چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

عطر گل نرگس در دره شهر پیچید / پیش بینی برداشت سه میلیون اصله

مسعود عزیزی از کشاورزان دره شهری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: 2 سال پیش با کاشت گل نرگس 590 میلیون ریال درآمدزایی از این محصول داشتم اما سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی به 430 میلیون ریال کاهش یافت.
مهدی نادری از دیگر کشاورزان شهرستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: کاشت گل نرگس آب بسیار کمی نیاز دارد این محصول نیاز به کود ندارد و درآمد رایی زیادی را دارد.
طبق گفته کارشناسان کاشت گل نرگس در هر هکتار بین 300 تا 400 میلیون ریال درآمدزایی در پی دارد.

** کشت گل نرگس عامل مهم برای جلوگیری از فرسایش خاک

مدیر منابع طبیعی دره شهر اظهار کرد: رویش گل نرگس از اوایل پاییز آغاز می شود و در پایان بهمن ماه این گل به ثمر خواهد نشست.
آرش مزبانی با اشاره به اینکه کاشت گل نرگس در زمین های شیب دار جهت جلوگیری از فرسایش خاک انجام می شود، افزود: با توسعه و کاشت این گیاه در عرصه های شیب دار علاوه بر حفظ خاک باعث درآمد و رونق اقتصادی در منطقه می شود.

** ارائه تسهیلات به کشاورزان فعال در زمینه کشت گل نرگس

مدیر کشاورزی شهرستان دره شهر نیز با اشاره اینکه جهت حمایت از کشاورزان تسهیلاتی در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر برای سال ۹۶ طرح اشتغالزایی برای گل نرگس ایجاد کرده است.
طیار فیلی گفت: کاشت گل نرگس در شهرستان دره شهر فرصت های شغلی خوبی را هم ایجاد کرده است، و در سال ۹۶ تعداد بهره برداران گل نرگس ۱۸۰ خانوار به طور مستقیم و نیز اشتغالزایی غیر مستقیم برای ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر انجام گرفته است.
فیلی افزود: در چارچوب بخش اول طرح تکاپو حدود 20 میلیارد ریال برای توسعه کشت گل نرگس به مردم این شهرستان تسهیلات واگذار شده است.
مدیر جهاد کشاورزی دره شهر تاکید کرد: پیش بینی می شود امسال سه میلیون شاخه گل نرگس از مزارع شهرستان دره شهر برداشت شود.
شهرستان دره شهر دارای ۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دیم و آبی است.
طبق گفته مسئولان ارزش تولیدات کشاورزی این شهرستان بیش از 2 هزار میلیارد ریال است.
سالانه بیش از ۳۰ هزار گندم، یک هزار و ۲۰۰ تن ذرت، ۵۵۰ تن ماش، پنج هزار تن طالبی، ۸۰ هزار تن خیار و .. در شهرستان دره شهر تولید می‌شود.

نظرات ارسال نظر