تراژدی بی پایان راه ها در ایلام/جاده های ایلام نیازمند استاندارد سازی است

استان ایلام که در غرب کشور ایران قرار گرفته از جمله استانهایی است که از نظر توجه به وضعیت جادهها در آن کمترین توجهی صورت گرفته است که برای تایید این مطلب همین بس که این استان حتی یک متر بزرگراه هم ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، خبر سانحه اتوبوس حامل سربازان که منجر به پر کشیدن تعداد زیادی از آنها شد برای همه مردم خبری ناگوار و شوک آور بود.

این که پس از سالها که از عصر ماشین می‌گذرد هنوز هم استانداردهای لازم چه در وسایل نقلیه و چه در جاده ها در کشور ما رعایت نمی شود و همین عوامل خانواده های زیادی را داغدار می کند قابل تامل است.

استان ایلام که در غرب کشور ایران قرار گرفته از جمله استان هایی است که از نظر توجه به وضعیت جاده ها در آن کمترین توجهی صورت گرفته است که برای تایید این مطلب همین بس که این استان حتی یک متر بزرگراه هم ندارد.

این استان که دروازه ورودی به غرب و جنوب کشور است در جاده های ناایمن آن هر روز شاهد وقوع سوانح مختلف فوتی و جرحی هستیم اما این آمار سوانح هنوز نتوانسته مسئولان را برای بهبود راه ها مجاب کند.

چه بسیار خانواده هایی که داغ عزیزان شان به خاطر تصادف در جاده های کم عرض این استان به دلشان مانده و باید عمری حسرت بخوردند و البته کاری بیشتر از آن هم از دستشان بر نمی‌آید.

از چند سال گذشته که سفر به عتبات عالیات و شرکت در مراسم اربعین حال و هوای دیگری پیدا کرده است مرز مهران از جمله پایانه هایی است که بیشتر مورد توجه زائران قرار گرفته است.

این مرز که در دوسال گذشته بیشترین حجم تردد زائران در مرزهای رسمی کشور را به نام خود ثبت کرده است برای عبور و مرور دارای مشکلاتی است که مهمترین آن نداشتن راه مناسب است.

پس از مشاهدات مسئولان از حجم بالای تردد در این مرز در مراسم اربعین سالهای گذشته وعده و وعیدهایی برای بهسازی و چند بانده کردن جاده های منتهی به این مرز داده شد اما وضعیت راه های استان تاکنون تغییر محسوسی به خود ندیده اند.

مردم استان ایلام امیدوارند به دلایل مختلف و متقن که برای سر و سامان دادن به جاده های این استان وجود دارد اقدام و عملی جهادگونه در حوزه راه استان انجام شود تا هم کمتر شاهد تصادفات دلخراش باشند و هم میزبانانی شایسته برای زائران عتبات عالیات باشند.

کمتر از چهار ماه به آغاز ماه محرم و افزایش میزان تردد مسافران و زائران عتبات عالیات از استان ایلام و ازطریق مرز مهران باقی مانده است و هنوز ما در انتظار امدادهای مسئولان برای ترمیم محورهای استان هستیم.

روزانه شاهد تصادفات بسیاری در محورهای ارتباطی استان هستیم که برخی از این تصادفات منجر به مرگ می شوند و البته در محور ارتباطی مهران به ایلام رخ می دهند.

مسئولان ایلامی که بر اساس اعلام خود به دنبال توسعه استان و بیرون آوردن استان از بن بست بودن و محرومیت هستند اما بزرگترین مشکلی که در استان ایلام وجود دارد، مشکل تامین اعتبار و منابع مالی است.

کمبود منابع مالی سبب می شود که پروژه های بزرگ در استان ایلام به کندی پیش بروند و پروژه هایی مانند بهسازی و چهار بانده کردن محورها نیز در حد حرف و پروژه‌های کاغذی باقی بماند.

حتی موضوع راه آهن ایلام نیز که قرار بود از طریق فاینانس اجرایی شود نیز ناکام ماند تا این اواخر که براساس قول مساعد وزیر راه و شهرسازی قرار شده است که 70 کیلومتر راه آهن ایلام به زودی وارد مرحله اجرایی شود.

راه آهن ایلام در واقع ادامه راه آهن کرمانشاه به اسلام آباد غرب خواهد بود که پس از آن به مهران متصل می‌شود که تردد در این محور برای زائران بسیار آسان می‌شود.

اما این موضوعات هنوز در حد رویایی برای مردم استان ایلام باقی مانده است.

نظرات ارسال نظر
  • محمددر تاریخ ۱۰ تير ۱۳۹۵

    متاسفیم برا رئیس اداره راه شهرسازی اگر ایشان توانست تابلو درست حسابی در مسیرها قرار دهد جاده هم خواهد ساخت . شما استان همجوار خودمان نگاه کنید برای یه پل در مسیر جاده چندین تابلو بزرگ زده که از پانصد متر جلو تر زده به پل نزدیک میشوی و تا انجا که توانسته بودجه گرفته و هزینه ها راه هاش کرده ولی ما از مرکز شهر ایلام میخوایم بریم بیرون برای یه نا اشنا تابلومشخصی نداریم راهنمایی بکند مهمان داشتیم بنده خدا خواسته بره خوزستان دوباره برگشته و از راه پل سیمره رفته ازش پرسیدیم چرا از انجا رفتی گفت مگه راه نزدیکتری بوده . این از وضیعت جاده هامان و این هم از وضعیت تابلوها ی جاده ای

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -8روز