یک‌شنبه 24 آذر 1398

فعالیت برخی افراد به نام تشکل سیاسی یا شورا در ایلام فاقد وجاهت قانونی است

به گزارش ایرنا، خیرالله گراوند روز یکشنبه در نشست خبری اظهار کرد: نقش جریان های سیاسی و تشکل های صنفی در ایجاد شور و نشاط اجتماعی و زمینه سازی برای مشارکت مردم در امور بر هیچ کس پوشیده نیست و با روی کار آمدن دولت یازدهم این رویکرد مورد توجه مسئولان قرار گرفت تا این گروه ها بتوانند در فضایی آرام و بر طبق موازین قانونی به فعالیت های خود ادامه دهند.
وی افزود: دولتمردان تدبیر و امید اعتقاد راسخ دارند جریان های سیاسی مختلف با وجود اختلاف در دیدگاه ها و نظرات می توانند با ارائه نکته نظرهای کارشناسی بازوی توانمند مدیران اجرایی برای پیشبرد امور بوده و بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه در نتیجه همفکری و تبادل آرای نخبگان قابل حل شدن هستند.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام یادآور شد: در جوامعی که نهادهای قدرتمند مدنی ، احزاب و تشکل های صنفی حضور داشته باشند و رقابت ها بر اساس موازین قانونی صورت گیرد، شاهد جوامعی پویا و بانشاط خواهیم بود که در دولت یازدهم نیز این رویه بطور مستمر از سوی مجموعه وزارت کشور دنبال می شود.
گراوند ادامه داد: مجموعه استانداری و بویژه حوزه سیاسی استان نیز در این راستا تلاش دامنه داری را برای شناسایی مکانی به منظور استقرار نمایندگان احزاب و تشکل های استان آغاز کردند و امیدواریم با راه اندازی خانه احزاب ایلام شاهد عمق بخشیدن با فعالیت های سیاسی و صنفی احزاب و تشکل های صنفی در استان باشیم، چراکه معتقدیم هرچه بتوانیم مردم را به سمت و سوی کارهای گروهی و تشکیلاتی سوق دهیم، زمینه انتخاب افراد شایسته تر بویژه در زمان انتخابات های مختلف فراهم تر خواهد شد.
وی اضافه کرد: با تصویب قانون احزاب در 26 آبان ماه سال گذشته و ابلاغ آن در 27 اردیبهشت ماه سال جاری روند صدور مجوز احزاب به شکل سازماندهی شده تر در حال صدور است بطوریکه تنها در حدود 9 ماه گذشته در استان ایلام شاهد افزایش سه برابری صدور مجوز فعالیت احزاب و تشکل های سیاسی بودیم.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام گفت: هیچ گونه مجوز فعالیت سیاسی تا پیش از سال 78 در استان ایلام صادر نشده بود و در دوران دولت اصلاحات برای 13 حزب و تشکل سیاسی در ایلام مجوز صادر شد.
گراوند ادامه داد: فعالیت های سیاسی در دولت های نهم و دهم در این استان نمود چندانی نداشت بطوریکه طی سال های 88 تا 92 هیچگونه مجوز تشکیل احزاب جدید در استان صادر نشد و در مجموع در طول سال های فعالیت این دولت ها در ایلام تنها 10 حزب مجوز فعالیت گرفتند.
وی یادآور شد: شکل گیری دولت تدبیر و امید رونق دوباره ای به فعالیت های سیاسی جریان های مختلف داد بطوریکه در طول فعالیت دولت یازدهم 12 مجوز فعالیت برای احزاب در ایلام صادر و کار صدور مجوز 2 تشکل سیاسی دیگر نیز در حال انجام است.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام با تاکید بر اینکه هم اکنون در این استان 37 حزب سیاسی دارای مجوز هستند که 19 حزب دارای گرایش اصولگرایی و 18 حزب نیز تفکر اصلاح طلبی دارند، افزود: فرایند تشکیل 2 حزب اصلاح طلب دیگر نیز در حال طی کردن مراحل قانونی است.
گراوند یادآور شد: برخی افراد به نام شورا یا تشکل در استان فعالیت می کنند و با توجه به اینکه مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح اخذ نکرده اند، از نظر مجموعه حوزه سیاسی استانداری ایلام فاقد صلاحیت های قانونی بوده و برای مشروعیت بخشیدن به فعالیت های خود باید از نهادهای مسئول مجوزهای لازم را کسب کنند.

نظرات ارسال نظر