یک‌شنبه 11 خرداد 1399

فاینانس هم راه‌آهن ایلام را اجرایی نکرد/ عروس زاگرس در بن‌بست جغرافیایی

راه آهن که سال‌هاست قرار بوده در استان ايلام اجرايي شود، هرسال بهانه‌اي براي اجرايي نشدن اين پروژه در ميان بود، آخرين وعده هم اجراي پروژه از طريق فاينانس خارجي بود که محقق نشده است. به گزارش مهر، استان ايلام در غرب ايران با توپوگرافي کوهستاني يکي از استان‌هاي کم برخوردار ازلحاظ زيرساخت‌هاي ارتباطي است و همين مسئله باعث عدم توسعه‌يافتگي کل استان شده است، سال‌هاست از وعده اتصال ايلام به راه‌آهن کشور مي‌گذرد، ولي هرسال اين وعده‌ها اجرايي نمي‌شود و تلاشي هم براي اجراي اين مصوبه انجام نمي‌شود.

هم‌اکنون استان ايلام داراي 31 کيلومتر بزرگراه، 630 کيلومتر راه اصلي، 891 کيلومتر راه فرعي و يک هزار و 770 کيلومتر راه روستايي است و طول کلي راه‌هاي استان نيز سه هزار و 780 کيلومتر است، نبود راه‌هاي ارتباطي مناسب و آزادراه و کمبود پروازهاي فرودگاه تنها فرودگاه استان هم باعث شده اين استان در بين کوه‌هاي زاگرس در حصار قرارگرفته باشد.

در سال‌هاي اخير مصوباتي براي خارج کردن استان از بن‌بست جغرافيايي ازجمله اتصال استان به راه‌آهن غرب کشور تصويب شد که باوجود تلاش‌هاي فراوان هنوز اجرايي نشده، در دولت گذشته حتي کلنگ اين طرح نيز زده شد ولي در حد همان ماند و الان بعد از چهار سال بدون هيچ پيشرفتي خاک مي‌خورد.

اهميت استان ايلام به دليل وجود مرز مهران و تردد ميليون‌ها زائر در طول سال اتصال استان را به راه‌آهن ضروري مي‌کند ولي مسئولان کشوري و استاني به اين مهم توجه چنداني ندارند.

استاندار ايلام دراين‌ارتباط مي‌گويد: يکي از مهم‌ترين نيازهاي استان توسعه شبکه حمل‌ونقل استان در بخش راه، راه‌آهن و فرودگاه است. محمدرضا مرواريد ادامه مي‌دهد: در بخش راه اقدامات بسيار خوبي انجام‌شده و در آينده‌اي نزديک آزادراه کرمانشاه-ايلام-مهران عمليات مي‌شود. وي مي‌گويد: در بخش راه‌آهن نيز دنبال اين هستيم اين طرح را با مشارکت بخش خصوصي و فاينانس خارجي اجرايي کنيم که در اين زمينه صحبت‌هاي مقدماتي انجام‌شده است.

استاندار ايلام مي‌افزايد: وجود راه‌آهن با توجه به مرز مهران و تردد زوار عتبات عاليات به‌خصوص در ايام اربعين بسيار مهم و تأثير‌گذر است.

وي مي‌گويد: طول خط آهن ايلام از سمت اسلام‌آباد غرب 87 کيلومتر است که تاکنون نقشه 19 کيلومتر آن تهيه‌شده و چندين شرکت خارجي پس از توافقات حاصل‌شده در مذاکرات هسته‌اي و رفع احتمالي تحريم‌ها، براي اجراي طرح اتصال ايلام به راه‌آهن سراسري ابراز تمايل کرده‌اند.

مرواريد اظهار کرد: فاصله مهران تا کربلا 160 کيلومتر است که به دليل هموار بودن مسير و وجود دشت‌هاي وسيع در منطقه اجراي راه‌آهن با سهولت بسيار بيشتري انجام مي‌شود.

استاندار ايلام مي‌افزايد: اتصال ايلام به راه‌آهن سراسري يکي از آرزوهاي ديرين و تاريخي مردم استان است و همواره در ملاقات با مسئولان ارشد کشور اين مطالبه به‌حق را خواستار شده‌اند که اميدواريم با نظر مثبت دولت تدبير و اميد و تخصيص اعتبارهاي موردنياز اين مهم محقق شود.

معاون امور اقتصادي استانداري ايلام نيز دراين‌ارتباط مي‌گويد: بعد از لغو تحريم‌ها شرکت‌هاي زيادي براي سرمايه‌گذاري در استان پرظرفيت استان ايلام ابراز تمايل کرده‌اند. حشمت‌الله عسگري اظهار کرد: 10 موردتفاهم نامه همكاري با شرکت‌هايي از كشورهاي مختلف ازجمله روماني، اتريش، آذربايجان، تركيه، فرانسه، ايتاليا، كويت، اوكراين، هند، روسيه و لبنان به امضا رسيده است.

وي تأکيد كرد: اين تفاهم‌نامه‌ها در حوزه طرح‌هاي زيربنايي همچون راه‌آهن، فرودگاه، بزرگراه و سدسازي، حوزه نفت و گاز و منطقه ويژه اقتصادي مهران منعقدشده است.

وي مي‌افزايد: حضور بخش خصوصي کشورهاي مختلف براي سرمايه‌گذاري در استان در حوزه سد، راه‌آهن، زيرساخت‌ها، گردشگري، نفت، نيروگاه‌هاي کوچک‌مقياس، پتروشيمي‌بيانگر بهبود فضاي اقتصادي و توسعه‌اي استان و کشور است.

معاون امور اقتصادي استانداري ايلام ادامه مي‌دهد: اتصال اين استان به شبکه سراسري راه‌آهن افزون بر ‏دسترسي آسان منطقه به ساير مناطق کشور و ايمني سفر، نقش مؤثري در جذب سرمايه‌گذاري‌هاي جديد به همراه خواهد داشت.

عسگري مي‌گويد: مکاتبه‌هاي لازم با وزارت راه و شهرسازي دولت يازدهم انجام‌شده تا بتوان هرچه زودتر عمليات اجرايي اين طرح حياتي انجام شود چراکه اتصال ايلام به شبکه سراسري، اين استان را از بن‌بست خارج مي‌کند و زمينه‌ساز دستيابي به توسعه پايدار است.

وي در خصوص مسيرهاي ارتباطي استان ايلام نيز اظهار داشت: با توجه به حجم تردد زائران عتبات عاليات از جاده ايلام - مهران و همچنين تردد روزانه بيش از 700 کاميون کالا از طريق مرز بين‌المللي مهران تکميل و احداث و سالم‌سازي جاده‌هاي مواصلاتي استان يک ضرورت اساسي است. وي مي‌افزايد: اعتبار لازم براي اجراي راه‌آهن از اسلام‌آباد به ايلام بين 200 تا 300 ميليون يورو در قالب اعتبارات فاينانس و اعتباري بين 400 تا 500 ميليارد تومان تسهيلات ريالي است. سخت گذر بودن راه‌هاي ارتباطي ناشي از توپوگرافي خشن منطقه و بالا بودن هزينه ساخت راه‌ها،‌ قرار گرفتن در آخرين نقطه جغرافيايي كشور در دامن کوه‌هاي سر به فلك كشيده همه و همه دست‌به‌دست هم داده تا ايلام براي رهايي از اين بن‌بست راهي جز اتصال به شبكه سراسري راه‌آهن نداشته باشد.

نظرات ارسال نظر