زائران اربعین مرز مهران را جایگزین مرز خسروی کنند

شهریارحیدری درگفت‌ وگوی خبری در خصوص آخرین وضعیت مرز خسروی افزود : در حال حاضر در مرز خسروی امکان خروج زائران از کشور امکان ندارد و زائران برای رفتن به کشور عراق و شرکت درآئین های اربعین مرز مهران را انتخاب کنند.
وی با اشاره به اینکه در این چند روز رایزنی های مستمری در عراق انجام شده و‌ ما منتظر حصول نتیجه این نشست ها از سوی مسئولان این کشورهستیم، گفت: تا این لحظه هیچ خبری از بازگشایی مرز خسروی به دست ما نرسیده است.
حیدری تاکید کرد: آغاز به کار مرز خسوری بستگی به شرایط طرف عراقی دارد و با توجه به جایگزین شدن مرز مهران هر زمان که مرز خسروی باز شد زائران برای رفتن به عراق به مرز خسروی مراجعت کنند.
سخنگوی ستاد مرکزی اربعین گفت: مرز خسروی به دلیل عدم آمادگی عراق هنوز بازگشایی نشده اما رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد و به محض اعلام آمادگی عراق ما آمادگی بازگشایی این مرز را داریم.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ‌ مشکلی از سوی دولت ایران برای بازگشایی این مرز وجود ندارد و همه عوامل و‌ ملزمات مرز فراهم شده است اظهار کرد: مسئولان گیت‌های گذرنامه آمادگی لازم برای تردد زائران را دارند.
وی با اشاره به اینکه طرف عراقی هنوز رسما و کتبا آمادگی خود را به ما اعلام نکرده است، افزود: ما دغدغه امنیت و اسکان زائران را داریم و طرف عراقی باید از آمادگی صددرصدی برخودار باشد.
حیدری با اشاره به اینکه روند صدور ویزا برای زائران اربعین رو به افزایش است، گفت: تاکنون بیش از یک میلیون و 830 هزار روادید برای زائران اربعین حسینی صادر شده است و همه امکانات زیرساختی و خدمات برای اسکان و تغذیه زائران در داخل و خارج از مرزهای خسروی تاکنون فراهم شده است.
وی افزود: با توجه به ادامه این روند دفاتر کنسولگری نیز برای صدور روادید 2 روز زمان صرف می کنند و یکی از مشکلات اصلی عدم تحویل به موقع مدارک زائران به کنسولگری ها توسط دفاتر زیارتی است در حالی که دفاتر کنسولگری و سفارتخانه عراق در سریع ترین زمان روادید صادر می کنند.
به گزارش ایرنا، مرز بین المللی مهران به واسطه مزیت امنیت و کوتاهی مسافت تا اماکن زیارتی عراق به یکی از مرزهای پرتردد کشور به عتبات عالیات کشور همسایه تبدیل شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز