گلایه مرغداران ایلامی از وضعیت نامناسب این بخش تولیدی

به گزارش ایرنا، تولید کنندگان مرغ معتقدند هزینه تولید مرغ بیش از سود آن و هزینه تهیه نهاده های دامی چون ذرت، سویا و آنتی بیوتیک ها خارج از توان آنان است ضمن اینکه فشار بانک ها برای بازپرداخت معوقه های بانکی به وام گیرندگان و ضامنان از دیگر مشکلات عمده پیش روی این صنف است.

همچنین عرضه مرغ منجمدی که تاریخ مصرف شان رو به انقضا است از سوی پشتیبانی امور دام با همکاری برخی از عامل های فروش تحت عنوان مختلف با قیمت پایین از مواردی است که به پیکره تولید مرغ ضربه زده است.
موضوع هایی چون پایین بودن نرخ خرید مرغ زنده توسط کشتارگاه و عرضه آن به بازار با قیمت بالا، نبود قیمت یکسان در خرید و فروش مرغ و نوسان در قیمت ها، افزایش هزینه حامل های انرژی چون برق و گازوئیل از دیگر موارد اعتراضی مرغداران و فعالان صنعت مرغ استان ایلام است.
برخی اعضای اتحادیه تولید کنندگان مرغ استان ایلام معتقدند که قیمت خرید اقلام خوراکی همچون گوجه فرنگی و بادمجان گران تر از مرغی است که از مزرعه پرورش، کیلویی 29 هزار ریال است و این امر بیانگر ضرر و زیان و سودده نبودن این واحدهای تولیدی است حال آنکه قیمت فروش در بازار مصرف بین 51 تا 55 هزار ریال برای هر کیلوگرم است.
رئیس اتحادیه مرغداران و جمعی از اعضای این اتحادیه اواخر هفته گذشته با حضور در دفتر معاون اقتصادی استاندار ایلام در نشستی که با حضور رئیس و معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری، نماینده شرکت پشتیبانی امور دام و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شرکت کرده مهمترین خواسته ها و دغدغه های خود را به گوش مسئولان استان رساندند.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران ایلام در خصوص این نشست فوق العاده می گوید: مشکلات و خواسته های مرغداران استان را به گوش مسئولان رساندیم و مقرر شد نشست های دیگری در خصوص وضعیت بغرنج مرغداران برگزار شود.
محمدتقی اسماعیل پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ایجاد یک کشتارگاه صنعتی مرغ با عضویت اعضای اتحادیه مرغداران به عنوان سهام دار، جلوگیری از عرضه مرغ منجمد و ممنوعیت وارد کردن مرغ از دیگر استان ها و برنامه ریزی برای صدور مرغ مازاد بر نیاز استان به کشور عراق از جمله خواسته های مرغداران است.
وی افزود: از دیگر خواسته های اعضا ایجاد صنایع تبدیلی با سهام داری خود اعضای اتحادیه برای استفاده از مرغ تولیدی این واحدها در تولید و تهیه فرآورده های خامی چون سوسیس، کالباس، همکاری بانک های عامل با مرغداران برابر بند دال تبصره ماده 11 بودجه 93 که بازپرداخت وام های دریافت شده توسط آنان را تا سه سال تمدید کرده است ولی بانک های استان به این قانون عمل نمی کنند.
اسماعیل پور کاهش هزینه نهاده های دامی و مواد دارویی، کمک به واحدهای تولیدی برای گاز رسانی، پرداخت یارانه صاردات مرغ توسط دولت برای پایین آمدن قیمت مرغ صادراتی به کشورهایی چون عراق در مقایسه با مرغ صادارتی کشورهای رقیب چون ترکیه از دیگر نیازها و خواسته های مرغداران این استان از مسئولان دانست.
