کشف ۲۲۰۰ لیتر متانول در سطح بازار ایلام

معاون بازرسی ونظارت وحمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام از کشف ۲۲۰۰ متانول خبر داد.

"عزت اله عبدخانی" اظهار کرد: با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و همکاری بازرسان سازمان صمت ، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و نظارت دادستانی استان ، ۲۲۰۰ لیتر مایع مشکوک که به نام اتانول عرضه می شد کشف و توقیف گردید و با انجام آزمایشات کیفی محرز شد که کل محموله متانول است.

عبدخانی گفت:مطابق نظر کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی متانول یا الکل چوب دارای اثرات ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با اتانول بوده و به علت سمیت بالا مصرف خوراکی آن با مسمومیت شدید، کوری ، اختلال کبد و کلیه و مرگ همراه است و میزان جذب پوستی متانول بالا بوده و با مصرف موضعی هم میتواند باعث بروز مسمومیت شود . 

معاون بازرسی صمت استان ایلام ادامه داد: کارشناسان مربوطه معتقدند در هیچ مرجع و راهنمای بین المللی ، توصیه ای مبنی بر استفاده از متانول جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم، تجهیزات پزشکی و سطوح وجود ندارد وآمارهای روزهای اخیر حاکی از افزایش موارد مسمومیت ناشی از متانول در کشور است.

عبدخانی تصریح کرد: شهروندان به منظور رعایت سلامت خود از نظرهای کارشناسان تخصصی مبنی بر تهیه محلول های آبی اتانول ۷۰ درجه و یا فراورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول)جهت ضدعفونی دست و پوست استفاده و از رقیق کردن محلولهای آماده مصرف خودداری کنند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز