سايت خبري | مقالات | درد دل‌ها | گالري تصاوير | موسیقی | ويديو  |خدمات‌شهری | كاغذ ديواري‌ | دانش‌نامه آزاد | تبليغات

 

 

 
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
۱۶ فوریه ۲۰۱۹   
 

 
 

وبلاگ‌‌ها | تصاوير ارسالي كاربران| ارسال تصویر | ارسال خبر| ارسال مطلب| درباه ما | ارتباط با ما

 
 
 

گفته اند:

آنان که آفتاب را به زندگي ديگران ارزاني مي دارند، خود نيز از آن بي بهره نخواهند ماند.
سر جيمز باري

 

نمايش تبليغ ديگر

 
نام كاربري:
 
كلمه عبور:                 
 

    مسیر ترانزیتی مهران به عراق ایجاد می شود

ایوب درویشی روز سه شنبه در دیدار با نبیل شنبه معاون استاندار واسط و هیئت عراقی در پایانه مرزی مهران افزود: پس از بازدید استاندار واسط عراق از استان و دیدار با استاندار ایلام و انعقاد تفاهم نامه استانداران با یکدیگر، این دیدار در راستای بند سه آن تفاهم نامه صورت گرفت که در راستای رفع موانع و تسهیل ارتباطات 2 استان برگزار شد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در 2 استان از مباحث جدید و بسیار مهمی است که در دیدار استانداران ایلام و واسط بر آن تاکید و در این نشست در خصوص آن بحث و گفت وگو شد، اظهار داشت: چگونگی تخلیه بار کامیون در محوطه گمرکی مهران، تکمیل و آماده سازی پایانه مرزی زرباطیه، تمدید و تسهیل عبور و مرور تجار و بازرگانان 2 کشور از مرز مهران، مسائل امنیتی تردد کارگران، اعزام تیم های پزشکی ایلام به بدره عراق، تاسیس کارخانه سیمان در بدره عراق و جنگل کاری مسیر مهران تا بدره از مهمترین موضوعات در مسائل فی مابین است.
وی، از آمادگی کامل حمل و نقل و پایانه های استان برای اجرای مسیر ترانزیت مهران به عراق خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این مسیر به زودی آغاز خواهد شد و طبق توافقات صورت گرفته انتظار داریم هماهنگی های لازم برای عبور و مرور دو طرف به مرز برای انجام عملیات اجرایی این پروژه صورت پذیرد.
درویشی، یکی دیگر از موارد مورد توافق 2 هیئت ایرانی و عراقی را تبادلات پزشکی و درمانی عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران یک مرکز خدمات درمانی را در شهرستان بدره عراق ایجاد کرده است که در سنوات قبل با استقبال بیماران عراقی و زوار ایرانی مواجه بود اما به دلیل بازگشت پزشکان ایرانی، این مرکز اکنون تعطیل شده است و مقرر شد تا یک ماه آینده از طریق سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال احمر نسبت به اعزام پزشکان ایرانی به این مرکز اقدام شود.
وی، استفاده از مرکز ناباروری استان و ارائه خدمات ویژه به بیماران را از طرفیت های مهم ایران دانست و ادامه داد: استفاده از ظرفیت پزشکان بخش خصوصی ایلام و پذیرش بیماران عراقی در بیمارستان های دولتی استان نیز یکی از توافقات این نشست بود که نقش بسیار مهمی را در راستای ارزآوری و سودآوری بخش خصوصی استان ایفا خواهد کرد.
معاون استاندار ایلام یکی دیگر از درخواست های مقامات استان واسط را تردد سهل و بدون ویزای شهروندان استان واسط به استان ایلام عنوان کرد و گفت: با توجه به تحریم های اعمال شده از جانب دشمنان، ورود شهروندان عراقی به استان ایلام می تواند در راستای ارزآوری و تبادلات اقتصادی استان نقش بسزایی داشته باشد که در این راستا استان ایلام موافق اجرای این تصمیم است و در حال پیگیری برای اخذ مجوزات لازم از وزارت امور خارجه است.
درویشی، استفاده از تجربیات منابع طبیعی و درختکاری ایلام را یکی دیگر از توافقات صورت گرفته در این نشست اعلام کرد و یادآور شد: یکی از اقدامات ارزشمندی که در این سالها صورت گرفته موضوع نهال کاری مسیر مهران به بدره عراق است و در این خصوص 80 کیلومتر حفر چاله در حال انجام است.
وی ادامه داد: کاشت نهال، بیابان زدایی، مبارزه با آفات مزارع و استفاده از تجربیات کشاورزی استان ایلام را از دیگر درخواست های هیأت عراقی دانست و اضافه کرد: کاشت نهال بر روی کره زمین خدمت به کل بشریت است و در این زمینه می توان گفت که کاشت نهال بین مهران و بدره را می توان یک انقلاب بیولوژیکی در دنیا نامید.
معاون استاندار ایلام از آمادگی استان برای ایجاد یک نهالستان در استان واسط خبر داد و گفت: نهال های مورد نیاز مسیر مهران تا بدره هم اکنون آماده کاشت هستند و هیچ محدودیتی در انتقال و تامین آنها وجود ندارد و به هر میزان که عراقی ها قادر به کاشت باشند می توانیم برای آنها نهال ارسال کنیم.
وی ادامه داد: در این نشست توافق شد که هر هفته پنج هزار اصله نهال به کشور عراق صادر و در مقابل نهال درخت خرما به استان وارد شود تا در مسیرهای منتهی به مهران کاشت شوند.
رئیس هیات ایرانی مذاکره کننده با هیئت عراقی از آمادگی شرکت سیمان ایلام برای ایجاد یک کارخانه سیمان در استان واسط عراق خبر داد و گفت: تمام هماهنگی های لازم در این زمینه به وجود آمده و مجوزهای لازم در حال اخذ شدن هستند تا شرکت سیمان ایلام با مشارکت سرمایه گذار عراقی نسبت به تاسیس یک کارخانه سیمان در عراق اقدام کنند.
درویشی ادامه داد: برای سرمایه گذاری در این زمینه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و بنیاد مستضعفان ایران آمادگی دارد تا در این زمینه سرمایه گذاری کند.
معاون استاندار ایلام، ایجاد دفتر مشترک بین اتاق بازرگانی ایلام و واسط را یکی از راهکارهای مهم برای تسهیل امورات بازرگانان عنوان کرد و افزود: تسهیل ارتباطات بین تجار ایلامی و عراقی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که در این راستا درباره آنها بحث و تبادل نظر شد که امیدواریم مسئولان استان واسط مجوزهای لازم را در این زمینه از بغداد اخذ کنند.
وی، یکی دیگر از درخواست های تجار عراقی را استفاده از تجارب و ظرفیت های کشور ایران در زمینه صرفه جویی در مصرف آب شرب و کشاورزی عنوان کرد و گفت: در این زمینه اعلام آمادگی کردیم تا یک نمایشگاه را در زمینه تجهیزات و امکانات و پژوهش های کشور ایران را در استان واسط عراق برگزار کنیم.
درویشی با اشاره به آمادگی ایران برای انجام تبادلات تجاری در بازارچه مرزی چنگوله اظهار کرد: زیرساخت های بازارچه مرزی چنگوله در حال تکمیل است و تا اربعین تمام زیرساخت های این بازارچه تکمیل شود و در صورت آمادگی کشور عراق این بازارچه تا پیش از اربعین امسال بازگشایی خواهد شد.
وی ادامه داد: استاندار واسط عراق یک نفر را مسئول پیگیری این بازارچه کرده و استان ایلام نیز آب و برق طرف عراقی را در این بازارچه تامین خواهد کرد و در صورت آمادگی طرف عراقی، بازارچه آنها را به صورت موقت به کانکس تجهیز خواهیم کرد تا مبادلات تجاری دو کشور از طریق این بازارچه صورت پذیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به گفتگوهای حوزه بازرگانی و تجاری دو طرف اشاره کرد و گفت: تمدید کارت های بازرگانی، تکمیل پایانه مرزی زرباطیه، وضع عوارض مرزی سنگین از سوی کشور عراق که موجب کاهش صادرات به این کشور شده است، اتخاذ قوانین سختگیرانه و اعمال سلیقه در اجرای قوانین گمرکی، ممنوعیت صادرات برخی کالاها از مرز مهران، عدم صدور ویزای تجاری و ایجاد دفتر مشترک تجاری بین دو استان واسط و ایلام از مهمترین مواردی بود که در این نشست درباره آنها بحث و تبادل نظر شد.

 

 
  منبع:   در تاريخ:  ۱۷ مرداد ۱۳۹۷  ساعت: 8:05:09 AM 
 

از دسته: سياسي دفعات مشاهده: 157 لينك خبر (كد خبر= 14541 )
 
  نظرات:
 نام
 پست الكترونيك/سایت:
عدد  را در کادر مقابل وارد کنید:
(جهت حذف روبوتها)
تصویر جدید

نظر :

 

 

نمايش تصوير ديگر

logo-samandehi
 
 
 

 

 ۴۰۸۷۸۲۱۵ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  مشاهده | امروز  ۱۸۲ مشاهده

نقش آوران ایلام امروز

    تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

Managed With Chavir CMS

آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/0898 ثانيه