سه‌شنبه 1 بهمن 1398

نمایشگاه کتاب ایلام؛ بوستان اندیشه با بوی گندم

نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب و همزمانی با آغاز اولین روزهای زمستان، باعث حضور علاقمندان فرهنگ و هنر از این نمایشگاه شده است که پیامدهای مثبتی برای استان دارد.

عمران خودآموز: آغازین روزهای زمستان سال یک هزار و سیصد و نود و چهار هجری شمسی در حالی چهره‌ برفی خود را به پاییز برگ ریز عروس زاگرس نشان داد که نسیم روح‌نواز فکر و فرهنگ و اندیشه در هیئت نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ایلام، یخ لایه بسته‌ بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی استان را در زلال جویبار امید و انتظار علاقه‌مندان جاری ساخت و مشام دوست‌داران کتاب را به لطف و توجه متولیان غله‌ استان با بوی بی‌بدیل گندم پیوندی دوباره داد.

پیام پیدا و پنهان این رویداد، اهتمام جدی مسئولان و عرق‌ریزی مداوم آنان برای برآوردن خواسته‌ بجا و بدیهی اهالی فکر و اندیشه است.

آن زمان(۲۲ دی ماه پارسال) که بالاترین مقام اجرایی دولت تدبیر و امید در استان، نوید برپایی نمایشگاه کتاب را به علاقه‌مندان و فعالان فرهنگی داد، شاید کمتر کسی باور می‌کرد در گیر و دار تأمین نیازهای اساسی جامعه و رتق و فتق امور دست و پاگیر اجرایی که با حوادث و پدیده‌های بزرگی چون آتش‌سوزی جنگل‌ها، پدیده‌ «ال‌نینو» و راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع) پیچیده‌تر شد، کماکان در صدر اولویت‌ها باقی بماند و در کمتر از یک‌سال جامه‌ عمل بر تن کند.

اهمیت نمایشگاه کتاب بر کسی پوشیده نیست و در باب ارزش کمی و کیفی آن همین بس که معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در آیین گشایش آن حاضر می‌شوند و عرضه‌ ۳۹ هزار عنوان کتاب ،توسط ۲۸۳ ناشر معتبر کشوری در فضایی به وسعت سه هزار و ۶۰۰ متر مربع را جشن می‌گیرند.

فارغ از کمبودها و نواقص زیرساختی که رفع زودهنگام آن‌ها از توان و اراده‌ مدیریت امور فرهنگی استان خارج است، نمایشگاه نهم دارای نقاط قوتی‌ است که اشاره‌ای گذرا به تعدادی از آن‌ها خالی از فایده نیست:

اعلام آمادگی ۴۸۳ ناشر  از سراسر کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب ایلام و گزینش ۲۸۳ ناشر معتبر از بین آن‌ها،توانسته ذائقه‌ تنوع‌طلب مخاطبان اندیشه‌مند را پاسخی درخور دهد.

 ایجاد غرفه فروش متمرکز توسط مؤسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و عرضه‌ مستقیم آثار ناشرانی که حضور در نمایشگاه برایشان امکان‌پذیر نبوده، ابتکار بسیار خوبی‌ است که کیفیت نمایشگاه را رونقی دوچندان بخشیده است.

 حضور بیش از ۱۰ ناشر فعال استان، کتاب‌فروشان و نمایندگان ناشران کشوری در استان، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، ستاد اقامه‌ نماز، خانه‌ مطبوعات و... در نمایشگاه، حاکی از رشد روزافزون حوزه‌ نشر در استان و ضرورت توجه بیش از پیش به این عرصه‌ مهم و با اهمیت است.

اجرای برنامه‌های فرهنگی در سالن نشست‌های جنبی نمایشگاه با حضور صاحب‌نظران، پژوهشگران، مؤلفان، اساتید و اهل معرفت برای بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات فرهنگی به‌ویژه در حوزه‌ کتاب و کتاب‌خوانی،یکی دیگر از نقاط قوت و امتیازات برجسته‌ نمایشگاه نهم به حساب می‌آید.

واگذاری امور اجرایی نمایشگاه به مؤسسات فرهنگی و هنری غیر دولتی، رویکرد مبارکی‌ است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام بر اساس مشی کلی دولت،در پیش گرفته و رسالت خود را در سیاست‌گذاری،حمایت ، هدایت و نظارت تعریف کرده است.

نیک پیداست که استقبال دانشجویان، دانش پژوهان، اساتید، فرهنگیان و اهالی فهم و فرهنگ از نمایشگاه ، مایه‌ دلگرمی متولیان و موجب ایجاد انگیزه در آنان برای تداوم این‌گونه برنامه‌های فراگیری‌ است که ثمره‌ مادی و معنوی آن، تمام اقشار جامعه را در بر می‌گیرد و لازمه‌ توسعه‌ پایدار و متوازن فرهنگی خواهد بود.

نظرات ارسال نظر