ایلام در خط پایان گازرسانی به شهرها و روستاها

گسترش شبکه گاز، یکی از ارکان عدالت در خدمت رسانی به شمار می‌رود که این امر در توسعه مناطق محروم شهری و روستاها و همچنین کاهش دغدغه‌های روستاییان و حتی افزایش شاخص سلامت در مناطق محروم می تواند موثر باشد.

اجرای طرح نهضت گازرسانی در روستاها سبب شد تا تعداد روستاهای برخوردار از ۱۴‌ هزار در ابتدای دولت یازدهم به ۳۰ هزار در سال ۹۹ برسد و قرار است در ۲ هزار روستای دیگر نیز تا پایان سال از انرژی گاز برای گرمایش خانه های روستاییان استفاده شود.

گازرسانی در استان ایلام با توجه به موقعیت جغرافیایی و به لحاظ زمین شناسی خاص و کوهستانی و سخت گذر بودن مسیرها در کنار هزینه بالای اجرای پروژه‌ها در این مناطق، همواره با چالش‌هایی روبرو بوده است که به همت گازرسانان، یکی پس از دیگری رفع شده و شعله‌های امید را با تدبیر خود در خانه‌های مردم فروزان کرده‌اند.

در سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید، چندین شهر و صدها روستای استان ایلام از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند تا ضمن ایجاد عدالت اجتماعی و استفاده مناطق محروم از این نعمت خدادادی، قدم های بلندی نیز برای جهش تولید بخش‌های مختلف مرتبط برداشته شود؛ گام‌هایی که منجر به توسعه همه‌جانبه می‌شود.

عملکرد شرکت گاز استان ایلام از سال ۱۳۹۲ تاکنون نشان از جهشی چشم‌گیر در گازرسانی به شهرها و روستاها به ویژه مناطق دور افتاده و سخت گذر دارد، به گونه‌ای که میزان گازرسانی روستایی و شهری در این استان از آغاز دولت تدبیر و امید به بعد به ترتیب(روستایی و شهری) ۷۸ و ۵۸ درصد کل میزان گازرسانی شرکت گاز استان از بدو تاسیس است.

همچنین قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ضریب نفوذ گاز شهری ۷۰ درصد و  روستایی ۳۱ درصد در این استان حدود بود که با عملیات جهش‌وار دولت یازدهم و دوازدهم، این میزان افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

هم اکنون ۹۹ درصد خانوار شهری و ۹۳ درصد خانوارهای روستایی استان ایلام از گاز طبیعی بهره مند هستند و این استان در آستانه اتمام گازرسانی به روستاها قرار دارد.

میزان ۹۹ درصدی برخوداری مناطق شهری ایلام از شبکه گاز 

مدیرعامل شرکت گاز ایلام با اشاره به وضعیت گازرسانی در مناطق شهری استان یادآور شد: هم اکنون میزان برخورداری مناطق شهری از شبکه توزیع گاز هم ۹۹ درصد است.

عباس شمس اللهی افزود: تنها شهرهای میمه و پهله زرین آباد از توابع شهرستان مرزی دهلران از نعمت گاز برخوردار نیستند که طرح گازرسانی به این شهرها با پیشرفت فیزیکی مناسب در دست اجراست.

پیشرفت ۹۵ درصدی گاز رسانی به شهر میمه

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: طرح گازرسانی به شهر میمه زرین‌آباد دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان دیماه گازدار خواهد شد و شهر پهله نیز تا پایان سال جاری گازدار و مشعل گاز در این منطقه روشن خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز ایلام تاکید کرد: ۱۵ کیلومتر شبکه و همچنین خط تغذیه از ملکشاهی تا میمه به طول ۴۵ کیلومتر در شهر میمه انجام شده است و هم‌اکنون در حال آماده‌سازی و آزمایش شبکه برای تزریق گاز به این شهر هستیم، پیمانکار نصب علمک نیز در حال انتخاب از طریق برگزاری مناقصه بوده که انتظار می‌رود تا یک ماه دیگر مشعل گاز در این منطقه روشن شود.

مشعل گاز در شهر پهله تا پایان سال روشن می شود

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام با بیان اینکه اقدامات این شرکت در بخش زرین‌آباد شهرستان دهلران با وجود توپوگرافی خشن و سخت‌گذر بودن مسیر، نمونه بارز تلاش جهادی است، افزود: در پهله زرین‌آباد ۸۰ کیلومتر خط تغذیه و ۹۰ کیلومتر شبکه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد ریال توسط ۱۴ پیمانکار در فازهای مختلف انجام شده و هم‌اکنون این پروژه در مراحل پایانی کار است.

شمس اللهی تاکید کرد: شهر پهله و ۱۰ روستای اطراف آن با شبکه داخلی ۸۰ کیلومتر انجام و خط تغذیه آن با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری مشعل گاز در شهر پهله و روستاهای آن نیز روشن شود.

ایلام به جمع استان‌های سبز کشور می‌پیوندد

شمس اللهی گفت: ۲۴ شهر استان ایلام هم‌اکنون گازدار هستند و گازرسانی به شهرهای پهله و میمه نیز با پیشرفت فیزیکی بالا در حال اجراست که با اقدامات انجام شده تا پایان سال جاری همه شهرهای استان گازدار می‌شوند.

برخورداری ۴۵۹ روستای ایلام از نعمت گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: طی سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید، ۳۶۰ روستای ایلام از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند تا ضمن ایجاد عدالت اجتماعی و استفاده مناطق محروم از این نعمت خدادادی، قدم های بلندی نیز برای جهش تولید بخش‌های مختلف مرتبط برداشته شود؛ گام‌هایی که منجر به توسعه همه‌جانبه می‌شود.

شمس اللهی در خصوص وضعیت گازرسانی در مناطق روستایی استان تاکید کرد: هم اکنون از ۶۰۰ روستای استان ایلام ۴۵۹ روستا معادل ۹۳ درصد خانوارهای روستایی از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۲ روستای استان به شبکه گاز سراسری متصل شد، یادآور شد: هم اکنون ضریب نفوذ گاز در خانوارهای روستاهای استان ۹۳ درصد است که با اتمام گاز رسانی به ۵۷ روستای دیگر که در دست اقدام هستند، ضریب نفوذ به ۹۹ درصد می رسد.

۸۰۰ واحد صنعتی ایلام از نعمت گاز برخودارند

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام ِگفت: از این تعداد واحدهای صنعتی گازدار تعداد ۶۳۳ واحد صنعتی تولیدی در دولت تدبیر و امید گازرسانی شده اند که معادل ۸۰ درصد کل صنایع گازدار استان است.

شمس اللهی اظهار داشت: در راستای جهش تولید ، دولت اقدامات گسترده برای گازرسانی به صنایع در این استان انجام داده است، سال گذشته ۱۴۶ واحد صنعتی، نصب ۱۳ ایستگاه میترینگ، ۶۱ کیلومتر اجرای خط تغذیه و شبکه برای صنایع اجرا شد که این میزان عملیات گازرسانی به عنوان یک رکورد ثبت شد.

وی ادامه داد: در چند سال‌ گذشته توسعه گازرسانی به صنایع موجب کاهش مصرف سوخت های آلاینده مانند گازوییل و مازوت شده است که می تواند تاثیر بسزایی بر بهبود کیفیت هوا و کمک به محیط زیست داشته باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام ِیادآور شد: میانگین مصرف گاز مصرفی در صنایع استان در سال گذشته ۲۲۱ میلیون متر مکعب بوده است که برابر جایگزینی ۲۲۷ میلیون لیتر گازوییل مصرفی در صنایع شده است.

وی اضافه کرد: شرکت گاز استان ایلام تلاش خواهد کرد تا پایان سال جاری ۱۵۰ واحد صنعتی دیگر را به شبکه گاز متصل کند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 20ماه و -11روز