شنبه 3 اسفند 1398

امسال شرایط بارشی کشور خوب است

رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی کشور با ابراز رضایت از سال آبی ۹۴ - ۹۵ و دریافت بارش‌ها در کشور گفت: هم اکنون ۱.۵ درصد از شرایط طبیعی بلند مدت یکساله و مورد انتظار عقب هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شاهرخ فاتح با بیان اینکه در سال گذشته به طور مستمر بین 15 تا 25 درصد شاهد عقب ماندگی ترسالی بوده‌ایم افزود: امسال به برکت بارش‌هایی که در ماه‌های گذشته داشتیم شرایط کلی کشور خوب است اما باز هم در این شرایط خوب، همچنان استان‌هایی را داریم که وضعیت نامناسبی از نظر بارش داشته‌اند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت بارشی کشور گفت: استان یزد با 44 درصد کاهش بارش، سیستان و بلوچستان 38 درصد کاهش بارش، اصفهان با 27 درصد کاهش بارش و خراسان رضوی با 33 درصد کاهش بارش از جمله استانهایی هستند که از وضع نگران کننده‌ای برخوردارند.

فاتح افزود:‌ در مقابل استان‌هایی را هم داریم که از شرایط مورد انتظار بارش برخوردار بوده‌اند مثل استان ایلام که 63 درصد بالای نرمال بارش داشته است، کرمانشاه بالای 46 درصد و لرستان بالای 43 درصد نرم طبیعی بارش را تجربه کردند.

وی درباره وضعیت خشکسالی کشور در کوتاه مدت گفت:‌وضع خشکسالی کشور در کوتاه‌مدت به مدد بارشهای خوبی که در یک سال گذشته داشتیم به ویژه در غرب کشور بد نیست اما در نگاه بلند مدت و در بازه زمانی 7 ساله همه استانهای کشور به نحوی از یک خشکسالی بلند مدت رنج می برند.

رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی کشور با رد نظر برخی کارشناسان که گفته اند ایران در آستانه 30 سال خشکسالی شدید قرار دارد گفت:‌ درباره وضعیت خشکسالی کشور این آمارها هستند که بیانگر میزان شدت و ضعف خشکسالی هستند و براساس آمارها حداقل در 30 سال گذشته یعنی از سال 65 تا پایان 94 ، ده سال شرایط طبیعی در کشور داشته‌ایم.

فاتح افزود: در این مدت تنها دو سال خشکسالی خیلی شدید، دو سال خشکسالی شدید، دو سال خشکسالی متوسط و چهار سال خشکسالی ضعیف داشتیم اما در مقابل در همین 30 سال سه سال ترسالی خفیف، چهار سال ترسالی متوسط و سه سال ترسالی شدید داشتیم بنابراین اینکه بخواهیم خشکسالی فرمولیزه کنیم به هیچ وجه درست نیست و نمی توان به صراحت نوع خشکسالی در کشور را قضاوت کرد.

وی در پایان خشکسالی را منتج به رفتار اقلیم دانست و گفت: آن چیزی که در طبیعت اتفاق می افتد در واقع غیرقابل پیش بینی است و دانش صریحی وجود ندارد که بگوییم برای مثال ایران در آستانه خشکسالی شدید 30 ساله قرار گرفته است.

نظرات ارسال نظر