سه‌شنبه 6 اسفند 1398

بیداد بیکاری با نرخ ۴۰ درصد در استان ایلام

استان ایلام از جمله استان‌هایی است که در بسیاری از شاخص‌های توسعه از نظر آماری وضعیت چندان مطلوبی را ندارد به طوری که معمولاً از جمله استان‌های بالانشین از حیث آمار بیکاری رده بندی می‌شود و نرخ بیکاری در استان ایلام به ۴۰ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، امروزه یافتن شغل به یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از جوانان تبدیل شده و نداشتن ممری برای درآمد بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی را برای جوانان در پی داشته است.

بر اساس اصل بیست و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.

در این قانون که به عنوان قانون مادر در کشور همه ملزم به رعایت اصول آن است دولت مکلف شده است که بسترهای لازم را برای امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی احراز شغل را برای همه افراد جامعه آماده کند تا هم افراد از این طریق امرار معاش نمایند و هم چرخ‌های توسعه همه جانبه کشور به گردش درآید.

استان ایلام از جمله استان‌هایی است که در بسیاری از شاخص‌های توسعه از نظر آماری وضعیت چندان مطلوبی را ندارد به طوری که معمولاً از جمله استان‌های بالانشین از حیث آمار بیکاری رده بندی می‌شود.

این استان به صورت مستقیم هشت سال جنگ تحمیلی را در حالی تجربه کرد که همه شهرستان‌های آن و به ویژه شهرستان‌های دهلران و مهران سابقه اشغال توسط رژیم بعث را داشتند و بر همین اساس عملاً در طول دوران جنگ می‌توان گفت که کمترین میزان رشد و توسعه را داشته است.

انتظار می‌رفت که عقب ماندگی‌های این استان پس از پایان جنگ تحمیلی توسط دولت‌های مختلفی که تاکنون سکان اجرایی کشور را به دست داشتند جبران می‌شد و امروز شاهد رونق این استان از لحاظ بسیاری از شاخص‌های وسعه‌ای می‌بودیم اما همچنان این استان نتوانسته وضعیت مطلوبی به خود بگیرد که گواه این مطلب آمار 40 درصدی بیکاری در بین جوانان این استان است.

وجود پتانسیل‌های متعدد نفت و گاز، کشاورزی و دامداری و از همه مهم‌تر داشتن بیش از 400 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می‌توانست زمینه ساز رفع بسیاری از مشکلات اشتغال در این استان باشد، موضوعاتی که به آن‌ها توجه نشد تا امروز شاهد چنین رشد آماری بیکاری در استان باشیم.

در شرایطی که استان ایلام 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، تنها یک نقطه مرزی در این استان وجود دارد و در عین حال دولت تلاش می‌کند که این نقاط مرزی را افزایش دهد.

در برخی از مواقع مانند رخداد‌ها و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و همچنین ایام اربعین حسینی که تردد در این استان اوج می‌گیرد ایلام در کشور خبرساز می‌شود اما نام ایلام تنها در حد تی‌تر خبر‌ها باقی می‌ماند و پس از گذشت سال‌ها هنوز آنگونه که باید در حق مردم ایلام اقدامی انجام نشده است.

جوانان ایلامی انتظار دارند که پس از تحصیل در مدارج عالی بتوانند در استان خود مشغول به کار شوند اما متاسفانه گا‌ها شاهد مهاجرت جوانان تحصیل کرده‌ای هستیم که در استان‌های بزرگ مشغول به کارگری می‌شوند و نتیجه سال‌ها تحصیل و تلاش خود را باید در جایگاه‌هایی بگذرانند که مستحق آن نیستند.

شاید در سال‌های گذشته با روی کار آمدن دولتی با شعار تدبیر و امید ایلامیان نیز در دلشان جرقه‌ای از امید زده شد که محرومیت، فقر، بیکاری، آسیب‌های اجتماعی مهمی چون طلاق و خودکشی از استانشان با تدبیر دولتیان جدید رخت بر می‌بندد، اما پس از گذشت نزدیک به سه سال این مهم نه تنها محقق نشده است، بلکه شاهد افزایش بیکاری در بین جوانان هستیم.

بر اساس آماری که توسط مسئولان در سال 87 اعلام شده بود نرخ بیکاری در استان ایلام 12 درصد بوده است، اما نرخ بیکاری امسال در استان ایلام به 40 درصد رسیده است.

نمایندگان مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی بر این عقیده هستند که نرخ بیکاری در استان ایلام بحرانی است و باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده شود.

عمران علی محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: استفاده از نیروهای بومی در طرح‌های نفتی آذر و چنگوله می‌تواند تاثیر بالایی در کاهش بیکاری 40 درصدی در استان داشته باشد.

وی افزود: 14 هزار فارغ التحصیل بیکار در استان ایلام وجود دارد که لازم است دولت برای اشتغال این افراد تحصیلکرده چاره اندیشی کند.

نماینده مردم ایلام، سیروان، چرداول، ملکشاهی، مهران و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ایجاد دفتر منطقه‌ای شرکت ملی نفت در استان ایلام و ایجاد طرح‌های کلان راه در استان می‌تواند تاثیر بالایی در کاهش بیکاری در استان داشته باشد.

نظرات ارسال نظر
 • صادقدر تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۴

  سلام نرخ بیکاری در استان ایلام بحرانی است چونکه بیشترنیروهای موثر ونفوذی استان به فکر استخدام افراد نزدیک به خود یا غیربومی درادارات با حقوق خوب هستند ونمایندگان تاکنون قانونی صرفاً جهت استخدام افراد تحصیل کرده ومتخصص بومی درقوه مقننه تایید وتصویب نکرده اند وهرساله شاهد افزایش بیکاری در بین جوانان هستیم ونمایندگان تاکنون شعار وامار کذب داده ودنبال عزل ونصب جهت نفوذ وافزایش ثروت ومنابع اقتصادی خویش بوده اند که دغدغه آنان بایستی جهت امتیاز برای مردم استان باشند وسلام

  پاسخ به این نظر
 • همشهریدر تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۴

  با سلام می خواستم بگم چه عجب نماینده های ما در مورد بیکاری جوانان این اسنان چه از دیپلم گرفته تا دکترا بالاخره صحبت کردن و راهکار پیشنهادی دادن(چون فقط تو این چند سال کارشون فقط و فقط عزل و نصیب فلان شخص به جای فلانی تو فلان اداره و فلان جا بوده ) دلم برای خودم و تمامی جوانان این استان از همه چیز محروم سوختن که نه آتش می گیرد از این همه بی مهری و بی کسی که هر چه با من کرد آن آشنا کرد ...

  پاسخ به این نظر
 • فوق لیسانسدر تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۴

  زنده زنده جهنم با جون خریدیم ما که جونیمون تموم شد منی که سی سالمه فوق لیسانس دارم فردا که چهل سالم شد میخوان کار واسم جور کنن یه استخدامی میدن 1نفر میخواد هزار نفر شرکت میکنه مبلغ هنگفتیم میخواد بپردازی اینم شده یه جور کسب درامد قرض کردیم وام گرفتیم کارگری کردیم درس خوندیم گفتیم کسی بشیم اینم اخر و عاقبتش کاش بدنیا نمیومدیم

  پاسخ به این نظر