وی ادامه داد: جلوگیری از صدور بی رویه و بدون نیاز سنجی مجوزهای جدید برای ایجاد واحدهای مرغداری و کمک به بازاریابی و ایجاد محلی مطمئن برای فروش مرغ به قیمت مناسب بدون واسطه، صادرات مرغ منجمد به جای ذخیره سازی آن توسط شرکت پشتیبانی امور دام و ممانعت از ورود مرغ منجمد ارزان قیمت از دیگر استان ها، خارج کردن واسطه ها از چرخه خرید و عرضه مرغ به بازار مصرف، نظارت بازرسان اداره کل دامپزشکی استان بر مکان های عرضه مرغ منجمد از دیگر خواسته های پرورش دهندگان مرغ در استان ایلام است.
معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در خصوص مشکلات مرغداران گفت: نوسانات قیمت در استان متاثر از شرایط مرغ در کشور به علت زنجیره ای و کشوری بودن است و این تغییرات فقط مختص این استان نیست بلکه در همه کشور این وضعیت وجود دارد.
مجتبی شیرخانی اظهار کرد: تصمیم گیری اصلی درباره قیمت مرغ و سامان دهی وضعیت موجود بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و نیاز به تصمیم های کلان کشوری دارد لذا استان ها در این زمینه اختیارات محدود درون استانی دارند و تصمیم گیرنده اصلی نیستند.
وی از پیگیری مشکلات و خواسته های مرغداران و فعالان صنعت مرغداری توسط وزارت جهاد کشاورزی در سطح کلان کشوری و در این استان توسط مسئولان استانی خبر داد و افزود: در سطح استانی تصمیم هایی گرفته شده که جلوگیری از عرضه مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از جمله این تصمیم گیری ها است.
شیرخانی تاکید کرد: همچنین مقرر شد از ورود و عرضه مرغ زنده یا منجمد خارج از استان به بازارهای داخلی استان جلوگیری و ممانعت شود و اعضای اتحادیه نیز برای دریافت مجوز احداث کشتارگاه طیور با سرمایه گذاری خود اقدام کنند.
وی یکی دیگر از برنامه های پیش رو برای حمایت از مرغداران از سوی وزارت جهاد کشاورزی را سهمیه بندی در جوجه ریزی های استان ها بر حسب جمعیت انسانی و تعداد واحدهای مرغداری در هر استان اعلام کرد.
مرغ به عنوان یکی از پر مصرف ترین مواد خوراکی است که بخش عمده ای از نیاز پروتئنی مردم استان ایلام را تشکیل می دهد، نوسان قیمت فروش، قیمت بالای حامل های انرژی و کاهش قدرت خرید مردم باعث بروز نگرانی و حتی ضرر دهی فعالان حوزه پرورش مرغ شده است.
با توجه به اهتمام دولت مبنی بر صادرات محصولات کشاورزی به خارج، وجود مرز راهبردی مهران در استان ایلام و نیز وجود پتانسیل های بالقوه و بالفعل این استان برای رونق بخشی به صنعت صادارت مرغ، می تواند فرصتی مناسبی برای صادرات حجم عمده مرغ تولید شده به بازارهای مصرف عراق باشد.
البته پرورش دهندگان مرغ در ایلام می توانند با بازاریابی مناسب زمینه صادرات و فروش مرغ مازاد بر نیاز خود به دیگر استان هایی که سهم کمی در تولید این ماده خوارکی دارند یا تولید آنها جوابگوی بازار داخلی نیست را هم فراهم کنند.
حدود 400 واحد مرغداری در استان ایلام فعال است که میانگین ظرفیت تولید این مرغداری ها بین 10 تا 50 هزار قطعه در هر دوره است و میانگین تولید ماهیانه مرغ در استان نیز یک میلیون و 600 هزار تن است.
استان ایلام سالانه 2.5 برابر مصرف داخلی خود مرغ تولید می کند که یک سوم آن به مصرف داخلی می رسد و دو سوم آن نیز قابلیت صادرات به استان های دیگر و کشور عراق را دارد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز