اربعین ۹۴ متفاوت تر از همیشه/ مهران حذف شدنی نیست سردار!

کشور عراق بدلیل حضور گسترده تمام اقشار این کشور در جنگ با گروه تروریستی داعش شرایط ویژه و نابسامانی دارد و باید جامعه اسلامی همایش جهانی اربعین را مدیریت نمایند.

حوادث تلخ و دردناک رخ داده در جریان رمی جمرات حاجیان در منا(کشته شدن بیش از هفت هزار حاجی)، جامعه اسلامی را وارد یک دوره تاریخی و تاریک در طول یک قرن اخیر نمود.جریان وهابیت در کشور عربستان و اکثر کشورهای عربی اسلامی تبلغیات ضد شیعه را وارد یک مقوله پیچیده نموده است که جنگ های منطقه نیز به نحوی ریشه در همین اعتقادات سوء دارد.
از دیرباز تاکنون رفتار گستاخانه و بی شرمانه دولت آل سعود با حاجیان شیعه و ایرانی که ناشی از کشمکش های سیاسی ومذهبی دو کشور می باشد، این فریضه واجب(حج) را تا حدی با خطرات و مخاطرات جدی روبرو نموده است که باید در تمامی گردهمایی مسلمین بویژه شیعیان مراقب عقده گشایی سرمداران وهابیت در قالب تحرکات تروریستی خصوصا در عراق باشیم.
کشور عربستان که دستش از رسیدن به مرزهای ایران قطع و کوتاه مانده است، همواره از شرایط بحرانی و بدون ثبات عراق استفاده نموده و ضمن بهره گیری از اصل تفرقه وچند دستگی دست به اقدامات تروریستی در این کشور زده که بعضا شاهد شهادت تعدادی از هم وطنانمان در کشور عراق بوده ایم.
عظیم ترین کنگره مسلمانان با حضور 20 میلیونی شیعیان سراسر جهان بویژه کشورعزیزمان ایران در سال گذشته در کربلا برگزار شد که نشان از عظمت نهضت امام حسین(ع) داشت و پیش بینی می شود این گردهمایی بزرگ امسال نیز تکرار شود.


