استاندار ایلام: کشتار دام تنها در مراکز مجاز و کشتارگاه‌های استان انجام شود

قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در نشست بررسی کشتار دام و طیور استان اظهار کرد: بحث کشتارهای غیرمجاز که در برخی از مناطق استان بدون رعایت موازین بهداشتی و مقررات ناظر به کشتار دام صورت می‌ گیرد یک آسیب و تهدید جدی هم در حوزه سلامت و بهداشت محیط و هم بهداشت فردی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی با تاکید بر متمرکز شدن کشتار در سطح کشتارگاه ها افزود: متولیان حوزه بهداشت استان باید نظارت دقیقی بر نحوه کشتار دام در مراکز غیرمجار داشته باشند تا شاهد جمع شدن این مقوله در استان باشیم.
استاندار ایلام خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه های ذیربط برای جلوگیری از هرگونه کشتار غیر مجاز و ساماندهی کشتارگاه ‌های دام استان شد و تاکید کرد: برای حفظ سلامتی و جلوگیری از انواع بیماری های دامی، ساماندهی کشتارگاه های صنعتی در سطح شهرستان ها جزو ضروریات است که در این خصوص کارگروه مربوطه تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: میدان دام نیز باید در محل کشتارگاه دایر شود و در این خصوص شهرداری متولی این امر خواهد بود، قصابی ها و کشتارگاه های غیرمجاز برابر قانون و در پی ابلاغ اخطار باید از کشتار و ذبح دام خارج از کشتارگاه های مجاز خودداری کنند.
وی اضافه کرد: باید آثار منفی مصرف گوشت دام به‌ صورت کشتار غیرمجاز و خارج از کشتارگاه توسط رسانه ها برای مردم استان به طور گسترده اطلاع رسانی شود.
استاندار ایلام افزود: تمامی موارد مطرح شده باید ظرف مدت یک ماه اجرایی و از اول دی ماه هر گونه کشتار دام در سطح کشتارگاه ها انجام شود و با کسانی که بی توجهی کنند برخورد خواهد شد.
در ایلام یک کشتارگاه صنعتی و 11 کشتارگاه سنتی وجود دارد.
حدود 75 قصابی در شهر ایلام وجود دارد که اکنون تنها 25 مورد آنها به فعالیت خود ادامه می دهد، بیشتر کشتارهای غیر مجاز در مهدی آباد و حاشیه شهر ایلام فعالیت دارند که 80 درصد آنها مجوز ندارند.
پایین بودن قیمت گوشت در کشتارهای غیر مجاز موجب ورشکستگی قصابی های داخلی شهر ایلام شده و به همین خاطر بیشتر آنها تعطیل شده اند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 20ماه و -11روز