جمعه 27 دی 1398

به دلیل نبود سینما / ایلامی ها قادر به دیدن فیلم محمد(ص)نیستند

ایلامی ها نمی توانند فیلم ببیند

با وجودیکه در تمام کشور،مردم می توانند این اثر فاخر سینمایی را ببنیند،اما مردم ایلام به علت نداشتن سینما قادر به تماشای فیلم نیستند.

یکی از مهمترین مشکلات استان ایلام در حوزه فرهنگ نبود زیرساختهای فرهنگی است در این بین سینما در استان ایلام و شهرستان آبدانان واژه ای غریب شده و وعده های مختلفی که مسئولان مختلف برای حل مشکل نبود سینما در استان داده اند تاکنون عملی نشده است.

استان ۵۵۰ هزار نفری ایلام که دارای سالن سینما در گذشته بوده امروز هیچ سینمایی در این استان فعال نیست چراکه تنها سینمای استان یعنی سینما قدس در مرکز شهر ایلام به دلیل بازسازی هنوز راه اندازی نشده و سینمای شهرستان آبدانان نیز حدود ۱۲ سالی است که خاموش شده است.

سینمای شهرستان آبدانان از گذشته میزبان علاقمندان به سینما بوده که به مرور زمان تعطیل می شود و طی این سالها به سوپرمارکت و میوه فروشی .تغییر کاربری داده است.

مشکل اصلی سینما شهرستان آبدانان بحث تملک و عدم حمایت دولت است چراکه در حال حاضر نه دولت و نه بخش خصوصی حاضر به راه اندازی مجدد این سینما نیستند چراکه امروز اکثر طرحها در کشور باید با سرمایه گذاری بخش خصوصی همراه باشد که در حال حاضر چنین چیزی برای سینمای آبدانان مشاهده نمی شود.

سینما قدس  شهر ایلام نیزکه در دهه ۵۰ ساخته شده بود سال گذشته به منظور بازسازی تخریب شدو قرار بود بلافاصله به یک مرکز فرهنگی و تجاری تبدیل شود که البته یک سینما بسیار خوب نیز در آن ایجاد شود.

حالا یک سال گذشته سینما قدس ایلام به پارکینگ عمومی برای ماشین های شهر تبدیل شده و خبری از ساخت و ساز نیست و مالک سیما اعلام کرده در صورت حمایت مسئولان سینما را خواهد ساخت در غیر این صورت این کار را انجام نمی دهد.

این قصه پر غصه این روزهای شهر محروم ایلام است که محرومیتهای اقتصادی باعث محرومیتهای فرهنگی شده و محلی که فضای فرهنگی بوده امروز پارکینگ ماشین باشد و متاسفانه هم مسئولان و هم مالک سینما برای مردمی که سینما ندارد، چاره ای اتخاذ نکنند.

محمد علی نیاکان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در گفتگو یی  اظهار کرد: هم اکنون مکاتبات لازم برای اجرایی کردن این پروژه انجام شده و امیدواریم هرچه زودتر این سینما وارد فاز اجرایی شود.

وی گفت: ما هم این را حق استان می دانیم که از فضای فرهنگی مثل سینما برخوردار باشد و تمام تلاش خود را برای محقق کردن این سینما به کار خواهیم گرفت.

نیاکان بیان کرد: از اول هم قرار بود که سینما تا زمان آغاز عملیات اجرایی به دلیل ترافیک و نبود پارکینگ شهر ایلام، محلی برای پارکینگ خودور ها باشد که الیته این پارکینگ بودن موقت است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با مالک سینما برای حمایت و اجرایی کردن سینما قدس شهر ایلام به توفق رسیده ایم و امیدواریم این پروژه هرچه زودتر به بهر بردری برسد.

مردم ایلام حسرت می خورند

اکنون و با شور و شوق وصف ناشدنی مردم کشور برای دیدن اثری فاخر مانند فیلم محمد رسول الله(ص) بار دیگر مردم ایلام به دلیل نبود فضاهای فرهنگی حسرت بخورند و متاسفانه همتی هم ازسوی مسئولان و مالک سینما برای ساخت سینما وجود ندارد و با توجه به اختلافات و نبود حمایت،به نظر می رسد استان ایلام را باید بدون سینما قلمداد کرد.

با توجه به اینکه تااکنون در بحث اجرایی هیچ اقدامی برای احداث سینما صورت نگرفته به نظر می رسد، این سینما با توجه به نوع کاربری احتمالا به همین شکل پارکینگ باقی خواهند ماند که البته با توجه به نبود پارکینگ در مرکز اصلی شهر ایلام احتمالا سود بیشتری برای مالک سینما به همراه خواهد داشت.

نظرات ارسال نظر
  • خزلدر تاریخ ۸ شهريور ۱۳۹۴

    خجالتش نصیب نامردانی که زمان جنگ مثل زنهایشان از خانه بیرون نزدند . شهر من ایلام زیر گلوله و راکت موشکهای بعثیان سر خم نکرد فرهنگ مترقی اجداد من چیزی نیست که با نبود یک سینما نابود شود. با نبود سینما و تالار تئاتر و با همه کمبودهای و تبعیضهای اقتصادی و فرهنگی همچنان سربلند و بزرگیم.

    پاسخ به این نظر