طرح بیابا‌ن‌زدایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در دهلران

طرح بیابان‌زدایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در دهلران است که باید بیش از گذشته مورد عنایت مسؤولان امر واقع شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، یکی از مهمترین چالش‌های زیست محیطی قرن اخیر پدیده بیابان‌زایی است که 110 کشور جهان از جمله ایران با این پدیده مواجه هستند.

شهرستان دهلران با دارا بودن بیش از 260 هزار هکتار اراضی بیابانی، 60 درصد کل مساحت بیابانی استان را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین علل بروز پدیده مخرب بیابان‌زایی عواملی از جمله تغییرات شرایط اقلیمی در جهان، فعالیت‌های غیراصولی و بهره‌برداری بی‌رویه بشر در اکوسیستم‌های بیان‌زایی است.

افزایش ریزگردها و گرد و غبار محلی و منطقه‌ای و هجوم ماسه‌های روان تنها به عنوان بخش کوچکی از آثار این پدیده مخرب، زندگی موجودات زنده و خصوصأ انسان را مورد تهدید قرار داده است.

به همین علت از سوی کنوانسیون سازمان ملل متحد از سال 1994 میلادی روز 17 ژوئن مصادف با 27 خرداد ماه به عنوان روز جهانی مقابله با بیان زایی و با هدف جلب مشارکت‌های جهانی بریا جلوگیری از بیابان زایی و کاهش اثرات مخرب آن نامگذاری شده است.

* دهلران 60 درصد از کل مساحت اراضی بیابانی ایلام را به خود اختصاص داده است

مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دهلران اظهار داشت: با توجه به نامگذاری 27 خرداد به نام روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی، شعار امسال این سازمان حفاظت از زمین و احیاء اراضی با مشارکت مردم است.

سیدعلی حسینی با بیان اینکه در ایران 19 استان از جمله ایلام در معرض پدیده بیابان‌زایی قرار دارد، افزود: از مجموع 425 هزار هکتار اراضی بیابانی استان ایلام بیش از 60 درصد این مساحت یعنی سطحی معادل 260 هزار هکتار در حوزه شهرستان دهلران قرار گرفته است.

* سرانه بیابان در شهرستان دهلران به ازای هر نفر 4 هکتار است 

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران با اشاره به اینکه تنها کانون بحرانی فرسایشی بادی استان با سطحی بیش از 80 هزار هکتار در این شهرستان واقع شده است، تصریح کرد: با توجه به جمعیت حدود 68 هزار نفری شهرستان دهلران سرانه بیابان در این شهرستان به ازای هر نفر چیزی حدود 3/8 هکتار است.

وی ادامه داد: این سرانه از استاندار کشوری و استانی نیز بالاتر بوده که این مهم نیازمند نگاه ویژه و جدی مسؤولان به بحث مبارزه و مقابله با این پدیده در شهرستان است.

حسینی با بیان اینکه مقابله با پدیده بیابان‌زایی در شهرستان از سال 1368 در منطقه عین خوش و با اجرای طرح نهالکاری در سطح 100 هکتار آغاز شده است، عنوان داشت: اقدامات عملی و مطالعات اجرایی از سال 82 آغاز شده و تاکنون اقدامات موثر و پیشگیرانه‌ای در سطح مناطق بیابانی دهلران انجام گرفته است.

وی تهیه تعداد 6 طرح مطالعاتی (با عنوان مدیریت مناطق بیابانی، شناسایی کانون‌های بحرانی فرسایش بادی)، انجام عملیات‌های احیایی و اصلاحی مراتع بیابانی در سطح بیش از 20 هزار هکتار، اقدامات مشارکتی شامل نهالکاری در قالب طرح‌های زراعی چوب و بادشکنی مزارع با مشارکت کشاورزان در اراضی مستعد بیابانی با کاشت 300 هزار اصله نهال را از مهمترین این اقدامات برشمرد.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهلران با اشاره به اقدامات صورت گرفته درحوزه مدیریتی مقابله با این پدیده نیز ابراز داشت: اجرای طرح مدیریت چرا در مناطق بیابانی، مدیریت جنگل‌های دست کاشت مناطق بیابانی و برنامه‌ریزی برای شناسایی و استفاده از پتانسیل‌های مختلف بیابانی شهرستان از جمله جاذبه‌های گردشگری و اکوتوریسم از اهم این اقدامات است.

* انتقال فرهنگ حفاظت از محیط زیست با زبان هنر

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص شهرستان دهلران و سطح وسیع اراضی بیابانی آن، به مناسبت 27 خرداد زوز جهانی مقابله با بیابان‌زایی نمایش خیابانی با عنوان عوامل ایجاد گسترش بیابان و پیامدهای مخرب ناشی از بیابان‌زایی به سفارش این اداره توسط هنرمندان دهلرانی اجرا شد.

حسینی اضافه کرد: هدف از اجرای این نمایش، آشنایی بیشتر و آگاهی بخشی به مردم از پیامدهای بیابان زایی و جلب مشارکت همگانی برای مقابله با این پدیده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -16روز