رئیس اتاق بازرگانی: توانمندی بخش خصوصی ایلام برای تامین نیازهای بازار عراق بالاست

به گزارش ایرنا، شعبان فروتن شامگاه جمعه در جریان بازدید روسای اتاق های دیوانیه، واسط و میسان کشور عراق از نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی استان اظهار کرد: با سرنگونی رژیم بعث عراق روند مبادلات تجرای و بازرگانی میان جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق روند رو به رشدی پیدا کرده و سالانه شاهد تردد هزاران کامیون کالا از ایران اسلامی به این کشور هستیم.
وی افزود: با توجه به بروز ناامنی های گسترده در عراق طی سال های اخیر ولی در مرزهای استان ایلام به کشور عراق امنیت بسیار مطلوبی حاکم است و خوشبختانه طی این مدت نیز روند فعالیت های تجاری و بازرگانی در مرز بین المللی مهران بسیار خوب بوده اسیت.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام یادآور شد: ایلام با استان های دیوانیه، واسط و میسان عراق ارتباط مرزی دارد و با توجه به وجود جمعیت چند میلیونی در آنسوی مرز از هرگونه توسعه روابط اقتصادی و تجاری با این مناطق استقبال می کنیم ، چرا که اعتقاد داریم گسترش روابط تجاری میان این استان ها با یکدیگر به رونق اشتغال و افزایش رفاه مردمان ساکن در این مناطق منجر می شود.
وی اضافه کرد: بخش خصوصی استان ایلام نیز در سال های اخیر توانمندی خود را بالا برده و در حوزه های مختلف فنی و مهندسی و خدمات فعالیت می کند و هم اکنون آمادگی داریم بخش مهمی از نیاز این کشور را بویژه در استان های هم مرز با ایلام تامین کنیم.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام با اشاره با حضور هیات های تجاری و اقتصادی از استان ایلام و پذیرش هیات از کشورهای عراق به ویژه استان های مرزی دیوانیه، واسط و میسان عراق گفت: این مراودات منجر به آشنایی مسئولان 2 کشور با نیازهای بازارهای هدف می شود و در صدد هستیم این دیدارها گسترش یابد.
رییس اتاق دیوانیه نیز در این دیدار گفت: استان ایلام به سبب همجواری با استان های مرزی ما دارای قابلیت های خوبی است که ضرورت دارد از فرصت های مرزی برای گسترش روابط اقتصادی بیشتر استفاده شود.
محمود عبدالحسن جبار گفت: با نابودی گروه های تروریستی و تکفیری روند بازسازی مناطق آسیب دیده این کشور آغاز می شود و آمادگی داریم از شرکت های ایرانی و بویژه استان ایلام در این روند کمک بگیریم.
گفتنی است در نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی استان ایلام تازه ترین محصولات و دست آفرینه های هنری جامعه روستایی و عشایری استان از پوشاک فرش و گلیم تا غذاهای سوغاتی استان ایلام به نمایش گذاشته شده است.
معرفی جاذبه‌های فرهنگی از قبیل آداب و رسوم، پوشش‌های محلی، غذاها و … ، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، استعدادهای جوان و کارآفرینان، ایجاد ارتباط دو سویه شهرنشینان با روستائیان و شناسایی بازارهای مصرف برای خرید محصولات و تولیدات روستاییان از دیگر اهداف وکارکردهای برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است.
حدود 38 درصد از جمعیت استان 580 هزار نفری ایلام روستایی هستند که عمدتا بهره برداری بخش کشاورزی می باشند.
عشایر دامدار حدود 11 درصد از جمعیت استان ایلام را تشکیل می دهند که ارزش اقتصادی سالانه محصولات دامی ، لبنی و صنایع دستی انان سه هزار و 500 میلیارد ریال گزارش شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -4روز