کشت توأم ماهی و برنج در «کلم»

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام از اجرای پروژه‌ی ترویجی کشت توأم ماهی و برنج در شهرستان بدره خبر داد.

1444724819591_111556.jpg

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام از اجرای پروژه‌ی ترویجی کشت توأم ماهی و برنج در شهرستان بدره خبر داد.

 

مهندس «رضا سلیمانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، اظهار کرد: با هدف ترویج فرهنگ آبزی‌پروری و افزایش سرانه‌ی مصرف آبزیان در میان روستائیان و کشاورزان هم‌چنین افزایش عملکرد کشت برنج در شالیزارهای استان پروژه ترویجی کشت توأم ماهی و برنج در سطح 2 هکتار از مزارع روستای کلم واقع در شهرستان بدره و با رهاسازی 1500 قطعه بچه ماهی از نوع کپور معمولی با وزن متوسط 100 گرم اجرا شد.

 

وی با بیان این‌که کشت توأم ماهی و برنج یکی از روش‌های تلفیقی پرورش ماهی و کشاورزی است، افزود: حدود دو تا سه هفته پس از نشأکاری، بچه ماهی کپور معمولی به تعداد متناسب با سطح زیرکشت برنج در حوضچه‌ای که از قبل در کنار زمین آماده شده رهاسازی شده و هنگام ورود آب به داخل زمین و آبیاری شالی‌ها این ماهیان از حوضچه خارج و در سطح شالیزار شنا و از علف‌های هرز و لارو و حشرات که در لابلای شالی‌ها موجود است تغذیه می‌کنند.

 

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام ادامه داد: این روش باعث کنترل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، کاهش استفاده از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات و در نتیجه افزایش عملکرد کشت برنج می‌شود ضمن این‌که پس از برداشت برنج مقداری ماهی نیز استحصال می‌شود.

 

سلیمانی خاطرنشان کرد: این پروژه از خردادماه آغاز و در مهرماه با برداشت برنج و ماهی پایان یافت که در نهایت حدود 1000 کیلوگرم ماهی استحصال شد ضمن این‌که میزان استفاده از کود و سم در شالیزارهای هدف به نصف کاهش یافت و عملکرد تولید نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشت .

 

وی یادآور شد: در شهرستان‌های سیروان، بدره، چرداول سطح زیرکشت برنج قابل توجه بوده که به‌منظور تولید محصول آبزیان به‌صورت ارگانیک و کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی در سطح مزارع این پروژه قابلیت اجرا را دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 20ماه و -10روز