سال گذشته وقتی در همین ایام در چند استان شمالی عراق گروه تروریستی داعش ضمن پیشروی گسترده بخش هایی از این کشور را تصرف کرده بود، چند کیلومتر این طرف تر در استان های جنوبی عراق، شیعیان بزرگترین تودهنی را به این گروهک تروریستی با حضور 20 میلیونی در مراسم اربعین شهادت امام حسین(ع) ویارانش زدند که باعث شد اتفاقات منطقه تحت تاثیر این رخداد عظیم قرار گرفته وضمن تحیکم ریسمان اتحاد مسلمین، همه این اقدام را تحسین نمایند.
اما برای اربعین سال جاری دو فرضیه وجود دارد یکی اینکه این کنگره عظیم امسال با شور، شعور و شکوه بیشتری نسبت به سال گذشته برگزار می شود و سربازان گمنام وطن با همراهی مسئولین و مردم کشور عراق، امنیت مسیرهای منتهی به حرمین شریفین را تامین نموده و با کمترین مشکل این مراسم برگزار می شود.
فرضیه دیگری که دور از ذهن نمی باشد شرایط موجود کشور عراق می باشد که تحت تاثیر نبرد همه جانبه و گسترده این کشور با گروهگ داعش قرار گرفته است. 
پارسال کشور عراق با یک اوضاع بهم ریخته ای نسبت به امسال مواجه بود و بعد از تصمیم نبرد گسترده با گروهک تروریستی داعش در چند ماه گذشته، این کشور وارد یک جنگ تمام عیار شده است و بخش عظیمی از توان این کشور معطوف به جبهه های نبرد می باشد و در شرایطی که استاندار واسط عراق در سفر اخیر خود به استان ایلام عنوان کرده بود این کشور صرفا می تواند آب وبرق در اختیار زوار قرار دهد، بایستی با تامل به این شرایط و سخنان اندیشید.
استاندار واسط عراق از نبود امکانات اولیه در این کشور خبر داده است و یک چالش بسیار جدی را فراروی زوار سرور و سالار شهیدان قرار داده است.
مرز زرباطیه در استان واسط عراق هم مرز با مهران در استان ایلام است و معبر اصلی ورود زائران اربعین محسوب می شود بطوری که سال گذشته بیش از 70 درصد زائران از این نقطه به کربلای معلی تردد نمودند.
بر اساس بررسی های بعمل آمده و اظهارات فرماندار مهران، امکانات زیرساختی مرز زرباطیه در کشور عراق به هیچ عنوان پاسخگوی تردد میلیونی زوار در ایام اربعین حسینی نمی باشد و تا چهل روز مانده به این سوگ عظیم بعید است که زیر ساختها و بسترهای تردد میلیونی زائران ایرانی به این کشور فراهم گردد. 
لازم به ذکر است که در سال 93 ناهماهنگی ها و بی برنامگی هایی در صدور ویزا و گذرنامه به زائران در پایانه مرزی مهران رخ داد که استان ایلام را با جمعیت میلیونی روبرو نمود.
ابتدا اعلام شد که تردد زوار فقط با ویزا و مدارک قانونی امکانپذیر است، در ادامه تردد ویزای 40 دلاری مطرح و اما در روزهای پایانی منتهی به اربعین ویزای یک دلاری که صرفا برای مردم استان ایلام در نظر گرفته شده بود موجی از جمعیت را در استان 580 هزار نفری ایلام سرازیر نمود که منجر به مشکلات عدیده ای شد.
جمعیتی که حدود چهار برابر کل جمعیت استان ایلام تخمین زده شد و مهران را به بزرگترین پارکینگ ماشین ها تبدیل ، جاده های نحیف و لاغر حمیل- ایلام- مهران را با ترافیک سنگین وتصادفات منجر به فوت، قرق کرد و همچنین سردرگرمی وبلاتکلیفی چند ساعته زائران را در پایانه مرزی مهران در پی داشت.
هیچ کدام از مسئولین کشوری و استانی پیش بینی تردد این تعداد زوار را نمی کردند و بدین ترتیب مسئولین و مردم استان را در یک آزمون بزرگ با دستان خالی پشت میز خدمت نشاند.
در این آزمون همه مسئولین استان و مردم شریف با توجه به شرایط موجود و بر مبنای توان مالی خود به اذعان زائرین حسینی نمره قبولی دریافت نمودند.
مشکلات زیرساختی در حوزه راه ، اسکان ، تردد و پذیرایی غیر قابل انکار بود و این موضوع ناشی از عدم توجه کلان و ویژه مسئولین کشوری از ابتدا تاکنون به زیر ساخت های استان بوده است.
زیرساخت هایی که آنقدر ضعیف است که از سال گذشته تاکنون بخش عظیمی از توان و اعتبارات استان را در این حوزه مصروف داشته است و علی الرغم همه تلاشها عمق محرومیت ومحدودیت، این مسیر را با چالش جدی تری نسبت به سال گذشته مواجه نموده است.
توپوگرافی و جغرافیای کوهستانی استان ایلام به گونه ای است که با این اعتبارات قطره چکانی باید برای اصلاح هندسی یک نقطه حادثه خیز یا یک واریانت ماهها توان راهسازی استان بکارگرفته شود و برای تعریض جاده 85 کیلومتری مسیر ایلام به مهران حداقل دو سال وقت گذاشت.
هر چند عنوان شده که گیت های پایانه مرزی مهران به 5 برابر یعنی به 95 گیت افزایش یافته است، روشنایی مسیر 11 کیلومتری پل زائر تا پایانه مرزی مهران انجام شده،چهار نقطه در شهر مهران برای احداث پارکینگ خودروها در ورودی شهر در نظر گرفته شده، حدود 350 چشمه سرویس بهداشتی در این شهر تا اربعین احداث می شود و 8 کمیته مختلف از کمیته مشارکت های مردمی تا کمیته اطلاع رسانی در استان تشکیل شده است اما با توجه به شرایط سال گذشته که خود مردم تعیین می کردند که چگونه و از چه طریق وارد کشور عراق شوند بنابراین فعالیت های انجام شده و اقدامات انجام نشده هنوز پیش بینی اینکه چه تعداد زائر به کربلای معلی عزیمت خواهند نمود را با تردید مواجه نموده است. 
