نگاهی به آیین ها و سنت های ایلام در ماه محرم

استان شیعه نشین ایلامی با مردمانی از اقوام و گروه های مختلف همه ساله در ایام محرم حال و هوای خاصی دارد که سنت و آیین های ویژه آن رنگ و بوی خاصی به این ایام می دهد.

 

به گزارش ایرنا، مردم استان ایلام به واسطه نزدیکی به عتبات عالیات که اکنون چند سالی است به شاهراه زائران و عاشقان حسینی مبدل شده آیین های ویژه ای در ایام محرم برپا می کنند.
یکی از این سنت های ماندگار برپایی روضه ابا عبدالله در خانه ها، تکایا و حسینه ها است که معمولا بانیان آنها خانم ها بوده و با برپایی زیارت عاشورا، دعای توسل و در ادامه خوندن روضه امام حسین و شهدای کربلا و پخش نذورات به اتمام ی رسد.
از دیگر سنت های مردم این استان پخت آش نذری، حلیم، پخش شربت، شیر و چای است که شب ها در بین عزاداران و دسته جات سینه زنی توزیع می شود.
یکی دیگر از سنت های بسیار دیدنی و جذاب ایام محرم در ایلام حضور دستجات سینه زنی معروف به دسته عرب ها است که اعراب ساکن در این استان بانی این دسته جات هستند و با پوشیدن لباس عربی و زدن طبل و سنج و گرداندن پرچم با پای برهنه در خیابانها فریاد 'حیدر حیدر' سر می دهند.
از دیگر آیین های دیدی و جذاب ماه محرم ایلام آیین شب های عاشورا و تاسوعای حسینی است که در آن تا پاسی از شب دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی با راه اندازی گروه های تعزیه و نشان دادن اسرای کربلا کربلا و طفلان مسلم در خیابان های اصلی شهر برگزار می شود.
حضور گسترده بانوان در مساجد صاحب الزمان(عج)، تکیه سید، و تکیه ابوالفضل (ع) در روز عاشورا که توام با سینه زنی و نوح خوانی و پخش نذری است از آیین های روز تاسوعا بشمار می رود.
حضور دسته جات و هیات سینه زنی و زنجیر زنی در خیابانهای اصلی شهر از آیین های ویژه روز عاشورا در این استان بشمار می رود.
از دیگر آیین ها و سنت های این ماه پیاده روی بزرگ حسینی است که معمولا در روز عاشورا و ایام اربعین همه ساله از شهر ایلام تا مرقد امامزاده علی صالح (ع) و مزار شهدا واقع در 35 کیلومتری ایلام برپا می شود.
یکی دیگر از سنت هایی که از زمان بازگشایی مرز بین المللی مهران و حضور گسترده زائران حسینی در ایلام رواج یافته پذیرایی از زائران حسینی و اسکان رایگان آنان است.
این در حالی است که همه ساله شمار زیادی از خود مردم استان با پای پیاده با عبور از مرز راهی کربلا و نجف می شوند.
گفتنی است سال گذشته در ایام اربعین بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از سراسر کشور و حتی کشورهای همساله از طریق مرز بین المللی مهران به اسطه نزدیکی و برخورداری از امنیت کافی به زیارت عتبات عالیات رفتند.
اینجا و در هر کجا که هر فرد مسلمان و عاشق حسینی باشد با هر آیین و شیوه ای می خواهد که عزادار حسین باشد و در این مصیبت بزرگ شریک شود.
استان ایلام در فاصله 330 کیلومتری کربلا واقع است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز