رئیس پژوهشگاه فضایی ایران: اینترنت بالنی در مرز مهران راه‌اندازی شد

حسن حدادپور افزود: بالن مقید با قابلیت حمل محموله مخابراتی 50 کیلویی در ارتفاع 500 متری به پرواز درآمده و توانمندی انتقال و توزیع اینترنت وای فای در فواصل حدود 4 کیلومتر را داراست.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: پروژه بالن مقید از حدود یک سال پیش در این پژوهشگاه به اجرا درآمده و در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی با موفقیت انجام شده است.
وی گفت: نصب و استقرار کل سیستم با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات ایلام در مرز مهران انجام شده و بستر ارائه خدمات اینترنتی به زائران اربعین حسینی تا 4 کیلومتری فراهم شده است.
به گفته حدادپور، فرستنده رادیویی در این پروژه، در شهر مهران مستقر و بالن در منطقه مرزی به پرواز درآمده است و از آن به عنوان یک دکل اینترنتی استفاده می شود، پهنای باند دریافتی از زیرساخت توسط فرستنده به بالن ارسال و در دایره‌ای در منطقه پایین دست بالن، اینترنت وای فای رایگان و بدون پسوند ارائه می شود.
وی افزود: بالن در ارتفاع حداقل 300 متری از سطح زمین قرار می‌گیرد و اینترنت را در شعاع 20 کیلومتری دریافت و برای کاربران پخش می‌کند.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه فناوری بالنی اینترنتی مقید برای ارائه ارتباطات در مناطق عمومی که دارای جمعیت متمرکز است در ارتفاع پایین و در فاصله 300 تا 700 متری از سطح زمین قرار می‌گیرد، افزود: این بالن مخابراتی برای ارتباط‌ رسانی در مواقع بحران با توجه به ازدحام جمعیت، کاربردی است به همین دلیل، این سیستم برای اطلاع ‌رسانی به سیستم‌های خدمات ‌رسان مانند امداد و هلال احمر برای دستگاه‌های اجرایی ذیربط کاربرد دارد.
حدادپور اضافه کرد: بالن فضایی مقید به صورت مقطعی به فضا پرتاب می‌شود و پس از اتمام کار به زمین هدایت می‌شود. در ضمن، اکنون این پروژه به صورت آزمایشی به اجرا درآمده، اما در ادامه می‌تواند به جهت محدوده پوشش و نرخ سرویس دهی قابلیت افزایش را داشته باشد.
به گزارش ایرنا، بالن ها در اینترنت بالنی هر کدام دو فرستنده و گیرنده رادیویی در خود دارند که یکی برای ارتباط با سایر بالن ها در بالای جو مورد نیاز است و دیگری برای ارتباط با زمین تعریف شده است. آنها سیستم جی. پی. اس نیز برای ردیابی و گم نشدن سیگنال دارند.
بالن های مذکور با استفاده از انرژی خورشیدی تا 100 روز در آسمان در هر بار شارژ دوام دارند و با اتصال باطری قابل شارژ این عمر افزایش می یابد. در طول شب نیز بالن بر اساس انرژی ذخیره شده در طول روز به کار خود ادامه می دهد.
مرز بین المللی مهران در 105 کیلومتری مرکز استان ایلام محور کانونی تردد زائران عتبات عالیات عراق در روزهای اخیر با حضور و گذر گسترده زائران همراه شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز