ملکشاهی به استقبال نوروز می رود

ملکشاهی با 2 هزار کیلومتر مربع گستره در حد فاصل جنوب و شمال استان ایلام در دامنه دیواره کوهستانی و طویل کبیرکوه از تنوع طبیعی و دیرینگی تاریخی کم نظیری بهره مند است ،
برخوردار ی از کوهستان‌های زیبا و مرتفع ، بلوطستان های انبوه ، آبشارهای طبیعی و البته سد زیبای چم گردلان و در این مبانه ، آثار تاریخی چون سنگ نبشته گل گل و به خصوص برکت وجود امامزاده سید محمد عابد (ع) و امامزاده ابوچماقین این شهرستان را در موقعیت ممتاز گردشگر قرار داده است که تعطیلات نوروزی و حضور میهمانان بردار و نمونه ای از این ظرفیت و موقعیت است.

**جاذبه های تاریخی و مذهبی
43 اثر شناسایی شده تاریخی که 31 اثر آنها در فهرست اثار ملی ثبت شده است به عنوان یادگاران دیرین حیات و رونق ملکشاهی در دوره های مختلف تاریخی و ماقبل تاریخ جاذبه های گردشگری تاریخی این شهرستان را تشکیل می دهند که از بین آنها سنگ نبشته آشور بنی پال و آتشگاه قینفر در مرکز توجه علاقه مندان قرار دارند.
نقش برجسته گل گل و به تعبیری سنگ نبشته آشور بنی پال یادگاری با قدمت سه هزار ساله بر صخره ای در کناره رودخانه گل گل حکاکی شده است تا از رازهای تاریخی قوم های آشور و ایلام رمز گشایی کند .
نقش برجسته گل گل به نظر می رسد نمونه ای از الگوی رایج دوره های باستانی پیشین در ثبت ظفر و فتح های بزرگ باشد که در ان فتح و نابودی تمدن ایلام توسط قوم آشور مستند سازی و ثبت شده است.
آتشکده یا آتشگاه قینفر باپنج متر ارتفاع و مساحت 50 متر مربع با مصالحی از جنس سنگ های رودخانه ای و ملات ساروج 2با قدمت هزار ساله بر ارتفاعات پشمین روستای گنبد پیرمحمد و مشرف بر دشت مهران واقع است جایی که مبتنی بر یافته های تحقیقی و تاریخی در دوره ساسانی مسیر حرکت کاروان های تجاری از ایران به طرف بین النهرین بوده است.
این بنا چهار ورودی دارد که آتش دان در وسط آن قرار گرفته است و در ضلع شمالی این آتشکده بقایای یک باغ وسیع و چندین درخت زیتون در کنار چشمه ای با آب شیرین قرار دارد.
**اکوتوریسم مزیت دیرین ملکشاهی
اما همه این جاذبه ها در بستر زیبای طبیعت بهاری و زیستگاهی ملکشاهی است که موجب رونق حضور میهمانان نوروزی این شهرستان می شود.
آبشار اما ،تالاب سیاب درویش در روستای سیاب و دریاچه سد چم گردلان و زیستگاه های متنوع و بکر گیاهی و جانوری کبیر کوه ، ویژدرون ، نشاط ، دره باجک و جنگل بیوره از مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی منطقه محسوب می شوند که در ایام نوروز جلوگاه نهایت زیبایی طبیعت هستند.
150 هزار هکتار عرصه طبیعی ملکشاهی شامل کوهستان ، جنگل و مرتع موجب شده که این شهرستان به عنوان زیستگاه ها و ذخیره گاه گیاهی و جانوری بی مانندی مطرح شود.
فرماندار ملکشاهی روز یکشنبه در جلسه ستاد تسهیلات سفر این شهرستان اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده از سوی دستگاه های عضو ستاد استقبال از مهمانان نوروزی، امکانات و تسهیلات لازم برای رفاه حال مسافران ورودی به این شهرستان در ایام نوروز فراهم شده است.
به گزارش ایرنا اسد قاسمی افزود : شبکه بهداشت و درمان، هلال احمر، اورژانس و شهرداری ها برای ارائه خدمات امدادی، درمانی و رفاهی به مسافران و گردشگران شهرستان ملکشاهی در ایام نوروز در حالت آماده باش خواهند بود.
رئیس ستاد تسهیلات سفر ملکشاهی ادامه داد: حدود 20 مدرسه و مرکز خانه معلم ودیگر اماکن در سطح شهر ها و روستا های این شهرستان برای اسکان ثابت مسافران و گردشگران نوروزی این شهرستان مهیا شده است.
وی افزود: کمیته ای برای نظارت بر اماکن عمومی، اقامتی، پذیرایی، بهداشتی و درمانی در شهرستان تعیین شده تا بر نحوه عملکرد و ارائه خدمات مطلوب این دستگاه ها نظارت کند.
قاسمی خاطر نشان کرد: برای تامین امنیت جاده ای و راهنمایی و هدایت گردشگران، کمیته ویژه امنیت و حمل و نقل با استقرار در مبادی ورودی شهرستان و مراکز گردشگری و تفریحی در خصوص تامین امنیت و راهنمایی مسافران ساماندهی شده است.
فرماندار ملکشاهی با اشاره به وجود 2 امامزاده در این شهرستان گفت: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی برای پذیرایی از گردشگران مذهبی با امکان اقامت شبانه و سایر خدمات رفاهی تدابیر ویژه اتخاذ کرده است.
قاسمی ابراز امیدواری کرد: گردشگران نوروزی با سفر به این شهرستان و بازدید از مناطق بکر طبیعی و تاریخی و منحصر به فرد اوقات خوش و خاطره انگیزی را سپری کنند.
وی با بیان اینکه تمهیدات لازم جهت اسکان و استقبال از مسافران نوروزی در ملکشاهی فراهم شد است، یادآور شد: در ورودی و خروجی سه شهر ارکواز، دلگشا و مهر چادرهای جهت راهنمایی مسافرین و ارائه خدمات رفاهی برپا می شود.
قرار داشتن شهرستان 22 هزار نفری ملکشاهی در 35 کیلومتری جنوب ایلام و در میانه شهرستان های شمالی و جنوبی استان باعث حضور و تردد شمار زیادی از گردشگران نوروزی در این شهرستان می شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 12ماه و -6روز