آمارها هم نشان می دهند که نه تنها تعداد زوار امسال نسبت به سال گذشته کاهش نداشته است یلکه تردد زوار از مرز بین المللی مهران در پنج روز ابتدایی ماه محرم نسبت به مدت مشابه پارسال 58 درصد افزایش یافته است که فرضیه حضور بیشتر مردم را پررنگ تر می نماید.
این میزان افزایش تردد نشان می دهد که مردم ایران همیشه در حساس ترین شرایط تصمیماتی را اتخاذ می نمایند که قابل پیش بینی نمی باشد و افزایش زائرین در اربعین سال 94 نسبت به سال گذشته دور از ذهن نمی باشد.
یکی دیگر از موضوعاتی که بخشی از بی برنامگی ها در سال گذشته را چند برابر نمود، پخش شایعات و یا اظهارات ناپخته از سوی رسانه های کشوری و مسئولین بود که موجب نارضایتی زوار و مردم استان ایلام شده بود. موضوع ویزای یک دلاری را در روز های انتهایی منتهی به اربعین مطرح نمودند و برخی دیگر خدمات مردم استان ایلام را زیر سؤال بردند.اگر بناست اتفاقات سال گذشته تکرار شود و افزایش کرایه اتوبوس ها در مهران را به پای کل مردم استان بگذارند و آن را نافی تمام خدمات بی سابقه و بدون چشمداشت مرم استان بدانند، باید خود مسئولین کشوری که مصاحبه های خود را در مرزهای خوزستان می کردند و وعده های وعید خود را در مهران می زدند امسال دست تنها بیایند و این عرصه خطیر را مدیریت نمایند.(از جمله آنها احداث زائر سرا و هتل توسط سازمان حج و زیارت است)
البته به نظر می رسد این اظهارات انتهایی ندارند و در جدید ترین اظهار نظرها سردار مؤمنی در اظهاراتی اعلام می دارد که شهر مهران باید در مسیر زائرین حذف شود !! این اظهار نظر صرفا از نگاه یک کارشناس ترافیکی می تواند با اغماض قابل قبول باشد اما سردار جان! نمی شود مسئولین و مردم استان ایلام سرباز و بله قربان گوی شما باشند که! از تهران نمی شود برای ترافیک شهر مهران تصمیم گرفت! باید بستری فراهم شود تا علاوه بر روان سازی ترافیک در این مسیر، مردم محروم این دیار مقدس از حضور مادی و معنوی زوار منتفع گردند. 
سال گذشته حیاط خانه ها پارکینگ خودرو و منازل آنها محل اسکان زوار بود .کسانی را می شناسم که یارانه دولت که تمام درآمد زندگی شان بود را بدون منت و در کمال اخلاص در اختیار زائرین قرار دادند و از اینکه زائر امام حسین(ع) را حتی برای ساعاتی در منزل خود نگاه دارند وپذیرایی نمایند تا گردوغبار این زائران سرزمین معنویت در منزل آنان بنشیند، التماس می کردند.اما شرایط امسال با سال گذشته متفاوت است باید در هر شرایطی ضمن رعایت تمام الزامات تردد زوار ،مردم این استان هم در نظر گرفته شوند.
یکی از برکات تردد زوار در سال گذشته تصویب منطقه آزاد مهران در دولت و ارسال لایحه آن به مجلس بوده است و قطعا برکات معنوی آن نیز به مراتب بیشتر بوده است.
موضوعات مطروحه در صدر بخشی از دغدغه ها و ناگفته هایی است که تا چهل روز مانده تا کنگره عظیم اربعین در کربلا فراروی زائرین قرار دارد که امیدواریم با توجه به شرایط کشور عراق،موضوع وهابیت،اتفاقات منا و نبود امکلانات اولیه، از هم اکنون مورد توجه مسئولین کشور قرار گیرد.
هر چند در کشور عراق، به گفته خادمین زوار شش ماه برای زندگی خود تلاش نموده و 6 ماه دیگر را برای زائرین امام حسین (ع) کار می کنند و تمام خدمات رائرین پیاده را متقبل می شوند اما آنچه که مهم می نماید تامین امنیت و احساس امنیت زائرین پیاده می باشد که قطعا در سرلوحه مسئولین قرار دارد.
در پایان لازم به ذکر است که با توجه به حوادث و فاجعه ای که در عربستان و منا رخ داد و بازتاب و بازخورد رسانه ای این حادثه در سراسر جهان، این کشور بعنوان مقصر وبازنده اصلی این اتفاق ناگوار قطعا دوست ندارد در کشور عراق که دوست و برادر ایران محسوب می شود این حجم زائر (20 میلیون) در عظیم ترین گردهمایی مسلمین شرکت نمایند و هیچ اتفاقی نیافتد.
البته قطعا مسئولان دو کشور ایران و عراق تهمیدات لازم را اندیشیده و بیشتر از نگارنده دغدغه دارند و تجرکات تروریستی را رصد و خنثی خواهند کرد.

نظرات ارسال نظر
  • جواد امیدیدر تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۴

    ما مردم ولایت مدار مهرانی با تمام وجود در خدمت زوار آقا امام حسین هستیم .به امید اینکه آقا در صحرای محشر گوشه چشمی به هم داشته باشد .گوشمان هم بدهکار پایتخت نشین نیست .خدمت صادقانه به زوار.یا حسین.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز