هیچگونه بیماری منتقله از آب در مرزهای سه گانه گزارش نشده است

صادق حضرتی روز چهارشنبه در بازدید از مرز مهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با این وجود مراقبت و کنترل سلامت آب در مرزها ادامه دارد زیرا عدم رعایت موازین بهداشتی و آلودگی منابع آبی مورد استفاده زوار، باعث گسترش سریع بیماری ها می شود.
وی اظهار کرد: بزرگترین نگرانی در حوزه سلامت محیط در ایام اربعین، بهداشت آب، غذا و بهداشت عمومی شامل زباله و فاضلاب است که اگر رعایت نشود منجر به بروز بیماری و اپیدمی در بین زوار می شود و کنترل آن بسیار سخت خواهد بود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 340 کارشناس بهداشت محیط در ایام اربعین در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه مستقر شده و خدمات مرتبط با سلامت محیط را ارائه می دهند.
حضرتی با بیان اینکه فعالیت این تعداد کارشناس بهداشت محیط تا یک هفته بعد از اربعین ادامه دارد، افزود: نظارت بر بهداشت مواد غذایی و آب، دفع مناسب پسماندها، رعایت بهداشت فردی و پیشگیری از بیماری های منتقله از آب و غذا از وظایف کارشناسان بهداشت محیط در مرزهای سه گانه است.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعضای هیات های مذهبی و اداره کنندگان ایستگاه های صلواتی و موکب ها خواست: از سلامت غذاهای پخت شده مراقبت کرده و نسبت به کلر زنی منابع آب اقدام کنند.
حضرتی تاکید کرد: این افراد باید بهداشت فردی را رعایت کرده و دست های خود را به صورت مرتب شست و شو دهند تا از انتقال بیماری های روده ای به زائران پیشگیری شود.
وی از تمامی زائران نیز خواست مراقب سلامت خود باشند زیرا اگر در حفظ سلامتی خود مشارکت نکنند تمامی زحمات وزارت بهداشت و دیگر دستگاه های مسئول برای اینکه زائران به سلامت به این سفر معنوی عزیمت کرده و به سلامت نیز بازگردند، ضایع می شود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: زائران باید به محیط زیست احترام گذاشته و زباله ها را در محل های تعیین شده دفن کنند تا به حفظ محیط زیست و سلامت زائران کمک کنند.
حضرتی یادآور شد: در حوزه مدیریت پسماندها در مهران هماهنگی های خوبی انجام شده و از نقاط مختلف کشور هم برای جمع آوری حجم وسیعی از پسماند کمک می شود و حجم وسیعی از پسماندها حتی بیشتر از ظرفیت شهر جمع آوری شده است اما باید تلاش شود پسماندها به شکل بهداشتی جمع آوری، حمل و نقل و دفع شوند.
وی تاکید کرد: ترافیک عبور و مرور بیشتر از پتانسیل شهر مهران است که امیدواریم با تلاش وزارت بهداشت و هماهنگی ارگان های مختلف مدیریت پسماندها بهتر و مناسب تر شود.
به گزارش ایرنا، تردد زائران از مرز مهران از ابتدای ماه صفر تاکنون از یک میلیون و 123 هزار نفر فراتر رفته است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز