان سال گذشته ۱۰.۴ درصد بوده است.

وی در ادامه به آمار نرخ بیکاری کشور در زمستان ۹۸ اشاره کرد و اظهار داشت: درحالیکه نرخ بیکاری کشور ۱۰.۶ درصد است، استان ایلام توانسته است با ۳.۶ درصد پائین تر از میانگین  کشوری در ردیف سه استان برتر کشور در زمینه کاهش بیکاری قرار گیرد.

استاندار ایلام ضمن قدردانی از تلاش مجموعه دست اندرکاران امر اشتغال، اشاره ای به وضعیت بیکاری استان داشت و گفت: مجموعه تلاش ها باعث شده است بیکاری استان از ۱۷.۷ قبل از دولت تدبیر و امید به ۱۲.۷ در سال ۹۶ و در نهایت به ۸.۳ درصد درسال ۹۸ برسد.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه هنوز دغدغه مردم استان بیکاری است، افزود: با وجود این کاهش عمده و معنادار در بیکاری استان اما کماکان جوانان استان از بیکاری رنج می برند و باید در سال جهش تولید این روند بهبودی وضعیت بیکاری استان باقدرت ادامه یابد.

وی روند کاهش بیکاری در سال ۹۸ را بی سابقه عنوان و تاکید کرد: در حالیکه در آغاز سال ۹۸ و در زمستان بیکاری استان ۹.۳ درصد بود این عدد در تابستان به ۸.۷ سپس در پاییز به ۸.۱ و در نهایت در زمستان سال ۹۸ به عدد ۷ رسیده است و این یک رکورد بی نظیر در طول تاریخ بیکاری استان است.

استاندار ایلام یادآور شد: هر عامل و یا فاکتوری که منجر به رفع موانع تولید شود به تحقق اهداف سال جهش تولید مد نظر رهبری کمک می کند که در این میان تکمیل زیرساخت های ارتباطی و راهسازی و بهداشتی و درمانی باید در اولویت قرار گیرد.

وی بر لزوم ایجاد شهرک پایین دستی پتروشیمی و شهرک صنفی در استان برای جذب سرمایه گذاران تاکید کرد و گفت: ایجاد این مراکز از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است.

سلیمانی دشتکی با اشاره به شیوع ویروس کرونا اضافه کرد: جلسات مختلف با توجه به شرایط موجود به صورت ویدیو کنفرانس و بطور مستمر برگزار و باید با جدیت مشکلات تولیدکنندگان رصد و برای رفع آنها چاره جویی شود.

وی از عزم مجموعه مدیریتی استان برای تکمیل بسیاری از پروژه ها در سال ۹۹ خبر داد و گفت: سه پروژه بزرگ پتروشیمی مهران، هلیلان و دره شهر باید با جدیت پیگیری شوند تا شاهد افزایش پیشرفت فیزیکی آنها باشیم.

استاندار ایلام همچنین بر رایزنی مدیران برای جذب اعتبار طرح های حوزه راسازی همچون تونل کبیرکوه، تونل دوم آزادی، جاده ایلام، حمیل، کرمانشاه و جاده قاضی خان بدره تاکید کرد.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: پروژه ها باید به افراد اهلیت دار که از نظر مالی و تخصصی واجد شرایط باشند واگذار شود تا از هدررفتن سرمایه ها و تخلفات مالی جلوگیری شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام نیز از کاهش نرخ تورم در استان خبر داد.

رحمت الله قیصوری گفت: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه در استان به نسبت پارسال سه واحد کاهش یافته است.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت ایلام نیز گفت: ۱۱ پروژه در اولویت اجرای این سازمان در سال ۹۹ است که از این تعداد پنج پروژه به بهره برداری می رسد.

یارالله نصیری افزود: پتروشیمی ایلام، فولاد ایوان و چند پروژه مرتبط با سرمایه گذاری مرزی و صادرات از مهم ترین این پروژه ها هستند که چهار هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح ها سرمایه گذاری شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 9ماه و -1روز