یک‌شنبه 24 آذر 1398

نداشتن ثبات‌کاری در عراق، بزرگترین مشکل تجار ایلامی است

رئیس اتاق بازرگانی استان ایلام گفت: نداشتن ثبات‌کاری عراقی‌ها و ناامن بودن بزرگترین مشکل تجار ایلامی است.

 

خروجی مهران از فعال‌ترین مرزهای رسمی ایران است که نزدیکی به شهرهای مذهبی کشور عراق این مرز را به یکی از مهم‌ترین کانون‌های تردد زائران و صدور کالا به کشور عراق تبدیل کرده است.

مرز مهران در سال 1382 با پیشنهاد وزارت امورخارجه کشور از سوی سازمان ملل متحد به عنوان مرز بین‌المللی شناخته شد، به همین خاطر مهران هر هفته شاهد تردد بیش از 5 هزار نفر است که امنیت موجود در این مرز دلیل این حجم تردد است.

در کنار تردد زائران و مردم از مرز مهران، هر روز این مرز در بخش گمرک شاهد تردد بیش از 800 کامیون مواد و محصولات مختلف برای صادرات به کشور عراق هستیم.

صادرات از مرز مهران برای مردم استان ایلام یک ظرفیت بسیار خوب است که می‌تواند زمینه‌های تحول اقتصادی را در این استان مرزی و محروم به همراه داشته باشد.

اما بی‌ثباتی و شیوه رفتاری تجار و طرف‌های عراقی سبب ایجاد مشکلات بسیاری برای تاجران ایرانی و ایلامی شده است که گاهی به این تجار ضررهایی را نیز وارد می‌کند.

شرایط برای تجارت و صادرات در مرز مهران به گونه‌ای که است گا‌هی قیمت تمام شده برای کشاورزان بیشتر از سودی است که از فروش محصولاتشان به خریداران عراقی به دست می‌آوردند.

به منظور بررسی شرایط تجار ایلامی و شیوه صادرات محصولات به ویژه محصولات کشاورزی از طریق مرز مهران به کشور عراق گفت‌و‌گویی با شعبان فروتن، رئیس اتاق بازرگانی استان ایلام انجام دادیم که در ادامه این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.

تسنیم: چرا صادرات در مرز مهران رونق ندارد؟

شعبان فروتن: متأسفانه طرف عراقی با رفتارهای متفاوت خود سبب می‌شود که نتوان به آن‌ها اعتماد کرد و برای صادرات مستمر به کشور عراق لازم است که نسبت به طرف مقابل اطمینانی وجود داشته باشد، اما در مرز مهران تجار نمی‌توانند به طرف عراقی اعتماد کنند.

در بسیاری از مواقع تاجران و خریداران عراقی به دنبال سود بیشتر هستند و محصولات ما به ویژه محصولات کشاورزی را می‌خواهند به قیمتی بسیار کمتر از قیمت واقعی خریداری کنند.

متأسفانه باید بگویم که یک تاجر ایرانی از مال خود مایه می‌گذارد و طرف عراقی به دنبال زرنگی کردن هستند.

تسنیم: شما تاکنون چه اقداماتی را برای بهبود وضعیت صادرات انجام داده‌اید؟

شعبان فروتن: متأسفانه در مرز مهران تنها یک خروجی برای رد و بدل کردن کالا‌ها و محصولات وجود دارد که جوابگوی حجم بالای صادرات کالا در این مرز نیست.

لازم است که تعداد خروجی‌ها به طرف عراق بیشتر شود و باید بگویم که گمرک به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی این تعداد از کامیون‌هایی که محصولات را برای صادرات به مرز مهران می‌برند، باشد.

پیشنهاد داده‌ایم که یک سیستم و گیت جداگانه برای مواد تره بار و مواد فاسدشدنی و یک مورد برای مواد خشکبار و مصالح ساختمانی باز شود.

فضای کافی نیز برای این کار وجود دارد، چرا که اگر صادرات محصولات ساختمانی و فاسدنشدنی مانند خشکبار از محصولات تره بار و میوه‌های فاسد شدنی جدا باشد، مزیت‌های بسیار خوبی ایجاد می‌شود و شاهد تراکم کامیون‌ها در مرز نخواهیم بود.

همچنین در این صورت اشتغال ایجاد می‌شود، چرا که نیروهای بیشتری برای فعالیت در گمرک و گیت جدید تردد نیاز است و بازارهای ساماندهی شده ایجاد می‌شود.

صورت خوشی ندارد که ماشین‌ها و کامیون‌های حمل کننده سیمان و مواد غذایی و تره بار کنار هم قرار بگیرند که با جدا شدن گیت‌های مواد غذایی فاسدشدنی و مواد ساختمانی و خشکبار این اتفاق صورت نمی‌گیرد.

تسنیم: روزانه چند کامیون مواد صادراتی وارد مرز مهران می‌شود؟

شعبان فروتن: به صورت میانگین می‌توان گفت که در مرز مهران روزانه بین 700 تا 800 کامیون مواد مختلف صادراتی تردد می‌کنند که بیشتر این مواد را محصولات تره بار و کشاورزی تشکیل می‌دهد.

تسنیم: چند تاجر در ایلام و مرز مهران فعالیت دارند؟

شعبان فروتن: نزدیک به یک هزار نفر تاجر فعال در استان داریم که کارت فعال دارند و فکر می‌کنم که 500 نفر از آن‌ها در زمینه فعالیت در مرز مهران حضور داشته باشند.

هر کدام از این یک هزار نفر با توجه به اینکه کارت فعالیت به صورت فعال را دارند می‌توانند برای فعالیت در مرز مهران به صورت صادرات محصولات اقدام کنند.

تسنیم: بیشتر صادرات محصولات در مرز مهران به صورت سنتی است، شما برنامه‌ای برای ساماندهی به این مورد ندارید؟

شعبان فروتن: ما به دنبال ساماندهی تاجران و عرضه کردن محصولات هستیم به گونه‌ای که محصولات کشاورزی که محصولاتی با کیفیت بالا هستند به صورت بسته‌بندی‌های شکیل صادر شوند.

هدف این است که در برخی از زمینه‌ها تره بار و محصولات کشاورزی به صورت بسته‌بندی صادر می‌شوند که در این صورت می‌توان محصولات را با قیمت‌هایی که سود بیشتری داشته باشند به فروش رساند.

تسنیم: رابطه تجار عراقی با تجار ایلامی در مرز مهران چگونه است؟

شعبان فروتن: متأسفانه تجار عراقی هماهنگی لازم را با تجار ما ندارد به گونه‌ای که برخی از مواقع مشکلات مختلفی برای تاجران ما در مرز مهران به وجود می‌آید.

تسنیم: چه برنامه ای برای بهبود این رابطه با تجار عراقی دارید؟

شعبان فروتن: به دنبال ایجاد اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار هستیم که در این صورت رابطه ما تجار عراقی بهتر می‌شود.

متأسفانه پیشنهادهای مختلفی برای بهتر شدن همکاری و فعالیت با تجار عراقی داشته‌ایم، اما آن‌ها با نداشتن ثبات رفتاری و عملی قابل اعتماد نیستند.

تسنیم: مهم‌ترین دغدغه تاجران ایلامی چیست؟

شعبان فروتن: بیشترین دغدغه‌ای که ما داریم نداشتن ثبات کاری طرف عراقی است شرایط کار برای تجار ما به گونه‌ای است که طرف عراقی تنها بر اساس اعتماد با تجار ما معامله می‌کنند و کار ما به صورت نقدی نیست و به صورت امانی کار می‌کنند و قراردادی بین ما و تاجر عراقی وجود ندارد.

بسیاری از مواقع پول تجار ما از بین رفته است، به منظور رسیدگی به موضوع جلسه‌ای را با طرف‌های عراقی تشکیل دادیم که دفاتری را در استان واسط و ایلام ایجاد کنیم که اگر مشکلی ایجاد شد بتوانیم در این دفا‌تر آن‌ها را بررسی کینم که طرف عراقی این پیشنهاد را نپذیرفت، همچنین یکی دیگر از دغدغه‌های ما نبود امنیت در کشور عراق است که برای تجار ما نیز مشکل ایجاد کرده است.

تجار ما به عنوان یک سرباز اقتصادی مشغول فعالیت هستند، اما در واقع بهره‌ای از صادرات به کشور عراق به دست نمی‌آورند.

گفت وگو از زهرا منصورنیا

نظرات ارسال نظر