دوشنبه 5 اسفند 1398

استاندار: پتروشیمی ایلام با راه اندازی واحد الفین از وارد کردن خوراک بی نیاز می شود

محمدرضا مروارید روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای تامین خوراک اظهار کرد: مسئولان شرکت پتروشیمی ایلام تاریخ راه اندازی واحد الفین را خردادماه سال جاری اعلام کرده بودند که محقق نشد.
وی افزود: شرکت هایی که تاکنون خوراک مجتمع پتروشمی ایلام را تامین می کردند به دلیل راه اندازی نشدن واحد الفین سهمیه در نظر گرفته شده برای این واحد را کاهش دادند و هم اکنون 15 تن در ساعت خوراک به پتروشیمی ایلام تزریق می شود که تنها به 40 درصد نیاز این مجتمع پاسخ می دهد، از این نظر نیز نمی توان به این شرکت ها خرده گرفت چراکه از سهیمه داخلی خود در اختیار پتروشیمی ایلام قرار می دهند.
استاندار ایلام یاداور شد: رایزنی هایی از طرق مختلف و همچنین با حضور امینی نماینده استان در مجلس شورای اسلامی که در کمیسیون انرژی حضور دارند با وزیر نفت برای افزایش خوراک تزریقی به پتروشیمی ایلام صورت گرفته تا بتوانیم تا زمان راه اندازی واحد الفین این مجتمع به فعالیت خود ادامه دهد.
مروارید اضافه کرد: مرحله پیش راه اندازی واحد الفین پتروشیمی ایلام بر اساس برنامه اعلام شده از سوی مسئولان این شرکت شهریورماه سال جاری انجام و با اخذ خوراک از پالایشگاه گاز ایلام تا پایان سال بهره‌برداری می‌ شود و این شرکت هیچ نیازی به اخذ خوراک از طریق خط لوله‌ غرب نخواهد داشت.
وی همچنین از موافقت وزیر نفت با ایجاد یک مجتمع پتروشیمی در منطقه هلیلان شهرستان چرداول به منظور تامین خوراک پتروشیمی ایلام خبر داد.
به گزارش ایرنا، پتروشیمی ایلام با حدود 2 هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است.
ظرفیت تولید واحد پلی اتیلن سنگین مجتمع پتروشیمی ایلام ٣٠٠ هزار تن در سال است ولی از زمان راه اندازی این واحد در آبانماه سال ٩٢ تاکنون امکان و فرصت تولید با ظرفیت طراحی (در سال) به علت تامین نشدن خوراک کافی برای این شرکت وجود نداشته و طی سال های ٩٤ و ٩٥ تنها ١٤۸و ١٧٨ هزار تن محصول پلی اتیلن سنگین در این شرکت تولید شده است و بر اساس برنامه ریزی ها امسال باید 240 هزار از این محصول تولید شود.

نظرات ارسال نظر