سه‌شنبه 6 خرداد 1399

پدر علم کویرشناسی: بحران ریزگردها از طریق ریگ پاشی قابل مهار است

به گزارش ایرنا، پرفسور پرویز کردوانی روز دوشنبه در آیین آغاز بکار نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق اظهار کرد: بر اساس مطالعات علمی مالچ پاشی راهکار درستی نبوده چرا که بعد از چند سال از بین می رود.
وی افزود: استان های مرزی دارای رودخانه هایی است که به کشور عراق سرریز می شوند که می توان با استفاده از ریگ های این روان آب ها بیابان های کشور عراق را از ریگ پوشش داد.
وی همچنین در خصوص خشک شدن دریاچه ارومیه نیز گفت: این دریاچه دیگر به هیچ وجه احیا نمی شود وجود چاه های اطراف دریاچه ارومیه موجب نابودی این دریاچه شده و با هیچ راهکاری احیا نخواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود در پیرامون مسایل زیست محیطی و چالش های پیش روی آن مباحثی را مطرح کرد.
نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق روز دوشنبه همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور استاندار ایلام، استانداران واسط و حلبچه عراق، مسئولان محلی و جمعی از فعالان رسانه ای دو کشور در دانشگاه ایلام آغاز بکار کرد.
در این جشنواره سه روزه از 44 فعال رسانه ای 2 کشور ایران و عراق تجلیل خواهد شد که از این تعداد 39 نفر خبرنگار ایرانی و پنج نفر نیز از فعالان رسانه ای کشور همسایه عراق هستند.

نظرات ارسال نظر