افزایش بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی در ایلام

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، علی دلپیشه سه‌شنبه شب در نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گردوغبار کشور در محل استانداری ایلام اظهار داشت: تشدید بیماری آسم و تنفسی از مهم‌ترین بیماری‌های ناشی از بارش گرد و غبار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی به دلیل بارش‌های گرد و غبار تشدید می‌شود و در استان این مهم مشاهده می‌شود و بروز بیماری پوستی و چشمی هم در بستر بارش ریزگردها به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: بخشی از جامعه استان ایلام به قشر ایثارگران و جانبازان تعلق دارد که بارش‌های گرد و غبار بر روی این افراد آثار بیشتری دارد.

این مسؤول اضافه کرد: تاکنون نیز در زمینه بیماری‌های بلند مدت ناشی از بارش‌ها بحثی صورت نگرفته است. تاثیر گرد و غبار در دراز مدت بر ناباروری مهم است. نمونه تحقیقاتی که شخصا در اروپا آن را پیگیری و اجرایی کرده‌ام بیانگر این موضوع مهم است که متاسفانه ریزگردها تاثیر مستقیمی بر ناباروری زوج‌ها دارد و این تحقیقات بر روی 14 هزار زوج انجام شد.

دلپیشه تصریح کرد: تاثیر روحی روانی بارش‌های گرد و غبار نیز در دراز مدت بر اعصاب و روان مردم تاثیر دارد. افزایش موارد سرطان مستقیم و غیر مستقیم از دیگر اثرات گرد و غبار است.

نظرات ارسال نظر
  • در تاریخ ۱۷ تير ۱۳۹۵

    کدام کشور اروپاییی درگیر گرد و غبار است که آقای دل پیشه شخصا 14 هزار نمونه در یک طرح تحقیقاتی مطالعه اثر آن بر ناباروری بررسی کرده است. دروغ به این بزرگی فقط از کسانی بر می آید که مقالات دیگران را از رانت قدرت به نام خود به عنوان شریک چاپ می کند

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -5روز