دوشنبه 5 اسفند 1398

گزارش جدید از وضعیت بارش‌ها/ حجم باران در غرب ۷ برابر شد

متوسط بارندگی کشور در ۱۰۶ روز گذشته از سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تا ۱۶ دی) نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجم بارش‌های کشور در حالی به ۱۱۹ میلی متر رسید که در سال گذشته و در همین زمان ۷۰ میلی‌متر و متوسط درازمدت ۸۰ میلی‌متر ثبت شده بود. طی هفته گذشته در بیشتر مناطق کشور بارش‌های زمستانی باریدن گرفت و با ثبت ۱۸ میلی‌متر بارش در یک هفته، حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته به ۱۱۹ میلی‌متر رسید.

حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون ۴۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۳۹ درصد نسبت به متوسط درازمدت افزایش یافته است. طبق اطلاعات بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز کشور، در طول هفته گذشته و از روز ۹ تا ۱۶ دی‌ماه ۴۱ میلی‌متر بارش در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، ۱۱ میلی‌متر در حوضه آبریز خزر و ۱۲ میلی‌متر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گزارش شده است.

همچنین ۱۱ میلی متر بارش در حوضه فلات مرکزی، ۵ میلی‌متر در حوضه هامون و مرزی شرق و ۴ میلی‌متر بارندگی نیز در حوضه قره‌قوم ثبت شده است. بیشترین افزایش بارندگی تا پایان هفته گذشته در مقایسه با دوره درازمدت در ایستگاه دهلران استان ایلام با ۷ برابر افزایش بارش بوده و ایستگاه چابهار در استان سیستان و بلوچستان با ۱۰۰ درصد کاهش کمترین میزان بارندگی در مقایسه با دوره درازمدت را داشته است.

نظرات ارسال نظر