آبرسانی به ۱۰۴ روستای ایلام امسال عملیاتی می شود

نورالله تیموری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با بهره برداری از این تعداد روستا و از محل اعتبارات ملی و استانی بیش از ۲۶ هزار نفر از جمعیت روستایی ایلام از نعمت آب شرب بهره مند می شوند.
وی افزود: سال گذشته عملیات آبرسانی به ۴۸ روستا در هفت شهرستان با جذب اعتبار ۱۳۴ میلیارد ریال از محل منابع توسعه ملی و مجتمع های اولویت دار اجرا شد که ۶ هزار خانوار در قالب بیش از ۱۶ هزار نفر از نعمت آب شرب برخوردار شدند.
تیموری با اشاره به اینکه ساخت مجتمع آبرسانی روستایی در دستور کار آب و فاضلاب روستایی ایلام قرار دارد، یادآور شد: این شرکت در راستای تعهد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در تلاش است با تکمیل تعداد دیگری از این مجتمع‌ ها، علاوه بر بهره مندی بیشتر روستائیان از آب شرب، تعداد زیادی از روستاها را نیز از گردونه آبرسانی سیار خارج کند.
وی ایجاد مجتمع های آبرسانی را دغدغه اصلی آبفای روستایی خواند و تاکید کرد: رسیدگی همه جانبه به روستاها، باعث ماندگاری و پایداری جمعیت و همچنین مهاجرت معکوس و حل معضل حاشیه نشینی در شهرها خواهد شد.
تیموری به میزان مصرف آب شرب در سطح روستاها نیز اشاره کرد و گفت: میزان مصرف آب شرب در سطح روستاهای این استان به نسبت جمعیت بیش از ۲ برابر حد مجاز است.
به گفته مدیرعامل آبفای ایلام، الگو و متوسط مصرف روزانه آب در روستاهای کشور بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیتر در شبانه روز است اما در برخی نقاط روستایی این استان این میزان به ۴۵۰ لیتر نیز می رسد.
وی شاخص کیفیت آب شرب روستایی استان را بالاتر از میانگین کشوری دانست و اضافه کرد: شاخص کیفیت آب شرب روستایی در استان هم اکنون به بالای ۹۹ درصد رسیده است.
به گزارش ایرنا، هم اینک ۹۸.۵ درصد از جمعیت روستایی با جمعیتی بیش از ۱۷۷ هزار نفر در ۴۹۸ روستای این استان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند.
تعداد کل مشترکان آب روستایی استان ایلام ۴۵ هزار و ۵۴۴ مشترک است که از این شمار، ۸۸۵ مشترک عمومی و ادارات، یک هزار و ۵۸۷ مشترک تجاری و صنعتی و ۴۳ هزار و ۹۹ نیز مشترکان بخش مسکونی تشکیل داده اند.
منابع تامین آب روستایی استان ایلام ۱۶۶ منبع است که ۱۰۵ مورد آنرا چشمه ها و ۶۱ مورد را چاه و قنات تشکیل داده است.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 13سال و 11ماه