شنبه 3 اسفند 1398

«پهبادی» که دیگر به کار نمی‌آید/ نوشدارو پس از مرگ «عروس زاگرس»

پهباد
 
 
ایلام - در حالی از ابتدای امسال هزار و ۲۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی عروس زاگرس طعمه حریق شده که روز گذشته یک پهباد برای شناسایی حریق جنگلهای در این استان مستقر شد تا حکایت نوشدارو پس از مرگ سهراب باشد.

روز گذشته یک پهباد برای شناسایی و مقابله با اطفا حریق در جنگلهای استان ایلام مستقر شد که این پهپاد می تواند تا ارتفاع ۱۸ هزار پایی پرواز کند و ۲۰۰ کیلومتر مربع را پوشش دهد. ضمن اینکه امکان انجام مداوم شش ساعت پرواز را دارد و تاکنون در سه استان کشور آزمایش شده است.

ولی حالا این ابهام ذهن مردم را درگیر کرده که این پهباد باید اول فصل تابستان در استان ایلام مستقر می شد نه الان که هر آنچه از داشته های عروس زاگرس بود در آتش دود شد و چندان خبری از آتش سوزی در جنگلهای استان نیست.

این پهباد وقتی برای استان کاربرد داشت که از آتش سوزی ۱۲۰ هکتار از جنگلهای شلم، صدها هکتار از جنگلهای دینارکوه، قلارنگ، مانشت و...جلوگیری می کرد نه الان که دیگر عرصه جنگلی برای آتش گرفتن باقی نمانده است.

به رغم استقرار دیرهنگام پهباد مردم استان ایلام از مسئولان به خاطر این توجه تشکر می کنند اما درخواست دارند این پهباد به صورت دائم در استان مستقر باشد نه اینکه فقط برای مدتی به صورت آزمایشی در استان به کار گرفته شود.

به طور قطع سالهای آینده هم جنگلهای استان شاهد آتش سوزی خواهند بود و اگر مسئولان واقعا به فکر استان هستند از اول فصل تابستان این پهباد را اختیار استان قرار دهند.

این در حالیست که همچنان مسئولان کشوری توجه جدی تری برای ارتقای امکانات مقابله با آتش سوزی جنگلها در استان ایلام نداشته اند چراکه هنوز دستوری برای استقرار دائمی بالگرد در استان به رغم وعده های داده شده انجام نشده است.

احمد کرمی مدیر کل بحران استانداری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: خرید یک فروند بالگرد برای استان ایلام در اولویت هلال احمر قرار داشته و اعتباراتی از سوی مدیریت بحران کشور نیز در اختیار این سازمان قرار گرفته است.

این وعده ها در حالیست که آمارها نشان می دهد بیش از یک هزار و ۲۱۱ هکتار از اراضی جنگلی، مراتع و مناطق حفاظت شده استان ایلام از ابتدای سال جاری تاکنون طعمه آتش شده و بیش از ۴۴ مورد آتش سوزی در استان رخ داده است.

محمدرضا مروارید روز گذشته در حاشیه استقرار این پهباد در استان اظهار داشت: استفاده از این پهباد هنگام بروز حوادث و آتش سوزی در عرصه های جنگلی استان های دیگر رضایت بخش بوده و تاثیر مثبت آن برای کارشناسان روشن شده است.

وی افزود: این پهباد ضمن شناسایی کانون های بحرانی و انتقال اطلاعات منطقه آسیب دیده در سریع ترین زمان ممکن امکان امدادرسانی و انتقال تجهیزات و نیروی انسانی به منطقه را به شکل بسیار بهتری فراهم می کند.

استاندار ایلام با ابراز خرسندی از توسعه امکانات نوین در مقابله با حوادث و بحران ها در کشور بیان کرد: فعالیت های تحقیقاتی زیادی در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در این زمینه آغاز شده است که حکایت از تلاش و توجه دولت تدبیر و امید به مدیریت بحران و جلوگیری از خسارت های احتمالی در آینده دارد.

وی تصریح کرد: امیدوارم با انعقاد تفاهم نامه با معاونت فناوری رئیس جمهوری زمینه استقرار این پهباد در استان برای به کارگیری در مواقع اضطراری فراهم شود.

نظرات ارسال نظر
  • محمددر تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۴

    آتش خاموش کردن تجربه و تخصص می خواهد و بات شناسایی هم چندان مشکلی حل نخواهد شد اگه حل می شود بفرمایند در اتش سوزی در ارتفاعات چه کاری انجام می دهد واقعا ادم فقط تاسف می خورد ....

    پاسخ به این نظر