۶ درصد منابع دولت برای مدیریت بحران ها هزینه می شود

به گزارش ایرنا، اسماعیل نجار روز سه شنبه در دیدار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهار داشت: سه درصد از اعتبارات مدیریت بحران برای پیشگیری و سه درصد نیز برای مقابله در نظر گرفته می شود.

وی افزود: ۲۵۰ هزار میلیارد ریال در جریان سیلاب های رخ داده سال ۹۸ کشور و ۱۲۰ هزار میلیارد ریال نیز برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه هزینه شده است.

معاون وزیر کشور با اشاره به تدوین و اجای آیین نامه ۲۸۰۰ برای مقابله با حوادث و بحران ها تاکید کرد: اجرای دقیق این آیین نامه باعث کاهش حوادث جانی و مالی در زمان وقوع حوادث می شود.

نجار یادآور شد: پس از زلزله رودبار در سال ۶۸ آیین نامه ۲۸۰۰ با محتوای پیشگیری و مدیریت بحران تدوین و ابلاغ شد که البته این آیین نامه تاکنون چهار بار مورد ویرایش قرار گرفته که آخرین ویرایش آن بعد از وقوع زلزله سرپل ذهاب در سال ۹۶ انجام گرفت.

وی اضافه کرد: هدف اصلی مدیریت بحران پیشگیری از بروز حوادث ، مدیریت شرایط بعد از وقوع حادثه و تلاش برای ایجاد زندگی عادی در بین مردم حادثه دیده در سریع ترین زمان ممکن است که اجرای این آیین نامه در تحقق این اهداف تاثیرگذار خواهد بود.

رییس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه باید خسارت های جانی و مالی در زمان وقوع حوادث کاهش یابد، تاکید کرد: در ساخت و سازها باید جدیدترین علوم و فنون ساختمان سازی رعایت شود تا در برابر وقایعی چون سیل و زلزله مقاوم باشند.

نجار گفت: مقاوم سازی ابنیه های روستایی از اهمیت زیادی برای دولت برخوردار است، در حال حاضر پنج میلیون و ۳۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور وجود دارد و طبق قانون هر سال ۲۰۰ واحد به این تعداد اضافه می شود.

وی ادامه داد: گستره رودخانه ها و روان آبهای کشور ۱۴۷ هزار کیلومتر است که از این رقم ۷۰ هزار کیلومتر آن در مسیر مراکز جمعیتی است که در صورت بروز هرگونه باران شدید، وجود این رودخانه ها مخاطره آمیز است که باید این مراکز جمعیتی قبل از بروز هر حادثه ای ساماندهی شوند.

پیشگیری و مدیریت بحران در کشور کمرنگ شده است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در این دیدار گفت: پیشگیری و مدیریت قبل از حوادث از توصیه های اکید دین اسلام است که در جامعه کنونی ما کمرنگ شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار اظهار داشت: در آموزه ها و سیره های اهل بیت (ع) پیشگیری از بحران و حوادث به کرات بیان شده اما در زندگی روزمره کنونی این آموزه ها عملیاتی نشده است.

وی افزود: البته در سال های اخیر اقدامات مناسبی در حوزه های منابع طبیعی و آبخیزداری انجام گرفته که نهال کاری ۱۰ هزار هکتار از بیابان های جنوب استان، ۶۰ هزار هکتار جنگل کاری و اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری از جمله اقدامات استان در مهار و کنترل نزولات جوی است.

امام جمعه ایلام یادآور شد: اما در برخی مناطق مشاهده می شود که حریم رودخانه ها به علت ساخت و سازهای غیرمجاز عمرانی یا مسکونی کوچک و آسیب پذیر شده است به گونه ای که با کوچکترین تندآب و سیلاب می تواند خسارت های عدیده ای را ایجاد کند.

حجت الاسلام کریمی تبار تاکید کرد: بروز سیلاب و ایجاد خسارت به تاسیسات و ابنیه ها حاصل ضعف دانش مدیریتی است که پیش از ایجاد ساخت و سازها مکان یابی درست را انجام نداده اند.

وی همچنین از ساخت و سازهای غیراصولی مسکونی شهری انتقاد و اضافه کرد: ساختمان سازی های غیراستاندارد در زمان بروز حوادثی چون زلزله می تواند حادثه خیز و بحران ساز باشد.

امام جمعه ایلام خواستار ایجاد اماکنی در داخل شهرها برای تجمع مردم در زمان بروز حوادثی چون زلزله یا سیلاب شد و گفت: در این گونه مواقع تجمیع مردم در یک مکان نزدیک یا داخل شهر خدمات رسانی به آنها تسهیل می یابد و همچین اینگونه اماکن برای برگزاری مراسمات خاص چون رژه، راهپیمایی و انواع تجمع ها کاربرد دارد.

به گزارش ایرنا، اسماعیل نجار که صبح امروز از مسیر زمینی حمیل و از طریق کرمانشاه وارد استان ایلام شده است، برنامه های بازدید و افتتاح منازل مسکونی سایت جدید چم شیر در شهرستان سیروان، جلسه مدیریت بحران استان و بازدید از نهالستان های مهران و درختکاری را خواهد داشت.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 14ماه و -7روز