شنبه 14 تیر 1399

چایینه؛ مراسم عاشورایی زنان ایلام

در میان مردم ایلام، زنان تنها شاهدان اندوهگین مراسم نیستند و مراسمی ویژه برگزار می‌کنند که چایینه نام دارد. از میان این چایینه‌ها می‌توان به چایینه‌ی حضرت قاسم(ع) در روز هفتم، چایینه‌ی حضرت علی‌اکبر(ع) در روز هشتم، چایینه‌ی حضرت عباس(ع ) در روز نهم، چایینه‌ی امام حسین(ع ) در روز دهم و چایینه‌ی روز اربعین حسینی اشاره کرد.

در چایینه‌ی حضرت قاسم رسم بر این است که ابتدا بر تن دختری جوان و ازدواج نکرده که نشان از عروس حضرت قاسم است، لباس عروسی سبزرنگ به تن می‌کنند و بر سرش سرپوشی سفید می‌پوشانند و دو شمع روشن و یک سینی پر از نقل و نبات به دست او می‌دهند. سپس حنا، عود و شمع را در وسط میدان می‌گذارند. چایینه‌خوان‌ها با لباس تمیز رنگی و با وضعی مرتب وارد میدان می‌شوند و زنی که به او مُلایه گفته می‌شود، شروع به مداحی می‌کند. در حین اجرای مراسم عروسی، زنی کفنی آغشته به خون را به نشانه‌ی رسیدن خبر شهادت قاسم در روز برگزاری مراسم عروسی به وسط میدان می‌آورد، سپس چایینه‌خوان از حالت نمادین شادی و سرور درآمده و خود را پریشان کرده و با خاموش کردن شمع‌ها، به نشانه‌ی عزادار شدن روی سر عروس چادر سیاه می‌اندازد و بعد از خاموش کردن شمع‌ها، مُلایه نوحه‌خوانی می‌کند و مجلس سراسر ماتم وعزا می‌شود.

چایینه‌خوان‌ها ابتدا دو زانو می‌نشینند و سپس در حالت ایستاده حلقه‌وار دور میدان می‌چرخند و با کف دو دست په پیشانی خود می‌زنند. چایینه‌ی عباس(ع) در روز هشتم محرم برگزار می‌شود و در روزهای عاشورا و اربعین نیز چایینه‌ی امام‌حسین(ع) برگزار می‌شود.

نظرات ارسال نظر