معضل همیشگی کمبود مرغ در ایلام/عدم تحویل مرغ از سوی مرغداری‌ها

کمبود مرغ در روزهای گذشته در بازار ایلام به یکی از مشکلات اساسی برای شهروندان ایلامی تبدیل شده، در حالی که این معضل در ماه های گذشته هم چندبار وجود داشته است.

با توجه به این‌که گرانی گوشت قرمز سبب شده گوشت مرغ یکی از اقلام پرمصرف غذایی محسوب شود، بدون شک کمبود این ماده غذایی مشکلات فراوانی را برای سبد غذایی خانوار در استان ایلام در پی دارد.

این مشکلات در حالی است که در استان ایلام حدود ۴۰۰ واحد مرغداری فعالیت داشته و با تولید سالانه ۵۳ هزار تن گوشت مرغ ایلام به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید گوشت مرغ در کشور شناخته می‌شود.

متاسفانه هر از چند گاهی شاهد بروز مشکلات این چنینی و کمبود شدید مرغ در استان هستیم.

لزوم پیگیری مسئولان

یکی از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در روزهای گذاشته برای خرید مرغ به بسیاری از مغازه‌ها و مرغ فروشی‌های سطح شهر مراجعه کرده اما متأسفانه هیچ مرغی در بازار وجود ندارد.

علی محمدی افزود: این چندمین بار است در سال جاری با مشکل کمبود و نبود گوشت مرغ در سطح بازار ایلام مواجه ایم که ضروری است برای رفع این مشکل مسئولین تمهیدات لازم را بیندیشند.

گرانی گوشت قرمز و افزایش تقاضا برای خرید گوشت مرغ

یکی دیگر از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به بالا بودن قیمت گوشت قرمز و عدم توانایی خرید آن توسط اقشار کم درآمد، مصرف مرغ نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

محمد عباسی افزود: این افزایش مصرف سبب افزایش تقاضا در بازار می‌شود و مسئولان باید تولید را متناسب با میزان تقاضا افزایش دهند

کاهش سهمیه
یکی از صاحبان فروشگاه‌های سطح شهر نیز دراین‌باره اظهار کرد: طی روزهای گذشته مشتری‌های زیادی به فروشگاه برای تهیه گوشت مرغ مراجعه کردند اما متأسفانه با توجه به نبود این ماده غذایی موفق به تهیه آن نشدند.

عباس کریمی با بیان اینکه مسئولان مدعی هستند که این مشکل مرتفع شده است، اظهار کرد: هم‌اکنون فروشگاه‌هایی که پیش از این بیش از ۵۰ کیلوگرم گوشت مرغ روزانه دریافت کرده‌اند، تنها ۱۵ کیلو مرغ دریافت می‌کنند.

وی اضافه کرد: امید است با عنایت به اینکه گوشت مرغ یکی از پر تقاضا ترین محصولات غذایی بین مردم محسوب می‌شود مسئولین هرچه زودتر جهت رفع این مشکل اقدام کنند.

دلیل نبود مرغ در بازار ایلام

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: علت کمبود و نبود مرغ در بازار در روزهای گذشته عدم تحویل به‌موقع مرغ توسط مرغداران به کشتارگاه بوده است.

درخشنده رحیمی ادامه داد: با تلاش‌های انجام‌شده مشکل مذکور مرتفع شده و هم‌اکنون روزانه بیش از ۲۰ تن مرغ گرم کشتار روز در بازار توزیع می‌شود.

با توجه به اینکه اوضاع نابسامان اقتصادی قدرت خرید مردم را کاهش داده و مردم مجبورند گوشت سفید (مرغ و ماهی) را جایگزین گوشت قرمز کنند ضروری است مسئولان و نهادهای مختلف برای تامین گوشت سفید اقدامات لازم را انجام دهند تا در این شرایط بد اقتصادی شاهد بروز مشکلات معیشتی و غذایی برای مردم نباشیم.

امید است نهادهای نظارتی با حساسیت بیشتری مشکل مذکور را پیگیری کرده تا کمتر شاهد بروز چنین مشکلاتی باشیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 20ماه و -13روز